Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Naváže i815 na úspěch BX?

26.5.2000, Vít Zatloukal, zpráva
Naváže i815 na úspěch BX?
Má k tomu všechny předpoklady, pokud jej Intel podpoří
Dlouho očekávaný a diskutovaný čipset i815 s kódovým názvem Solano by se měl oficiálně objevit 5. června na Computex 2000. Tuto skutečnost poněkud kalí záměr Intelu dodávat i815 čipsety především OEM výrobcům (kteří vyrábí kompletní počítače), a to ještě v omezených množstvích. Výrobci retail verzí základních desek (jako např. Abit, AOpen, MSI, Gigabyte apod.) to zřejmě nebudou mít při shánění i815 čipsetu jednoduché.

Intel se stále zuby nehty drží Rambus platformy a k uvedení i815 čipsetu byl vlastně donucen neúspěchem i820 čipsetu, zvlášť ve spojení s SDRAM paměťmi. Rambusy jsou pro normální smrtelníky příliš drahé, tudíž prakticky nepoužitelné, a proto o nich nelze hovořit jako o úspěchu.

I815 se naštěstí vydává cestou SDRAM, v níž navazuje na lepší vlastnosti čipsetů 440BX a i810. Stejně jako všechny osmistovkové čipsety je i815 založen na "hubové" architektuře. Skládá se ze tří čipů - GMCH, ICH (resp. ICH2) a FWH. Jednotlivé čipy spolu komunikují po vyhrazené sběrnici s datovou šířkou 266 MB/s, což je dvojnásobek ve srovnání se starší architekturou "severního a jižního mostu".

GMCH (Graphics Memory Controller Hub) se stará o komunikaci s procesorem, pamětí, AGP sběrnicí a má integrovánu grafickou kartu. Ta se naštěstí dá vypnout a lze použít "externí" grafiku v AGP 4x slotu. Rambus je s i815 zapomenut, podporovány jsou PC133 paměti. Je docela pravděpodobné, že frekvenci paměti bude možné nastavit asynchronně od frekvence sběrnice, podobně jako to nabízejí VIA čipsety.

O komunikaci s PCI sběrnicí a dalšími periferiemi (např. USB) se stará ICH (I/O Controller Hub). I815 bude mít na výběr hned dva typy – ICH a ICH2. "Obyčejný" ICH podporuje mj. Ultra ATA/66, AC'97, ACPI a má jeden kořenový USB hub. Naproti tomu ICH2 podporuje Ultra ATA/100, šestikanálový AC'97 kodek, ACPI, má dva kořenové USB huby (tzn. čtyři USB porty, opět stejně jako VIA Apollo Pro133a) a částečně integrovanou síťovou kartu (k její kompletaci chybí čip s označením PHY).

Ve FWH (Firmware Hub) je pak už jen uložen BIOS systému a grafiky a generátor náhodných čísel.

Tom's hardware měl k dispozici základní desku s i815 čipsetem od nejmenované firmy, zatím se jednalo ovšem o beta vzorek čipsetu, tudíž se dá předpokládat, že výkon finálního čipsetu ještě o něco povyroste. I tak jsou benchmarkové výsledky i815 slibné. Ve většině benchmarkových testů se drží hned za BX čipsetem (se 133MHz sběrnicí) a překonává jak VIA Apollo Pro133A, tak i820 s Rambus paměťmi. Podrobné benchmarkové výsledky najdete tady.

Jedničkou tedy zůstává stále BX čipset na 133 MHz sběrnici (tzv. BX133). Ovšem i815 by jej mohl ve své finální verzi překonat, jak to naznačuje v Lightscape a ProCDRS-02 testech, kde je zřejmě díky AGP 4x sběrnici rychlejší.

Podle Tom's hardware