Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NASA dokončuje konstrukční testy raket SLS, na řadu přijde kyslíková nádrž

22.6.2020, Jan Vítek, aktualita
NASA dokončuje konstrukční testy raket SLS, na řadu přijde kyslíková nádrž
NASA ve svém Marshall Space Flight Center v alabamském Huntsville provede jeden závěrečný konstrukční test raket Space Launch System (SLS), který se zaměří na kyslíkovou nádrž rakety, která bude zatížena až za své meze.
Jde tak o jeden z testů, v nichž se přímo počítá s tím, že zatížená část nakonec nevydrží a praskne, zhroutí se, nebo se poroučí jiným způsobem. V tomto případě jde o test kyslíkové nádrže, kterou jeřáb na snímku právě spouští do mohutné klece, v níž pak bude milá nádrž mučena pomocí silné hydrauliky. 
 
 
Hydraulické systémy jsou pak schopny zatěžovanou část nejen stlačovat, ale také natahovat či kroutit, a to právě kvůli tomu, aby se zjistilo, jakou zátěž kyslíková nádrž snese, než nakonec nevydrží a praskne. Jde ale vesměs o typ zátěže, kterou nádrž bude muset vydržet i při startu rakety, ovšem ne tak silnou. Pro účely testu bude naplněna vodou nahrazující tekutý kyslík, takže půjde jistě i o zajímavou podívanou, ale agentuře NASA jde samozřejmě především o data, která z testu získá a která jí pomohou jednak ověřit vlastnosti nových nádrží a pak i v budoucnu postavit ještě lepší verze. 
 
Stejná nádrž ale už obstála v předchozích 23 testech, během nichž NASA s Boeingem simulovala podmínky, s nimiž se skutečně setká při startu rakety SLS a v nich tato nádrž obstála velice dobře. Nyní ale už určitě neobstojí a to budou sledovat tisíce senzorů měřících tlak, pnutí, teploty a pak tu jsou i vysokorychlostní kamery a citlivé mikrofony.
 
Půjde tak o velice podobný test, jaký NASA už provedla s vodíkovou nádrží raket SLS, jež nakonec pukla v celé své výšce, což bylo slyšet i v sousedství Huntsvillu. Nyní se ale ještě jako bonus z nádrže vyvalí obrovské množství vody. 
 
Potřebné konstrukční testy trvající celkem tři roky byly už dříve dokončeny i v případě motorové sekce rakety a tzv. intertank, části propojující právě kyslíkovou a vodíkovou nádrž. Pro vývoj SLS to bude znamenat významný milník, aby mohla pokračovat i v programu Artemis a vyslat SLS s loděmi Orion na Měsíc. 
 
Zdroj: NASA