NASA DART odstartovala, jak vrazí do asteroidu?
25.11.2021, Jan Vítek, aktualita
Americká NASA většinou vypouští do vesmíru sondy, jejichž úkolem je své cíle sledovat, ovšem v případě DART je to jiné. Tento v podstatě vesmírný projektil je sám určen hlavně k tomu, aby se co největší rychlostí srazil s asteroidem.
Jak dobře víme, NASA DART představuje úvodní část celé snahy prozkoumat naše možnosti obrany proti asteroidům či snad kometám, které představují nebezpečí pro Zemi. Samozřejmě nemusí jít rovnou o život ohrožující asteroid, neboť i relativně malé těleso by dokázalo napáchat velké škody ve stylu ruské rulety.
Pokud by tedy astronomové zjistili, že se takové blíží a s velkou pravděpodobností Zemi zasáhne, mohli bychom mu v ústrety vyslat celou sérii projektilů jako DART, které by při včasném zásahu měly ovlivnit jeho dráhu tak, aby se Zemi vyhnulo.
DART je tak v podstatě velice jednoduchá mise a nyní se po této sondě chce v podstatě jen to, aby plně zasáhla binární asteroid Didymos a konkrétně jeho menší část zvanou Didymoon (oficiálně však Dimorphos). Až poté se bude sledovat, zda byla nějakým způsobem tato minisoustava ovlivněna a přesněji půjde o sledování změn ve vzájemné oběžné dráze těchto těles.
Sonda DART s hmotností asi 500 kg by tak měla vrazit do malého cca 160metrového tělesa rychlostí kolem 6,6 km/s, čili dopadová energie rozhodně není zanedbatelná. NASA pak bude ze Země sledovat, jaký měla vliv, přičemž původně měla tuto práci zastat sonda AIM vyslaná ve spolupráci s ESA, ale ta se rozhodla tuto misi nefinancovat. Nicméně tu máme náhradní evropskou misi Hera, ovšem tato sonda dorazí k cíli dle plánu až v roce 2026. Náraz DART už tak neuvidí, ale bude se moci podívat na následky srážky, což by mělo být snížení oběžné dráhy malého asteroidu tím, že do něj DART vrazí v protisměru jeho oběhu.
DART už je tak na cestě, a to díky raketě SpaceX Falcon 9, která odstartovala z Vanderbergovy základny v Kalifornii a jak ukazuje infografika, je tu přece jen ještě něco jiného, a sice LICIACube (Light Italian Cubesat for Imaging of Asteroids) od italské vesmírné agentury ASI. Jde o smallsat, který se poveze na palubě DART a nedlouho před srážkou (konec září 2022) se oddělí, aby ji poté mohl sledovat a vyslat o tom na Zemi záznam.
Samotná DART také asi za týden zapne svůj Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical navigation (DRACO) a začne také vysílat zpět obraz ze svého letu vesmírem, nicméně jak už název tohoto zařízení říká, jde především o navigační přístroj.