Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nejvýkonnější procesory za babku

1.4.2000, Petr Klabazňa, zpráva
Nejvýkonnější procesory za babku
Nekupujte CPU, chyťte si třeba hlodavce
Vývoj na trhu procesorové techniky již dosáhl magické hranice (není to sice tak dlouho, ale výrobci mají jisté problémy se sériovostí) a tak si na takovéto - a vyšší frekvence budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Takže pro ty nadšené uživatele, kteří jsou již v tuto chvíli netrpěliví a potřebovali by již nyní vysoký výkon do svého stroje nezbývá než (počkat ?) .. ne využít poněkud méně tradiční metody.

Snad každý z nás se čas od času setkává s problémy drobného zvířectva: mravenci, kteří si zvolili váš špajz za nejkratší možnou trasu a při přesunu ochutnají na co přijdou, dále různé myšky, potkany, krysy a možná i zdivočelé kočky. Samozřejmě každá takováto potvůrka má své osobité možnosti, jak narušit doposud poklidný běh domácností.

Proto nás velmi potěšila informace ohledně netradičního využití takovýchto potvůrek. Zprávu, kterou jsme obdrželi Vám tedy předkládáme v následujícím:

MA jednotka


Především - vůbec pro představu - uvedeme fotografickou dokumentaci vysocevýkonné stanice, která v podstatě pracuje zcela odlišně od "číslicových" mikroprocesorů (ty zpracovávají data digitální formou) a lze ji specifikovat jako analogověmultifunkční. Trošku si rozeberme tento pojem. Na rozdíl od digitálního zpracování (zde může proměnná dosáhnout jen dvou stavů nuly a nebo jedničky) může počítač postavený na takovémto principu dosáhnout teoreticky libovolného počtu takzvaných mezistavů v daném intervalu. Intervalem je možno rozumět mimo jiné i rozsah mezi nulou a jedničkou, nebo alternativně i jiná omezení. Praxe je ovšem poněkud jiná (ostatně na to jsme si již zvykli, že ne vše co bezvadně funguje v laboratoři musí být funkční i mimo její zdi) a teoretický interval je rozdělen na 216 různých stavů (jen tak pro pořádek to vyjadřuje 65536). Ovšem tato hodnota není konstantní a závisí na mnoho jiných aspektech.

Jsem rád, že Vám můžeme předložit i nějaké jiné dokumentární fotografické snímky. Z nich si lze asi nejlépe vytvořit praktickou představu. K popisu fotografií doplníme, že MA znamená multianalogové a zbytek je na vás…

detaily


A nyní přichází to nejlepší. Takovýto multianalogový počítač svým výkonem zcela nahrazuje ty nejvýkonnější profesionální počítačové sestavy se super procesory s frekvencí okolo 1.5 GHz. Ale nyní si asi řeknete, jak je to vůbec možné ? Na tuto otázku je odpověď zcela jednoduchá. Vezmeme-li v úvahu zcela jednoduchou záležitost, že totiž veškerá data v digitálních obvodech nabývají "jen" dvou hodnot musí být tento handicap vyvážen mnohem rychlejším zpracováním abychom ve výsledku dostali porovnatelné množství zpracovaných dat. Pro názornost si uveďme tento jednoduchý příklad:
Srovnejme procesor s frekvencí 1 GHz s výše uvedenou MA jednotkou. Pro stejný počet operací jsou kladeny podstatně nižší nároky na rychlost. Přičemž požadovanou rychlost dostaneme z následujícího vztahu:
frekvence CPU (digitálního)/polovinou počtu stavů MA= frekvence [kHz]

Aplikací CPU s 1 GHz dostáváme 1 000 000/(polovina z 65536) = 30,51 kHz.
Pokud nahlédneme do níže uvedené tabulky, potom pouhým srovnáním zjistíme, že takovýto výkon je s přehledem schopen poskytnout i mravenec. Zde je ovšem značný problém v interface, který zprostředkovává komunikaci mezi mozkem zvířátka a monitorovacím zařízením (nejsou ještě vyvinuty dostatečně "neutrální" elektrody, který by nezpůsobovaly porušení povrchové vrstvy mozkové). Komunikace mezi interface a zobrazovací jednotkou je již bezdrátová. Ale časem určitě dospějeme i sem…

Ikona Odkaz na databázi
koeficient použitelnosti
dosahovaná frekvence
moucha
velmi vhodná *)
170 KHz
mravenec
nevhodná
35 KHz
myš obecná
3
48 KHz
myš domácí
4
86 KHz
krysa, potkan
dosud netestováno
46 - 89 KHz
křeček, morče
nepoužitelné
52 KHz
prase, kůň
nevyužito
24 KHz

*) Prozatím nejvhodnější využiti (nevyšší výkony) ovšem v praxi problematické.

Pokud jste dočetli až do tohoto místa potom si asi řeknete jaká je vlastně souvislost mezi zvířátkem a jednotkou MA. V postatě je to ten sám pojem, neboť v praxi je mozeček zvířátka tím nejvhodnějším řešením.

Cena a dostupnost, lépe řečeno na co dbát při výběru MA jednotky (budoucího superpočítače) ?
Zde je odpověď zcela jednoduchá, cena minimální a dostupnost - doslova na každém rohu….
Ale raději zde ještě uvedeme některá úskalí, kterých by se - především začínající počítačoví fandové měly vyvarovat - zvláště pokud to bude jejich první computer. Předně než vůbec vyrazíte na ulic na lov, musíte si sehnat potřebné nářadí (skalpel, lékařskou pinzetu, pipetu, … no raději se poraďte s prodavačem) a to důležitější - z tabulky si zvolte (samozřejmě podle zpětného propočtu frekvencí) jak vlastně výkonný počítač hodláte mít. Tady platí zásada: čím výkonnější tím lepší.

A nyní k vlastnímu odchytu MA jednotky - dávejte si pozor na "neposlušná" zvířátka, neboť ty vám mohou v budoucnu způsobit značnou neplechu. To byste ostatně poznali při zavádění OS nebo v průběhu práce, systém by byl jednoduše nestabilní…
A ještě jedna rada na závěr: lidský mozek je pro takovéto aplikace absolutně nevhodný = nelovit !!!

Pokud si ovšem netroufnete do celé záležitosti sami, můžete si - výjimečně zcela zdarma - objednat jeden zkušební vzorek na období jednoho měsíce. Je zde jen jediná podmínka, celé zařízeni musite vrátit v neporušeném stavu a v originálním obalu. Ale pozor tato jedinečná akce platí pouze pro objednávky přijaté do 1.4.2000 !!!
Takže pokud ještě váháte, tak již neváhejte a klikněte zde !


Zdroj Fun a HP