Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nevíte jak instalovat svou ISA kartu do počítače bez ISA slotu?

12.12.2000, Petr Klabazňa, zpráva
Nevíte jak instalovat svou ISA kartu do počítače bez ISA slotu?
Pořídili jste si např. základní desku s nejnovějším intelovským čipsetem (i815EP) a nemáte kam instalovat ISA kartu? A nebo máte v ISA již plno a stejně byste ještě jednu pozici uvítali? Tyto (a mnohé další) problémy se mohou stát s USB2ISA minulostí.
Že stále přemítáte o čem jde vlastně řeč? Je to vcelku jednoduché. S přídavnými kartami do ISA slotu se prostě v budoucnu již nepočítá. Tento trend naznačují i mnozí výrobci čipsetů (v tomto případě především Intel, VIA se tak trošku ještě drží zpátky a ALi taktéž, no a co SIS - u nových jednočipových čipsetů SiS635 a SiS735 se o ISA nedočteme také). Nicméně i pro takovéto případy je zde řešení. Je jím přídavný USB modul pro připojení ISA karet.

USB2ISA


Zařízení usbisa nebo, chcete-li USB2ISA (USB to ISA) je vcelku jednoduchý přípravek s napojením na USB port počítače, který disponuje jedním ISA slotem (dojem si nejlépe utvoříme z přiložené fotografie). Deska plošných spojů v níž je ISA konektor zapájen má jen o málo větší rozměry než konektor samotný a obsahuje ještě nezbytné elektronické obvody a také USB konektor (tvoří jakousi pupeční šňůru propojující konvertor s okolní realitou).

ISAkarta


Nyní si jistě řeknete, zda je to vůbec možné provést - tedy vyvést část systémové sběrnice počítače někde ven, ale 8 MHz to patrně s přehledem dovoluje…

Nyní ještě pár poznámek k samotné aplikaci ISA karty. Kromě instalace karty po HW strance (o to se postará samotná redukce) je zde ještě otázka softwarová. Použitý adresový prostor pro I/O a o IRQ a DMA platí v modrém to samé je potřeba na straně počítače zpracovat. Součástí dodávky je obslužný SW, který se o tyto (a nejen tyto) záležitosti postará. A jak to vypadá s programy, které detekují daný hardware počítače - zde je potřeba použít některý z vývojových nástrojů a program jednoduše "doprogramovat" - upravit pro spolupráci s konvertorem.

Teď mě napadá, že by se dala s tímto "konvertorem" (nebo je možné jej nazvat redukcí? mezi porty a sloty) provést následující věc. Předělávka staršího (ISA) modemu na modem s USB :-)… ale o tom dál raději ani nebudu uvažovat nebo se toho ještě někdo chytne. Uvedu raději pořizovací cenu, která nás vrátí zpátky na zem - necelých $120 v jednom kuse a při deseti a více pak $99. Takže situace je tímto jasnější - použití se dá doporučit opravdu jen pro vážnější aplikace (tedy tam, kde je cena nové karty v provedení do PCI převyšuje cca 4 tisíce korun).

A pokud si nejste jisti, zda zrovna ta vaše karta poběží s tímto konvertorem, raději se ještě před objednáním podívejte zde.


Zdroj ARS Technologies