Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Německo považuje sběr uživatelských dat na Facebooku za nezákonné

9.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
Německo považuje sběr uživatelských dat na Facebooku za nezákonné
Facebook zdaleka není zdarma, jak si většina lidí myslí. Platíme za něj osobními informacemi, které pak Facebook používá ke svému finančnímu prospěchu. Vytváření profilů uživatelů z více aplikací ale v Německu nově považují za nelegální činnost.
Všichni jdou dnes po Facebooku. Poté, co vyplul na povrch skandál s Cambridge Analytica, se přetřásá soukromí uživatelů o mnoho více než dříve. A Facebook je obvykle prvním terčem. Nyní mu pod nohy začalo házet Německo (Bundeskartellamt - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže). Lépe řečeno, hodilo mu tam pořádnou kládu. Považují zde za nezákonné vytváření uživatelských profilů kombinováním dat z různých služeb a v souvislosti s GDPR i nedostatečné informování o tom, jak, odkud a co se agreguje. A těchto služeb má Facebook spousty.
 
Facebook logo
 
Tímto Němci v podstatě napadli naprosté základy business modelu Facebooku. Ten ani zdaleka není zdarma. Za jeho používání platí uživatel svými osobními daty, které Facebook kombinuje z nejrůznějších jemu patřících zdrojů i dalších sledovacích technik. Ty pak využívá ke svému finančnímu prospěchu, lepšímu cílení reklam i zobrazování takových příspěvků, které mají v uživateli vyvolat aktivitu. A jak ukázal skandál Cambridge Analytica, jde i o zobrazování politických příspěvků, které mají formovat politické názory na objednávku. Tomu by však v Německu měl být konec a profilování uživatelů v takovém rozsahu bude postaveno mimo zákon.
 
Argumentuje se např. i tím, že Facebook zneužívá svého monopolního postavení mezi sociálními sítěmi. Existuje sice Twitter, Snapchat nebo YouTube, ale ty dle německých úřadů nejsou přímou alternativou. Vynucování sdílení osobních dat tak Německo považuje nekalou praktiku, protože uživatel nemá možnost jít ke konkurenci (ta dle něj neexistuje). Facebook se naopak brání, že konkurence je a doplňuje, že popularita ještě neznamená dominanci. Proti Facebooku hovoří nařízení GDPR a nejasnosti v tom, jak se vlastně data z jednotlivých služeb navzájem kombinují. Ostatně spousta lidí ani neví, na jakém principu Facebook funguje. V americkém průzkumu vyplynulo, že 74 % lidí ani neví, že Facebook sbírá uživatelská data a vytváří z nich profily, 51 % je pak s těmito postupy nespokojeno.
 
Sám Facebook podotýká, že brzy zavede funkci “Clear History”, kde uživatel uvidí přehled informací, které o něm síť má a bude moci data z jednotlivých služeb smazat. Dále pochopitelně říká, že toto sbírání dat vylepšuje funkčnost sítě a v neposlední řadě pomáhá bojovat proti šikaně a terorismu. Nařízení úřadu pokládá za přímý útok na jedinou společnost a odvolal se proti němu.