Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NASA narazí sondou do asteroidu, ESA jej pak prozkoumá

6.2.2019, Jan Vítek, aktualita
NASA narazí sondou do asteroidu, ESA jej pak prozkoumá
Už před více než dvěma roky jsme mluvili o společné misi agentur NASA a ESA, která se týkala návštěvy asteroidu Didymos. Poté ESA z projektu vycouvala, jenomže nyní to vypadá, že její mise AIM je sice pasé, ale přichází něco nového - Hera.
Před lety se jednalo o společný podnik Impact and Deflection Assessment (AIDA), který měl zkoumat možnosti pro odklonění asteroidu, jenž by mohl někdy v budoucnu ohrožovat Zemi. Nebyl to tedy přímo Didymos, ten měl posloužit jen pro ověření teorie. Jenomže zatímco NASA svou část mise zvanou DART (Double Asteroid Redirection Test) stále chystala, projekt AIM (Asteroid Impact Mission) agentury ESA byl zrušen. NASA tak byla i přesto ochotna pokračovat s celou misí AIDA a nyní se dozvídáme, že ESA z toho přece jen nevycouvala. V pondělí zveřejnila informace o misi Hera, která se bude týkat právě binárního asteroidu 65803 Didymos, původního cíle AIDA. 
 
 
Didymos a jeho menší souputník přezdívaný Didymoon rozhodně nepatří mezi tělesa, která by hrozila lidstvu jeho vyhubením. I tak by ale Didymos dokázal se svým průměrem 780 metrů nadělat slušné škody a zanedbatelný ostatně není ani 160metrový Didymoon. Právě toto menší těleso bude nejmenším asteroidem, který byl kdy zvolen jako cíl nějaké sondy, pokud jej tedy budeme brát jako samostatný cíl. A tím ostatně měl být. 
 
Namísto AIM tak nastupuje Hera, takže o co půjde? Původní záměr mise AIDA byl takový, že AIM nejdříve zamíří k asteroidu Didymos po startu v říjnu 2020. K asteroidu měla sonda přiletět v květnu 2022, kde by jej studovala a připravila se na přílet "sondového projektilu" DART. Ten měl být vypuštěn v prosinci 2020 a poté by využil svůj solárně-elektrický pohon, aby nabral co nejvyšší rychlost, a při zasáhnutí asteroidu Didymoon měl tak co největší kinetickou energii. AIM by pak sledovala samotnou kolizi a změřila by, zda DART nějak ovlivnil dráhu tělesa. Jde tak o koncept využití vysokorychlostního projektilu, který by svou energií při dopadu mohl alespoň minimálně zapůsobit na dráhu vesmírného tělesa původně směřujícího k Zemi. V praxi by takových projektilů muselo být ale mnohem více, ale pro ověření efektu stačí i jeden. 
 
Stále platí, že k asteroidu Didymos v roce 2022 přiletí DART a narazí do Didymoonu. NASA přitom už dříve oznámila, že efekt dopadu DART budou moci sledovat i pozemské teleskopy, což stále platí. Pro dokončení mise DART totiž dorazí evropská Hera, ale to až v roce 2026. Hera bude měřit celkovou hmotnost obou těles, prozkoumá jejich povrch a také se zaměří na to, jak se změnila oběžná dráha Didymoonu kolem svého velkého brášky a jak vypadá místo dopadu DART. Hera si s sebou přiveze také malé CubeSaty, které poslouží k bližšímu prozkoumání terénu. Dá se tak říci, že projekt AIM ve skutečnosti ani nebyl zrušen, jen pozdržen, přejmenován a pozměněn. V základu ale půjde o velice podobnou misi. 
 
Zdroj: Astronomy