Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
reklama
Komentáře od nameless1
Ono nás to brzo přejde.
Odpovědět0  0
Taktak. Navíc z toho čím dál víc čišela politická korektnost a související styl. Když si představím, že to teď nejspíš bude tak 10x horší, tak nevím. Jsem zvědavý, jak to odnese Mass Effect.
Odpovědět0  0
Tak jestli to nebude velkej pr... , tak kvůli tomuhle bych se na čas vrátil ke hraní, kdepak Cyberpunk :)
Odpovědět1  0
3,5 palcové SSD je nesmysl, do 2,5 se vejdou dnes už 2TB a pochybuji, že by tu byl zajímavý trh pro 3,5 s ještě vyšší kapacitou a navíc by to byl dost problém s přehříváním.
Odpovědět0  2
No nedivím se, spíš to zabalí prozatím úplně. Přinejlepším teď dostali zas pár let času na to konečně zjistit, k čemu by to mohlo být reálně užitečné...
Odpovědět0  0
Vyhlížím, pár NASů jít a i když jsem dřív uvažoval skoro jen do Synology, asi to vyjde nakonec na Netgear. Např. BTRFS, což je dost důležité, nabízí i pro nejnižší řady, zatímco Synology sice dělá okolo něj haló, ale nabízí ho ho jen pro top modely. A celkově se na domácí uživatele už nesoustřeďuje.
Odpovědět0  0
U světelných efektů se setkáme i s light bloomem, jedná se o přesvětlení pozadí, díky čemuž je celá scéna tmavší. He? :)
Odpovědět1  0
Myslím, že podniky budou chtít zůstat co nejdéle u Windows 7. Windows 10 pro ně nepřinášejí nic oproti 8.1 a navíc se jim systém bude měnit pod rukama.
Odpovědět0  0
si pamatuju jako odpudivou, naprosto neintuitivní záležitost. Už kvůli tomu to nemělo šanci. Jestli byla v něčem technicky lepší, než Windows, to je možné.
Odpovědět0  1
S tím, že každý dává samozřejmě přednost stereoskopii v headsetu, než v monitoru, bych brzdil. Osobně mi ta v monitoru naprosto vyhovuje. Vlastně v tom vidím ty samé rozdíly jako mezi obyčejným monitorem a ­"VR­" bez stereoskopie. Je jasné, že to druhé má též své mínusy, při pokrytí většího zorného pole stejně kvalitním obrazem, jako na monitoru je potřeba řádově vyšší rozlišení ­(což není a grafická karta by to stejně neutáhla­) apod.
Na to se bude narážet velmi dlouho a bude to v odpovídající úrovni dražší.
Ale hlavní důvod bych viděl rozdíly v tom způsobu použití. 3D monitor mi umožňuje klasické hraní her všech stylů, křeslo, klávesnice, myš, monitor, jen s mnohem lepším zobrazením, zatímco headset způsob hraní úplně redefinuje, má svoje vhodné typy her. A ač to určitě je taky zajímavé, při volbě buď klasiku, nebo headset, dávám zatím přednost klasice.
Odpovědět0  0
Ale jinak pěkný článek :)
Odpovědět0  0
Je to tak. A AHCI asi tak pro 99,99 %. Je fakt hrozné, že vám to neumožní víc než QD32, když takovou frontu běžně neprodukuje ani řádka virtualizovaných serverů na SAN s klasickými disky, které má mnohem méně IOPS, než běžné SSD. Ve Windows na SSD obvykle máte QD1 nebo naprosto minimální, je to zbytečnost. Vzhledem k tomu, že to nejspíš komplikuje kontroler a tím zvyšuje cenu, bude to v dohledné době na SSD nezajímavá vlastnost. Ocenit to můžou extrémně I­/O vytížené servery.
Bohužel autor se mýlí v tom, že cena SSD rychle padá. To tedy ani omylem. Možná mimo ČR.
Odpovědět0  0
Pro desktop naprostá zbytečnost, ale když to někomu udělá radost...
Odpovědět0  0
Jen byl připomněl, což se mi zdá, že řada lidí neví, že statický tlak a průchod vzduchu si za konstatních podmínek odpovídá, není jeden ventilátor, co by měl ve volném prostoru za statického tlaku X průtok Y a druhý za statického tlaku X průtok Z. Je to něco jako ohmův zákon v elektrice. Tlak je rozdíl potenciálů ­(napětí­) a pokud máme tento tlak stejný a stejný odpor prostředí, poteče nám stejný proud ­(tedy průtok­). Takže se nenechte mást marketingem :)
Odpovědět0  0
No, to už bych si dal líbit. Normální VR mě neláká, to radši ­"obyčejné­" kvalitní 3D.
Odpovědět0  0
Tak 660 je ještě OK. Horší, kdyby to udávali na způsob Apple oproti Riva 128 ­(teď nevím, jestli má poslední iphone 6 výkon 20 nebo 50 iphonů, ale hlavně, že je to hafo­).
Odpovědět0  0
Je to prostě tím, že se vyrábějí šmejdy. Pokud náhodou něco není šmejd, tak to stejně těžko před koupí zjistíte. Vyšší cena negarantuje nic. U LED zůstává více problémů, bylo zmíněno ­- vyšší teplota jim škodí, jsou max. tak 10 W, což pořád není kdovíkolik ­- což je právě tou citlivostí na teplo, pak už to prostě moc topí. A stejně jak u úsporek poddimenzovaná okolní elektronika. Třeba taková LED od IKEA má psáno 20000 cyklů zapnutí, pokud si dobře nepamatuju. Což samozřejmě není problém LED technologie, ale dalších součástek.
Ohledně žárovek ­- je to taky o kvalitě. Žárovky značky č. 1 mi v jednom svítidle vydržely snad pár let, žárovky značky č. 2 na tom samém místě týdny až měsíce a jedna se i krásně připekla do objímky. Výdrž ale u těch kvalitnějších srovnatelná s úsporkami.
Odpovědět1  0
Možná to tak funguje na Roveru, u SSD tak možná teoreticky, prakticky ne. Když flash selže, tak je prostě fyzicky zdegradovaná a neudrží ani dostatečně náboj. Ostatně z těch testů výdrže, co jsou k nalezení na netu, je to potvrzeno. SSD prostě chcípne, do read­-only s netknutými daty nejde.
Odpovědět0  0
Můžu potvrdit, že už to tak dávno funguje ­(aspoň u konkurence­), když se dívám při hraní na realtime grafy, podle zatížení grafiky se okamžitě výrazně mění teplota, otáčky a spotřeba. Možná by šlo měnit víc i takty a ještě to zlepšit, ale taky by to možná mělo nějaká negativa.
Odpovědět0  0
Pro tebe to tak je, já bych dal 3000K přednost před samými 2700. A co CRI? Pokud nebude specifikováno, neberu, i levná IKEA píše tuším > 87, což je přece jen dost lepší, než je standard. Nicméně na 90 % se to do ČR nedostane. Spíš bych dal přednost těm ­"smart­" od Samsungu, co se o nich nedávno psalo a mají mít teplotu nastavitelnou.
Odpovědět0  0
Tak nějak :­) Jinak vzpomínám si, že před pár dny jsem o tomto četl článek jinde, ale tam slibovali až 2x vyšší kapacitu, tak dobře, že jsme se zas posunuli dopředu :)
Odpovědět1  0
Taky bych tipl, že za tu cenu budou lepší. Ale na druhou stranu, ty ­"firmy­", o kterých mluvíte, a co se věnují ­"jenom zvuku­" v mnoha, ne­-li v drtivé většině případů již firmy nejsou, jsou to jen marketingové značky, mající za smysl vyvolat právě ten nepodložený dojem, že na audio jsou lepší. Mně je sympatické spíš to, že se tu Asus nesnaží oblbovat značkou. A klidně to hrát líp může.
Odpovědět1  0
Společnost IBM se po dlouhém váhání rozhoupala k rozhodnutí prodat své továrny... Nicméně firma ještě není rozhodnuta, a tak může celá věc dopadnout i jinak.

No tak díky za info :D
Odpovědět2  1
Až na to, že bez aspoň té vzdálenosti to nejsou detaily, ale nezbytný údaj. Takhle je to asi tak informativní, jako psát u harddisku jako jediný údaj, že se na něj vejde 100 filmů.
Odpovědět2  0
Mně AdobeRGB monitor na hry naprosto vyhovuje :­) A díky rozumnějšímu rozlišení nebude tolik třeba antialiasing.
Odpovědět0  0
Žádný NAS, o kterém vím, nemá nejenže hardwarový, ale vůbec žádný RAID řadič. Nebo ho aspoň nepoužívá. Vše je v software.
Odpovědět0  0
A až ti tvé luxusní repro vymaže harddisky, tak si nám sem pobreč. A zapomněls na zeměkouli, ta maže harddisky prostě v jednom kuse :D
Odpovědět0  3
Takže podle očekávání jen kecy :)
Odpovědět0  3
No tak to vysvětluje vše :D Jo zásadní rozdíl je v tom, že kvůli pomalému interfacu a málo místu tam bude asi jen jeden kanál a místo SATA řadiče USB. Jinak řeči o wear levelinzích apod. jsou stejné u flash karet stejné.
Odpovědět0  1
Tak tohle neberu. Proč by někdo přejížděl HDD magnetem? Magnet bych měl problém vůbec najít. Pokud se týká notebooku, tak by měl mít senzor pádu, u desktopu je to úplně irelevantní. A kéž by to bylo 1000x. To už dávno neplatí.
Jinak SSD mi zatím neodešlo, ale značkové flashky a paměťové karty ano, přestože byly téměř nepoužité. Narozdíl od HDD :)
Odpovědět1  2
Asi jsem se nejasně vyjádřil. Pochopitelně jde o vlastnost daného modelu.
Odpovědět2  0
Místo opakovanáho omílání jasných faktů ­(snížení výkonu u menších kapacit, životnosti, TLC­), měly být pořádně vysvětleny unikátní zajímavé technologie, které s tím souvisí, třeba TurboWrite.
Odpovědět0  0
Jé aha, on se mi pokazil stroj času
Odpovědět0  0
O výkon bych se nebál, prý to dokonce zvládá upsamplovat 720p hry.
Odpovědět0  0
Jinak trend monitorů TN ještě bohužel zdaleka neskončil. TN pořád nekoupí jen ten, kdo dobře ví, co a proč, teda ve velké většině. Ti co to neví, vezmou něco z těch nejlevnější 21,5­", což je kromě BenQu s VA pořád vše TN, eIPS jsou přece jen o trošku dražší. No a většinou se dneska prodávají notebooky a víme, jak to je. I Delly za desítky tisíc mají naprosto otřesné TN displeje.
Odpovědět1  0
Já si jako první mobil s barevným displejem vybavuju Siemens S25, dokonce jsem ho měl :­)
Uměl tři barvy a fungoval na stejném principu, jako černobílé LCD ­- tj. bez problémů na slunci.
Odpovědět0  0
Za tu cenu, samozřejmě. Spousta vad na kráse, které jsou omlouvány použitím pro grafiky, budiž. Ale jen 6bit panel a v nejtmavších odstínech předvádět to, co předvádí? To je pro ty, co potřebují grafický monitor v této třídě, podle mně nepoužitelné. Tedy bez kvalitní sondy, která to může srovnat. Že je odchylka barev v průměru nízká a pěkně kompenzované podsvícení to vůbec nezachrání, tohle hodně nutí k přehnanému vytahování stínů a vůbec při práci netušíte, jaká je realita.
To radši ušetřit a třeba U2413.
Odpovědět0  2
škrtnout jedno ale :)
Odpovědět0  0
Takže je to ten marketing, to, co píšete jsou také W­-LED. Lepšího druhu, ale než jak píšete jen modrá + luminofor, ale stále.
Odpovědět0  0
Fajn, že se vztahují k RAID 10, ale já to počítal k 1, protože do NASu rozhodně nemám důvod brát 4 dražší menší disky místo dvou.
A opakuji, problém u RAID 5 nevidím při odchodu dvou disků do věčných lovišť, ale v tom, když dojde při rebuildu nečekaně k záseku disku, více neopravitelným chybám a podobně a v tom momentě jsou data fuč. To že se vám to nestalo a je to pro vás pravěk, bych jako jistotu neviděl. Se zvyšujícími se kapacitami se pravděpodobnost naopak zvyšuje.
U RAID 1, když disky neodejdou úplně, pořád máte data, pravděpodobně všechna ­(buď bez práce, nebo max třeba ddrescue­).
Jinak JBOD může odejít stejně jako RAID 0, rozdíl je hlavně v tom, že sežere jakékoli velikosti disků.
A nějak už se ztrácím v tom, že jednou doporučujete doma RAID 5, podruhé RAID 0 nebo JBOD.
Já jsem zas pro samostatné disky ­(podobné JBOD­) + zálohování a je to pro mě nej.
Domácí je možná pro vás velká zátěž, pro mě spíš menší.
Jinak pole doma aktuálně doma mám a dokonce více :­) Víceméně to jede podle teorie.
Odpovědět0  0
Sekvenčně by moderní velké disky rozhodně měly dát dost přes gigabit.
Odpovědět0  0
Vlastně pokud uvažuju offsite zálohu z disku na disk, tak budu mít efektivitu ­(0,5x­) lepší, než když vy to budete dělat z RAID 5 pravděpodobně taky na RAID 5, když RAID 0 oprávněně nemusíte ­(0,33x při třech discích na pole­). Ano, to na tom zas budete v bezpečnosti asi o něco líp, ale už je to možná i overkill pro osobní data.
Odpovědět0  0
Částky trochu přeháníte. Třeba u 3TB a RAID 1 jste u minima vašeho uváděného intervalu. Není to pro každého, ale považuju to při té bezpečnosti a jednoduchosti mnohdy za akceptovatelný kompromis i pro nekritická data.
Taky jste mě asi úplně nepochopil, výhoda u RAID 1, když na to dojde, žádný rebuild nepotřebujete. Tzn ať se RAID rozhodně zfailovat třeba všechny disky, data pořád máte. Problém je v tom, že desktopové disky ­(nedělané pro RAID­) můžou z pole falešně vypadnout, i když mají třeba jen jeden špatně čitelný sektor. A při rebuildu můžete na druhém disku potkat to samé. Určitě se to nestává moc běžně, ale je to reálné. Ostatně udávanou chybovost mají desktopové disky o řád až dva vyšší než enterprise disky a že by ty neměly problémy, to se taky nedá říct. Pak to budete pracně dávat dohromady. Já na to prostě nerad sázím.
Ostatně nemusím to mít ani v RAID 1. Můžu to prostě jen denně nechat zazálohovat z volume na volume a mít z toho i zálohu ­(jen ne offsite­).
A jinak jo, souhlasím že kopie na úplně jiné místo je kopie na jiné místo. Osobně to tak, zatím u důležitých, dat dělám. A v tom případě se dá vlastně bez RAID 5 celkem dobře obejít. Pravděpodobnost, že bych najednou nepřečetl data ani z jednoho samostatného disku na samostatných místech, považuju za o hodně menší, než i že mi spadne RAID 5 pole.
Jo, RAID 5 jako hlavní řešení prostě v domácích podmínkách moc rád nemám.
Odpovědět0  0
Zkuste trochu myslet :­) Náhodný zápis? No klidně stačí jen tam ládovat z víc klientů zaráz ­- třeba vy zrovna, jak to čtu, valíte vždy minimálně 5 klientů na maximální vytížení. Nebo tam nahrávat malé soubory ­- disk šrotuje. Nebo třeba i z toho NASu něco provozovat, nemusí to být jen skladiště filmů. Drobné zápisy, třeba do filesystému, probíhají pořád.
Jinak pomalost RAID 5 není o výkonu CPU, to dnes není problém ­(dobře, kromě nejlevnějších NASů­). RAID 5 prostě velmi pomalu zapisuje, i pokud zapíšu jeden 4KB cluster, musí se nejdřív přečíst celý stripe, přepočítat a pak ho zas přepsat. Jsou to dvě operace po sobě místo jedné a vždy zaměstnají všechny disky. Tam, kde se hodně zapisuje a jde i o rychlost, se RAID 5 nepoužívá, i u drahých zařízení s rychlým CPU. Další lahůdka, u malých domácích polí se sudým počtem disků je, že kapacita stripu není mocnina dvou, což je dost blbý. S něčím pomůže write back cache, ale tu si bez UPS a 100% stability nemůžete dovolit.
A pokud jsme u klasických levných disků s hodně TB, tak se taky klidně může stát, že se disk jaksi rozhodne vypadnout z pole ­(i když jsou disky víceméně OK­) a není výjimka, že pak i nastane další problém u rebuildu. Naprosto nutné je mít data ještě jinde. U RAID 1 toto není problém, pořád jsou dvě funkční kopie, které jedou i bez RAID režimu.
RAID 1 RAID je. Jinak je možné i RAID 10, když jsou pro vás 2 disky srajda, což odstraňuje problém se zápisem a umí zvýšit kapacitu. Při dnešních cenách stojí za úvahu i jiné parametry, než jen maximální možná kapacita.
I když já osobně, se zálohováním jinam, se dokážu obejít bez redundance úplně, pořád je to bezpečnější než jeden RAID 5, nebo levnější než RAID 5 + další kopie a vyjde to i levněji.
No, už je to hodně off topic.
Šifrování? Proč? Neříkám, že to někdo nepotřebuje.
Odpovědět0  0
Tak vše hloupost není, třeba síťové zálohy jsou potřeba. Jsou to doplňkové funkce, není je třeba využívat. A proč DSM? Co proti němu máte? Co vhodnějšího je k dispozici? Něco od ­"takyvýrobců­" NASů? Zase ty XP, které nejsou a nic neumí? To už si rovnou můžu nainstalovat Linux a bastlit, to už vidím nastejno.
Jak kvůli velké prověřenosti SW, stejného pro všechny modely, možnosti případného update, možnost výměny bedny i za jiný model ­- pokud by třeba po pár letech umřel, že...
Odpovědět0  0
Ostatně požadované příklady, z čeho nad tři kolíky zbastlíte něco lepšího, jste si taky nechal pro sebe :)
Odpovědět0  0
Á chytrák potřebuje evangelizovat XPčka dále a chce to ukončit :­) Podívejte se líp. Třeba DS213j. Jen v uploadu to 100MB­/s nedá, ale což není pro každého super problém. Ona tu laboratorní rychlost síť + klient + nějaké menší soubory tudíž příliš pomalý disk stejně omezí na míň.
Jinak o RAID 5 asi moc nevíte, rychlé je jen čtení, v případně ideálního nastavení stripe size + velikosti clusterů sekvenční zápis ­(ale protože o tom moc nevíte, tak to uděláte blbě­), náhodný zápis z principu velmi brzdí, což platí pro všechna řešení včetně high­-end. A je též méně bezpečný než RAID 1.
Odpovědět0  0
Seznamte se s pojmy ­- disk s LAN konektivitou je typický Network Attached Storage :­)
Třeba u tohoto výrobce http:­/­/www.synology.com­/products­/performance.php zjistíte velmi jednoduše, který. Samozřejmě za dodržení specifikací testu.
Odpovědět0  0
Za 1. limit 10 připojení není limit souvislých streamů. Klidně to stačí namapovat a když má každý pár jednotek, tak už není z čeho. Samozřejmě když se bavíme o využití vašeho výkonu vašeho PC.
A kdeže se dají pořídit, neříkám že ne, ale nenarazil jsem na to zatím. Ale ne OEM, ty jsou z druhé ruky nelegální a vyhazovat peníze za samolepku je zbytečné. Musí to být krabicovka.
Jinak osobně NAS zatím nemám, mám zatím jen spoustu místa na poli v PC a zatím NAS nutně nepotřebuju, aby se mi to chtělo přesouvat a investovat do jakéhokoli řešení. Ale zrovna s tím vaším DSM ­(které jsem ani zatím nezmínil­) mám osobně zkušeností dost a vyhovoval by mi velmi dobře.
FreeNAS jsem nestudoval, ale PC s XP mi nevyhovuje určitě. Pro server nemám využití. MS technologie pro sdílení jsou zdaleka nejdůležitější. Abych na tom pracoval přes FTP, to teda fakt ne. Leda pro přístup zvenku.
NAS jako nahrávač pořadů zní hezky, ale to už není NAS, ale něco jiného. Ano kdo chce především multimediální centrum a musí to být v jedné bedně, PC bude asi lepší. Jako storage ne. Já se třeba na TV prakticky nedívám. Pokud bych začal, řešit to lze jinak a nemusím to řešit teď.
Co se týká výkonu, už je i Synology ­"srajda­" za 4 tisíce dá 100 MB­/s. Upload trochu méně. Což stačí. Už jsme někde jinde než před lety.
Prostě kdo chce laborovat, prosím, ale nechápu, že to nutí všem. Někdo laborovat nemá zájem, chce něco, co má vyzkoušené funkce, především co se týká dat a hlavně o tom je NAS. Takových bude věřím hodně, ne­-li většina.
Odpovědět1  1
Ale naopak. Vy pořád nedokážete pochopit, že o scan serveru, ani o tom nejlepším na světě, tu není vůbec diskuse. Nemám ani zájem o kradená zastaralá XP ­(ne, legálně nelze pořídit­). Nemám zájem tahat ethernet a zásuvky do komory. Nemám zájem upravovat nábytek. Naopak mám zájem to připojit do internetu ­- třeba offsite zálohy jsou nutnost a vzdálený přístup k souborům příjemný bonus. Za firewallem není odpověď. Všechnu techniku mám za firewallem a přesto dělám bezpečnostní updaty. Ani rychlejší protokol SMB2 XP neumí, to musíte mít aspoň Visty. Out of the box mi to nenabídne nic, pokud vím ani emailové upozornění na výpadek disku. O podpoře RAIDu ve Windows XP na nejlevnějších sestavách taky nemám iluze. Na to, že XP jsou omezeny na 10 současných klientských připojení, což s tolika televizemi a zařízeními, jako máte vy, a více shary, překročíte raz dva, jste taky pozapomněl. Na vše je nutné tahat, konfigurovat a testovat a případně updatovat další SW. Nevím, proč bych to dělal. Leda v tom abych se předvedl, že nejsem metrosexuál, umím nainstalovat Windows, mohl se dívat na pět televizí současně ­(možná by to NAS zvládl, možná ne, testovat to nebudu­) a potenciálně něco málo ušetřil ­- i když to je pořád nepodložené. Samozřejmě pokud to někoho extra baví nebo sestavuje rovnou deset NASů ­(nebo spíš serverů­) po celé rodině, jako vy, tak mu to neberu. Pro mně naopak takové řešení nedává smysl. Já si počítačů užiju i bez toho.
Odpovědět2  1
Takže to pochopit nedokážete :)
Odpovědět2  1
Jinak připomínám, že Windows XP jsou již těsně před koncem podpory. Někomu je to možná jedno, mně to vadí. Takže ty taky padají.
Odpovědět1  0
Nepotřebuju ani printserver, ani scan server, natož pokročilý ­(tyhle věci mi v dostatečné míře umí přímo tiskárna­), ani ftp server, ani mnohonásobný full hd dlna. Jestli teda dokážete pochopit, že pro některé NAS = storage a nechci, aby mi to i utíralo zadek. Btw, zajímala by mě teda vaše sestava, včetně toho plnohodnotného OS, aby to umělo aspoň základ jako hot swap, bylo to malé, tiché, nežralo to a nebylo to z bazaru, do kolika kolíků se vejdete. Možná jsem počítal špatně.
Jinak ne, nechce se mi s tím spravovat ­- když jste takový profík, mohl byste vědět, že to není jen o instalaci.
Odpovědět2  0
Když to potřebujete, tak si to nekoupíte. Já to třeba nepotřebuju, tak si NAS, až se bez něj neobejdu, klidně koupím a nebudu trávit čas bastlením a správou ­"plnohodnotného serveru­". Říkejte si tomu třeba lenost, pro mě je to praktičtější. Stejně jako si třeba koupím kvůli netu router a nestavím si něco s plnohodnotným OS proto, že to jde a je to rychlejší, můžu tam nastrkat síťovek kolik chci a jde tam nainstalovat třeba i to sdílení a provozovat třeba webserver.
Odpovědět0  0
Je to NAS a ne herní konzole, nebo aplikační server, nebo co byste po tom PC s ­"dospělým­" systémem chtěl ­- a na to co dělá, je ten Atom velmi dobrý. Jak už bylo zmíněno, hardware, který se tomu vyrovná ­(nemyslím výkonem­), taky něco stojí ­- spotřeba, hot swap, skladnost, a hlavně, software, vychytanost, správa. Nedává moc smysl, aby dobrý Synology měl být nějak hodně levnější, než ten běžný kancelářský PC, když i vnitřek je velmi podobný. A DSM mi vyhovuje pro NAS daleko víc, než ­"dospělý­" operační systém. Navíc to stejně taky běží na linuxu, když jde o tu ­"dospělost­".
Odpovědět1  0
Za prvé. Běžné CPU v PC žádný XOR akcelerátor nepotřebuje, v pohodě i starší CPU uxoruje 5 GB­/s ­- nejsme v pravěku. To, že RAID5 na Intel SW RAIDu bývá pomalý, není způsobeno výkonem CPU, ale špatným software + hlavně špatný align, to mají NASy samozřejmě pořešené. Za druhé, NASy žádný akcelerátor taky nemají. Ty lepší, dražší, 4+, jak říkáte, mají intel procesor jako normální PC + linux SW RAID, žádné akcelerátory.
Odpovědět2  0
Jeden disk by mi fakt nestačil, když už bych ho kupoval, chci mít trochu klid duše, tak minimálně RAID 1 nebo vzájemný backup s obdobným NASem u kámoše ­- to mi přijde jako docela ideál varianta s přijatelnou cenou, jen to chce aspoň nějakou rozumnou konektivitu. A když budu chtít větší prostor, musím holt své dva disky vyměnit.
Navíc, což mi taky vadí, jednodisky jsou prostě low­-end. Což se projeví především i na nízkém výkonu...
Odpovědět0  0
DS411j je příklad suprpomalého ARM ­(nebo kýho výra­) NASu. Ten procák nemá ani FPU, takže než otevře jeden jpeg, tak dualcore Atom, co je v těch lepších, třeba DS412+ by jich zvládl odhaduju za tu dobu tak 50 a určitě by stíhal i ještě něco navíc. No a jsme bohužel zas u ceny.
Odpovědět0  0
Naopak, zálohovat TB dat přes WAN je dle mých zkušeností naopak pro firmy neschůdné, oproti domácímu uživateli. Ono to nemusí být na druhé straně zeměkoule. A když sem práskne atomovka, tak data už nějak oželím.
Odpovědět0  0
Pan kurtd, neohrožený bojovník za sRGB, pamatuji si vás :­) Nic ve zlém, my se nikdy neshodneme, spíš pár podnětů pro někoho, kdo to chce promyslet dál, za jednoduché a silně diskutabilní názory typu ­- obrázky na internetu jsou sRGB, tudíž gamut mého monitoru by neměl ideálně přesahovat sRGB. Uznávám, něco na tom je, hlavně skutečně jisté zjednodušení, ale víceméně tam pozitiva končí a rozhodně to není tak jednoznačné, teda podle mně. Vy jste určitě už některé z nich slyšel.
- Je to individuální ­- já mám například rád barvy, i ty mimo barevný prostor sRGB. Běžný monitor mi je zobrazit nikdy, nikdy neumožní. Na rozdíl od opačného případu.
- Zatracování širšího gamutu pramení hlavně z jistého dojmu, že by měl člověk nutně vidět jakési ­"referenční barvy­". To je ale mimo z více podstatných důvodů.
- První je ten, že právě pro běžného člověka, který nepracuje profesionálně s barvami, je důležité něco jiného, než referenčnost. A to to, že se mu zobrazované barvy líbí. A to vůbec nemusí být ty ­"referenční­". Přirovnal bych to k audiu. Vy tvrdíte, že nejlepší poslech je nutně ten, který je nejbližší tomu ­"referenčnímu­", vyrovnanému, studiovému. Tudíž by mělo být poslouchat ve studiu na studiových monitorech. Nic proti tomu, já třeba monitory používám. Skutečnost je ale jiná. Většině lidí bude poslech domácí aparatury mnohem příjemnější, přestože je oproti ­"referenčnímu­" přednesu výrazně upraven, oproti použití monitorů ­- klidně můžeme říct zabarven. Nebo to můžeme přirovnat, ať jsme u obrazu, k televizi. Někdo má nastavenou saturaci na 30 %, jiný na 70 %. Někdo má nastaveny ­"warmer­" barvy, někdo ­"cooler­". Kdo z nich to má správně, když každý ten obraz vidí úplně jinak? Vždyť na tom vůbec nezáleží, hlavně že jim obraz vyhovuje!
- Druhý je to, že vnímání barev se výrazně mění s okolím. Abyste na vašem sRGB monitoru viděl skutečně tak, ­"jak to má být­", musel byste dodržet i několik dalších, stejně důležitých, parametrů ­- pozorovat za odpovídajícího osvětlení. To je asi 64 lx a barevná teplota 5000K. To ale stejně nesplníte, nebo jen občas, osvětlení se během dne výrazně mění. Dodržíte to stejně jen v grafickém studiu.
- Třetí je to, že monitor musíte mít nastaven pořád stejně. To se týká i jasu ­- sRGB definuje i ten. Pokud například zvýšíte na monitoru jas, obraz se bude jevit jako jasnější ­- logické, že. Přitom zobrazovaný obrázek je pořád stejný. Ale vy ho vidíte jinak. Takže opět ho nevidíte referenčně! Takže opět jedině ve studiu a s kalibrací, pokud chcete vědět, co děláte.
- Shrnul bych to ještě jinak, po lopatě: Snaha přiblížit se sRGB není věc konzumentů, ale tvůrců. Tvůrce potřebuje referenční prostředí. Pro uživatele jsou důležité vlastní, zcela individuální, navíc měnící se, preference.
- Ohledně toho fotografování ­- k využití většího barevného prostoru vůbec není třeba 5D Mark II nastavený na Adobe RGB. Opět uvedu dva důvody ­- RAW. Docela běžné. Stačí cokoli lepšího, než kompakt střední ceny, fotit do RAWu a zaznamenáte daleko víc.
- I pokud se vyfocené do sRGB vejde, může být vaším ­(říkejme tomu třeba uměleckým­) záměrem zvýšit saturaci ­(buď celé fotky, nebo jen některé z barev­) ­- velmi rychle se opět dostanete mimo sRGB ­- a ořezané barvy vypadají hrozně. Nemusím to ani nikomu posílat. Klidně se na své fotky můžu podívat jen doma.
- Jsou tu i jiné, méně významné důvody, které asi nemá cenu moc rozebírat, jsou relevantní spíš pro ty grafiky ­- např. že pokud se vám dostane do ruky widegamut obrázek, nebo z nějakého důvodu budete chtít pracovat ve větším prostoru, tak na sRGB neztratíte jen ty barvy, které jsou mimo sRGB, ale desaturovaný bude celý ­- defaultní photographic intent provede ­"scaling­" barev.
- A určitě i jiné důvody, na které bych zapomněl :­)
Tak diskusi zdar
Odpovědět1  0
Tak ještě že už monitor mám, jinak bych zase musel váhat ­- já jsem pořád na widegamuty.
Podsvícení myslím PWM pořád bude, ale takové, na kterém se nešetřilo za každou cenu.
Odpovědět0  0
No vidíte. Ohledně polštářků souhlasím, ohledně kablíku ­- tak u Port mi úplně ztvrdnul a zpřelámal se po necelém roce občasného používání. Žádná jiná, i o dost levnější, sluchátka mi toto neudělala.
Odpovědět1  0
Jsou důkazem, že kvalitní basy s 50mm měničem mít lze :­) Mikrofon nemají, ale podle mně zastanou skvěle hry, filmy i hudbu. Nejsou ve všem nejlepší, ale ­(pro nehifisty, příznivce efektnějšího zvuku a za ty peníze­) ve všem dobré, u jiných sluchátek mě nedostatky vadí, ale tady to nějak příjemně funguje. Vypadají, že vydrží. A to pohodlí...
Akorát musíte pořídit prodlužku, pokud to není k notebooku.
Zajímalo by mě srovnání s dnešní várkou, jen ze zvědavosti :)
Odpovědět0  0
"Intel stále vyznává svou strategii tick­-tock, což jinými slovy znamená, že fáze „tick“ představuje zavedení nové technologie, respektive nového výrobního procesu, a fáze „tock“ představuje vylepšování stávající technologie při zachování stejného výrobního procesu.­"
Máte to špatně. Tick ­- nový proces, to je pravda, tock ­- výrazná změna architektury ­(ne vylepšení technologie­) na stávajícím procesu.
Odpovědět0  0
Já myslím, že se to u takových chrchláků ani výrobce neobtěžuje měřit... prostě to tam napíšou a hotovo
Odpovědět0  0
To souhlasím, já bych si 16:9 taky nekoupil.
Odpovědět0  0
Asi nepředpokládají, že by o dotykové monitory uživatelé měli zájem. Já teda určitě ne.
Odpovědět0  0
Jakých win32 aplikací??
Odpovědět0  0
Ještě dodám, že bych tento názor rozšířil nějen na samotné monitory, ale i na hodnocení jejich možností... často se setkávám s tím, že např. u hodnocení profilu Theater vidíme jen nějak proužky odchylek, které jsou větší než jinde, tudíž v recenzi je, že fuj, ale že účelem je něco úplně jiného, aby byl nejblíž nějaké kalibraci, je opomíjeno.
Odpovědět0  0
Pěkný článek.
Znovu se pobavím nad rozhořčeností puristů, u kterých třeba widegamut u normálního uživatele zásadné né, protože bude mít barvičky ­"jinak, než někdo zamýšlel­" a sRGB monitor je svatý grál. Že uživatelé to sledují často při 2700K osvětlení, místo D65, tudíž barvy působí úplně jinak, je jim jedno.
Podle mého pohledu je sRGB podstatné pro tvůrce obsahu, s čím mají počítat jako se standardní situací. Běžný uživatel, který na první místo postaví monitor s dokonalým sRGB gamutem a sRGB nastavením bez zajištění odpovídajících podmínek, nakonec nemusí mít ani věrnější obraz, ani hezčí, než ten, kdo si nastaví jiný monitor podle sebe od oka. A nejen obraz, ale ani lepší výsledky třeba při dělání fotek.
Je to podobný, jako když bych si nastavil na monitoru 120cdm, protože je to ­"standard­" a budu s tím pracovat před oknem, neuvidím sice nic, ale budu to mít krásně standardní...
Odpovědět1  0
Přehlédl jsem, pardon :­) Ale mohlo tam být jasněji napsáno, že platí i pro měření profilu, může to znít, jako by to bylo jen pro to nastavení ­"od oka­", což nemusí sedět...
Odpovědět0  0
Resp. nemá cenu se tuto teplotu snažit emulovat na monitoru. Tady se už nebavíme o studiu a má cenu jedině si nastavit něco ­"normálního­", příjemného na pohled, a na to tak to denní světlo.
Odpovědět0  0
Jako při 2700K? V tom se žádná barevně kritická práce dělat nedá a už vůbec ne podle ní něco zkoušet napodobovat. Možná věc názoru, ale já si za ním budu stát :)
Odpovědět0  0
Ještě bych dodal, nenastavoval bych bílou podle barev čehokoli při osvětlení normálníma ­(oranžovýma­) žárovkama a úsporkama, použijte denní světlo, když už :­)
Jinak asi mi něco uniká, ale k čemu je uživateli ICC profil v recenzi, když není popsáno, pro jaké je nastavení ­(přinejmenším nastavené hodnoty RGB, barevný režim a kontrast ­- pokud možno i jas­).
Odpovědět0  0
Tak jsem se pokusil něco najít a zdá se, že vývoj jde přesně směrem ­- čím širší gamut, tím líp. Vypadá to holt hezky. Už teď jsme daleko za sRGB...
http:­/­/www.nanosysinc.com­/2012­/04­/07­/hometoys­-magazine­-qdef­-alternative­-to­-oled/
Odpovědět0  0
Technologicky může, ale pokud jsou lidi nadšeni nevídanými barvami, tak spíš nebude... Přesnější údaje o tom nemám :)
Odpovědět0  0
No vidíte, teď se vám tu líbí hezké barvičky... ale je taková OLED televize sRGB? ;­)­) Najednou ten větší gamut nějak nevadí...
Odpovědět0  0
Cena ve své době má svou vypovídací hodnotu pořád. To, co bylo ve své době drahé proti konkurenci, bylo ve své době i dobré ­(kromě výjimek, co potvrzují pravidlo :­) ­). To co je poměrně levné, je šmejd v jakékoli době :)
Odpovědět0  0
No, ono by to asi chtělo takovou TV jak vidět, tak dlouhodobě zkoušet... ale tady ty výhody zatím rozhodně nepřevažují nevýhody, nebo jsou diskutabilní... Už teď jsou LCD dostatečně tenké, kolikrát se tam nevejdou ani konektory... není třeba zmenšovat. Proti CRT to bylo jiné.
Úhly u kvalitního LCD a plazem taky nemusí nějak zásadně zaostávat. Minimálně pokles jasu bude i u OLED ­- prostě žádný vývoj nezmění fyziku. Stejně jako klasické samostatné LED mají nějakou směrovou charakteristiku, je i tady. Bylo by plýtvání svítit stejným jasem zbytečně i do 179 stupňů, jako při kolmém pohledu, to světlo by nebylo ve většině případů využito. A zbytečné svícení ­- zbytečná spotřeba, snížená životnost.
Odpovědět0  0
Já si zas jednou zaprudím s mým názorem, že právě člověka, co správu barev neřeší a řešit nebude, sRGB nemusí moc zajímat. Pokud má monitor dostatečné korekce, aby to nastavil do jemu příjemného stavu. A klidně to může mít sytější barvy, než by ­"mělo­". Navíc ona se tady řeší jen jedna stránka sRGB, ale ono to není vůbec jen o monitoru. Ten může být nakrásně i zkalibrovanej, ale pokud se na něj dívám jednou potmě, podruhé při žárovce 2700 K, tak ani v jenom případě to neuvidím ­"správně­", ale úplně jinak. A nemusí to být ­"skutečnosti­" ani blíž.
Odpovědět0  0
BX535WD je asi pro domácnosti zajímavější ­(mám ji :­) . Myslím, že kromě vynechaného ADF a zbytečného faxu je to stejná tiskárna za podstatně lepší peníz...
Odpovědět0  0
Respektive ten prostor zdroje takový je a vždy bude, to samozřejmě je pravda, ale to neznamená, že cílové zařízení musí být sRGB D65, jinak je to špatně ­(a proč jako, proč bych neměl mít zobrazení přizpůsobené mému vkusu? asi si pořád nerozumíme­) :­)
Ostatně pokud třeba nebudete mít v místnosti 5000K osvětlení a 200 luxů, tak jste stejně vedle jak ta jedle a jako podle specifikace to neuvidíte ­- a že to v žárovce 2700K bude vypadat o hodně jinak, to si pište :­)
Odpovědět0  0
To že má takový barevný prostor zvolen neznamená, že je to tak nejlepší ;­) Kdyby to tak bylo, nemusely by mít tv žádné nastavení... které slouží akorát k odchylkám :­) a ani by se nemusely lišit :­) prostě by se prodávaly sRGB televize a hotovka :­)
Ale ono tak kupodivu není...
Odpovědět0  0
Problematika je daleko složitější, gamut je v podstatě jen množina zobrazitelných barev. Dva displeje můžou mít stejný gamut, ale naprosto rozdílné podání barev. sRGB není gamut, ale barevný prostor. Především tam spadá ještě gama křivka a bílý bod, pak už se můžeme bavit o nějaké barevné věrnosti, sekundárně spousta dalších ptákovin jako osvětlení apod, což musí řešit spíše profesionálové. A není to chytání za slovo, článek opravdu řeší jen gamut, co jsem se na něj mrknul.
Jako druhá věc, i když bysme se teda bavili o komplet sRGB ­- je taková spíš filozofická otázka. Třeba já, pokud needituju zrovna fotky, kde mám zkalibrováno, klidně hraju na widegamut monitoru a vypadá to super, na to se žádný wled cosi nechytá. Na televizi má jeden nastavenou sytost takovou, druhý makovou. Kontrast jeden takový, druhý makový. Atd. Ani jeden se pravděpodobně sRGB ani neblíží ­- a je to špatně? Obraz vypadá tak, jak se to uživateli líbí, a o to jde. Něco jiného, když chci tvořit, to pak potřebuji něco referenčního. Nebo někdo, jako vy, se prostě principiálně sRGB přiblížit chce, no prosím, proti gustu... ale prostě není nikde dáno, že to tak MÁ všude být a že je to nejlepší. :­) Ale to je takový můj názor.
Odpovědět0  0
Nesmysl. Je potřeba color management a ne podobný gamut s AdobeRGB ­(gamut ještě neřeší nic ohledně věrnosti barev­). Pokud není to, tak potom je druhá možnost emulace nějakého standardu, ale to se nejedná jen o gamut.
Odpovědět0  0
No, to mluvíte o kontrastu, to je trochu jiná věc. Ten je sice nižší, ale opravdu u LCD s širokém rozsahu jasů zůstává konstantní ­(mám na to i sondu :­) ­). A právě nejen kontrast, ale celkově obraz.
Teď si uvědomuju, že vlastně půjde o podobný ­"problémek­", jako u plazem. A IMHO není náhodou, že u každé aspoň trochu lepší je udávána gradace v mnohem větším počtu úrovní, než 256, i když do nich taky jde jen 8bit zdroj. Nejde ani tak o marketing, ale o přesně tuhle věc. Musí být k dispozici mnohem jemnější a propracovanější řízení než u LCD, protože neexistuje nezávislá regulace jasu. A myslím, že to tak jednoduše, že prostě lineárně snížíte proud, taky nejde. Protože prostě závislost jasu na proudu nebude lineární. Musíte každý pixel přepočítat samostatně.
Odpovědět0  0
No, kromě klasických věcí, jako výdrž, cena, vidím u AMOLED jeden ­"problémek­"... nemožnost nezávislé regulace jasu pomocí podsvícení. U LCD je to jednoduché, trochu uberete napětí podsvícení, 8 ­(nebo 6­) bitů zobrazení tím není nijak dotčeno, a všechny jasy se změní lineárně. U AMOLED to nepůjde, vše se bude muset regulovat přímo pixely. Takže buď vám takový monitor vypálí díru do hlavy stále maximálním jasem, nebo budou muset mít převodníky mnohem více bitů a těch vstupních 8 přepočítáváno podle nastaveného jasu ne lineárně, ale nelineární charakteristikou LED. Nebude to taky zadarmo a bude se na tom muset dát záležet. Ale snad se to vyřeší uspokojivě, ne že by to asi nešlo :­)
Naštěstí to nemusím dlouho řešit, zobrazením jsem dostatečně vybaven :­))
Odpovědět0  0
Ale musely by to být plnohodnotné USB porty. Koupil jsem si USB host kablík na Tab 10.1 za tuším tak 2 dolary? Ale bohužel právě čtečku to nepřipojí, Android zahlásí, že USB zařízení požaduje výkonnější napájení a čtečka nefunguje. Foťák se mi nechytl taky ­(bez hlášky­). Zdá se ten port spíš tak na myš nebo klávesnici a člověka opravdu nezachrání. Kabel není sice originál, ale dá se předpokládat, že by se choval stejně. Pokud by se testoval Transformer, zajímalo by mě otestování i těchto záležitostí.
Odpovědět0  0
Přišla mi nějaká... vatová. Víc popisu samotného testování a firmy, než testu. A co nějaké fotky? Ukázat kabeláž?
Odpovědět0  0
No vida... a zrovna teprv tohle řešení mně naopak začíná zajímat. I když spěchat nebudu... a vyhovovalo by mi koupit si jen ten soft a k němu SSD podle vlastního výběru.
Odpovědět0  0