Největší úspěchy a průšvihy Microsoftu v roce 2015
14.12.2015, Michal Hala, aktualita
Je konec roku a nastává čas bilancování, takže web PC World přinesl svůj přehled největších úspěchů i průšvihů Microsoftu v roce 2015. Protože jde o zajímavý přehled, rozhodli jsme se zprostředkovat vám ho a přidáme i vlastní kategorii otazníky.
Redaktor Mark Hachman z PC Worldu dnes nabídl svůj přehled úspěchů a průšvihů Microsoftu v roce 2015. Našel sedm bodů v obou kategoriích. Nedalo mi to, abych původní zdůvodnění neupravil podle sebe. Nechtělo se mi jen přeložit originální verzi, kterou nakonec najdete v původním článku.
Úspěchy Microsoftu v roce 2015:
Průšvihy Microsoftu v roce 2015:
Zdroj: PC World
Úspěchy Microsoftu v roce 2015:
- Windows 10 – nový operační systém přinesl rychlé a časem i stabilní jádro a několik zajímavých změn. Někdy jde o návrat starých a osvědčených prvků, jako je třeba nabídka Start. Tempo růstu počtu uživatelů je vysoké, ale postupně zpomaluje.
- Surface Pro 4 – z původního demonstrátoru možností nových Windows na poli tabletů (či spíše konvertibilních zařízení) se postupem doby stává oblíbená platforma, kterou čtvrtý model této řady zase posouvá o kus dopředu.
- Surface Book – Microsoft se soustředil i na oblast notebooků a přišel s tímto zařízením, které odvážně vyzvalo na souboj populární MacBooky.
- Continuum – tato funkce Windows 10 Mobile umožňuje udělat z chytrého telefonu téměř stolní počítač. Kdyby nic jiného, tak Redmond je na tomto poli zřejmě první. Hlavním úspěchem je, že po technické stránce koncept opravdu funguje.
- HoloLens – během roku se Microsoftu podařilo uspět s těmito brýlemi v řadě oblastí a nabídnout úplně nové možnosti práce. Vypadá to, že brýle HoloLens budou úspěšné i v roce 2016.
- Office 2016 – nová verze kancelářského balíku pokračuje v úspěšné řadě a nabízí nové, zajímavé možnosti v oblasti týmové spolupráce.
- Xbox One Experience – populární herní konzole Microsoftu dostala v listopadu vlastní verzi Windows 10, která mimo jiné nabízí podporu starších her z Xboxu 360.
- Prohlížeč Edge – nový prohlížeč sice nabízí rychlé a moderní jádro, ale celkově jsou funkce dost „osekané“ a nejvíc asi chybí podpora rozšíření (doplňků), která sice byla slibována, ale nakonec nedorazila. Zastoupení prohlížeče na trhu je tak poměrně mizivé.
- Windows 10 Mobile a hardware – nový operační systém i hardware toho nenabízí tolik, aby přetáhl uživatele z Androidu, nebo z iOSu. Ale jak je uvedeno výše, třeba funkce Continuum je rozhodně zajímavá.
- Band 2 – od tohoto chytrého náramku si sice Redmond hodně sliboval, ale zatím to na velký úspěch nevypadá. Ne, že by produkt nebyl zajímavý, ale je dost zajímavý?
- Project Islandwood – jde o získání aplikací pro mobilní verzi Windows jejich převzetím a překompilováním z aplikací určených původně pro iOS. Zatím se žádná lavina nespustila, ale dodám, že co není, může být.
- Project Astoria – jde o jakousi pseudoemulaci Androidu, která má umožnit běh aplikací z něj po jejich úpravě. Podle všeho tento projekt skončil „u ledu“.
- Windows Store – Microsoft sice přišel s jednotným tržištěm, ale to se zatím vůbec nemůže měřit s konkurencí od Applu a Googlu.
- OneDrive - omezení kapacity zdarma bylo podle mě asi největším průšvihem Redmondu v uplynulém roce.
- Windows 10 – ano jsou rychlé a celkem stabilní, ale spousta věcí stále nefunguje a dost uživatelů se vrací k předchozím verzím Windows.
- Windows 10 Mobile – tuhle mobilní verzi Windows bych zatím úplně nezatracoval a zkusil bych dát jí čas.
- Univerzální aplikace – tohle je pro mě největší otazník. Univerzální aplikace mohou fungovat, ale zatím je otázka, jak nakonec dopadnou.
- Project Islandwood – koncept nakonec může zabrat, ale potřebuje čas.
- Windows Store – stejné zdůvodnění jako v předchozím případě.
Zdroj: PC World