NASA vyšle CubeSat otestovat orbitu budoucí lunární stanice
18.9.2019, Jan Vítek, aktualita
Americká vesmírná agentura NASA plánuje u Měsíce "zakotvit" s novou lunární stanicí, která by měla od roku 2024 mít stálou posádku. Ještě před tím se ale na její orbitě má usídlit malý satelit CAPSTONE.
Lunar Gateway má posloužit jako odrazová stanice pro mise na Měsíc, ale i do hlubin Sluneční soustavy, přičemž zpočátku půjde o spíše skromný příbytek pro doslova pár astronautů. NASA doufá, že nová stanice by mohla začít fungovat už od roku 2024, čili za nějakých pět let a do té doby bude třeba zodpovědět ještě několik otázek.
NASA se nově spojila s firmou Advance Space z amerického Colorada, která připraví malý satelit třídy CubeSat s označením CAPSTONE. Ten bude vyslán na stejnou oběžnou dráhu, na níž by se měla později ocitnout také samotná Lunar Gateway. Nicméně v tomto ohledu snad ještě nebylo rozhodnuto. Dříve se uvažovalo o vysoce excentrické orbitě se vzdáleností 3000 až 7000 km od povrchu Měsíce, přičemž ta by měla být polární (kolmo na rovník) a vést vždy tak, aby následovala jeho rotaci.
Na dané dráze, o které se mluví v nové zprávě, bude satelit také sledovat rotaci Měsíce vzhledem k Zemi, která je, jak dobře víme, vázaná. Server Astronomy uvádí, že CAPSTONE se usídlí přibližně 1600 kilometrů od povrchu Měsíce, jinde se ale dočteme, že půjde o dráhu, která jej zavede na vzdálenost nejblíže 3000 km od Měsíce v periapsidě a v apoapsidě pak až na 70 tisíc kilometrů. Dle propočtů je právě taková dráha potenciálně nejstabilnější s nutností jen minimální "údržby", která by vyžadovala používat motory, a tedy i palivo, které bude u Měsíce mnohem cennější než na nízké orbitě u Země, jako v případě ISS.
Satelit bude startovat nejdříve v prosinci příštího roku a ukáže, jak bude možné na danou dráhu vstoupit a co od ní lze očekávat.
Jde také o otestování nových navigačních technologií, které v rámci budoucích misí umožní vesmírným plavidlům přesně zjistit svou polohu, aniž by k tomu potřebovala být sledována ze Země (o DSAC se ovšem nepíše). Dále pomůže najít odpovědi na otázku, jakým způsobem by měly být z prostoru budoucí obydlené stanice vysílány mise na povrch Měsíce.
návrh provedení CAPSTONE
CAPSTONE samotná bude přitom sonda ve tvaru kvádru s rozměry přinejlepším několik decimetrů té nejdelší hrany. Na tento kvádr budou připevněny nezbytné solární panely a také parabolická anténa pro komunikaci. Očekává se, že po svém vypuštění bude CAPSTONE putovat na finální pozici asi tři měsíce a poté začne asi půlroční výzkumná fáze. Pro NASA jde o kontrakt v hodnotě téměř 14 milionů dolarů, do kterého je zapojena také společnost Tyvak Nano-Satellite Systems jako výrobce samotné platformy pro CAPSTONE. Advance Space pro ni dodá klíčové technologie.