ak im to vykrylo tržby z turistiky muselo tam chodiť minimum turistov, pár kusov mesačne, nie to divu tam príde nielen turista o krk veľmi ľahko, neskutočne zaostalá časť Afriky.
Odpovědět0 0
Pokud vezmu odhad kolik minerů mají níže (2500) a řeknu že mají třeba [Bitmain] Antminer S17 na kterým mají dnes denní produkci v USD 4.46 USD, pak 4.46 USD*2500 = 11150 USD za den, tedy 4 069 750 USD ročně, parku jsou 3/10 tedy 1 220 925 USD. I když by půlku daly do údržby/obměny ASIC a elektrárny, tak pořád dobrý.
Jako, v ČR by to bylo na tak velkej park nic moc, ale na kongo to bude přilepšení dobrý. Pokud maj novější minery jsou na tom ještě líp. Otázka jaký příjmy maj z jednoho turisty...
https://insights.braiins.com/en
Odpovědět1 1
Nvím jak zbytek parku a okolí, ale výpravy za gorilami jsou hodně striktně omezené počtem lidí. A že se tam lidem stávají fujky fuj věci, je fakt. Nejrůznější bojůvky, ilegální těžaři dřeva, naprosto každý má Akčko... A nikdy nevíš, jestli ten usměvavý strážce, co si od tebe vzal cigáro náhodou nemá bráchu, kterému pak dá tip, že tě má unést.
Odpovědět1 0
Moc jich jistě nebylo, ale zase "pár kusů" také ne. Je to velmi drahé, např. Mikeno Mist Package je za 2200 USD na osobu, ubytování okolo 250 USD na noc pro dva. Z takové dvojice na jeden týden mohou mít tak cca 6000 USD. Jestli 150 tisíc téměř vykrylo příjmy z turismu, pak to muselo být o něco více (180 tisíc?) a můžeme hovořit tak o cca 30 takových dvojicích, řekněme 50-60 lidech za měsíc.
Odpovědět0 0
Zajímaví článek, ještě ale doplním, existuje i společnost gridless, která těží na malých vodních elektrárnách v africe. Problém u těch elektráren je ten, že mají problém se uživit protože nemají distribuční síť a napájí jen nejbližší okolí a protože náklady na jejich provoz jsou víceméně jen fixní, musí prodávat elektřinu draze, protože se spotřebovává málo energie. Gridless tam dodá pár minerů, žere nespotřebovanou energii jako odběratel poslední instance, přičemž elektřinu zaplatí, čímž pomůže elektrárně přežít a snížit účty za elektřinu lidem, protože táhnou svůj díl fixních nákladů.
Odpovědět1 1
Jaká je odhadovaný příkon jednoho rigu (na ASICu postaveném), dle zmíněného článku by jich mělo být na místě mezi 2500 až 5000 ks?
Odpovědět0 1
Viděl jsem 1,5-2,2 KW. Takže příkon může být by voko 5-10 MW? Ona elektrárna v národním parku či hned vedle asi nebude přehrada velikosti Orlíku či Slap.
Odpovědět1 1
Celkový výkon těch zmíněných třech vodních elektráren má být údajně 42MW. Komerčně snad prodávají el. energii za 0,235 dolaru/kWh. Tak by mne zajimalo zda to za těch 150 000 dolarů/měsic (vydelek parku tezbou za mesic) vůbec zaplatí energii (nutnou k pohonu vsech rigu).
https://energies.virunga.org/pme/
Ta vydelana caska predstavuje 638 000 kWh prodane energie, pri behu 24x7 by to vystacilo na trvalou spotrebu 857 kW, což by znamenalo pouhych 342W/rig(2500 rigu) a v pripade 5000 rigu pouze 171W/rig. To mi prijde docela malo.
Odpovědět0 0
Díváš se na to špatně. Musí tu energii zaplatit tržní cenu? No nemusí. Teď pominu náklady na distribuci které u ASIC (nejspíš umístěné hned u elektrárny) budou prakticky nulové. Vodní elektárny mají převážně fixní náklady a variabilní minimální. Původní situace byla že energii navíc neprodukovaly, ale nic tím neušetřily, náklady kdy vyrobí 32MW a 42MW (čísla od boku) jsou téměř stejný, jen teď mají větší příjmy. V případě že ostatní zákazníci mají větší poptávku, těžba se omezí. Žádný problém. Ten je jen v tom že těžbu vnímáš jako normálního klienta a ne jako odběratele poslední instance kam nasměřuješ nadprodukci kterou nikdo jinej nechce a která je prakticky nic nestojí.
Odpovědět3 0
Pokud jsem to pochopil správně, tak mají sice elektrárny s výkonem 42 MW, ale odběr měli třeba jen na 25. Zbytek nic. A vodní elektrárně stojí na provoz stejně, ať už jede na půlku, nebo na plno. Vody mají víc než dost, to je neomezuje. Takže tam postavili pár kontíků s rigy a za nadbytečnou elektřinu prostě dostanou alespoň něco. Ano, méně než by dostali za prodej, ale prodat není jak. Tak jí protěží a skásnou 150 tisíc doláčů měsíčně za BTC. BNtw: jak koukám, tak v kongu je prý průměrný hrubý plat něco pod 300 dolarů, čili 150 tisíc je tam očividně docela dost peněz.
Odpovědět1 0