Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Notebook nebo stolní počítač? Berte flat-panel PC!

30.9.1999, Jindřich Šaršon, zpráva
Notebook nebo stolní počítač? Berte flat-panel PC!
Zabírá vám počítač na stole příliš místa? Potřebujete ho občas přenést, ale notebook vám nestačí? Anebo chcete mít doma něco neobvyklého? Pak je flat-panel PC určeno právě pro vás.
Podobně jako většina studentů, bydlím na vysokoškolských kolejích. Kdo to někdy zažil, ví, že některé “komponenty” kolejního pokoje (například stůl) by mohly velikostí směle konkurovat těm, co jsou běžně k vidění v pokojíčcích pro panenky. Pokud si na takovýto stůl umístíte počítač, monitor, bedýnky a další nezbytnosti, záhy zjistíte, že už není kam položit hrneček a hlavně, že vše co na stůl položíte se dříve či později ocitne díky nedostatku místa na zemi. Koupí notebooku sice problém s místem vyřešíte, ale popravdě řečeno – 17” monitor je 17” monitor.

Naštěstí řešení existuje a je jím tzv. Flat-panel PC. Nevím, jak tento název přeloží prodejci, až se tyto typy počítačů dostanou do České Republiky, ovšem doslovný překlad “plochý panel” je celkem vystihující. Celý počítač vypadá jako trochu větší a silnější LCD displej, ve kterém jsou zabudovány všechny komponenty počítače. Toto řešení má své výhody (menší rozměry, odpadají problémy s nekompatibilitou hardware) ale i nevýhody. Tou nejdůležitější je asi malá možnost rozšíření, o výměně procesoru nebo základní desky si můžete nechat zdát, podobně jako o použití standardních PCI karet (3DFx karty, TV kary a podobně). Rozšiřitelnost je přibližně stejná jako u notebooků.

V současné době vyrábí Flat-panel PC firmy Packard Bell NEC a Gateway a tak se podíváme, co nám mohou nabídnout.

Z1Počítač od Packard Bellu - NEC Z1 vypadá ve své stříbrně-šedé barvě velmi elegantně. Na první pohled si všimnete 15” LCD displeje, aktivních reproduktorů umístěných po obou stranách displeje a pod ním mechanika DVD-ROM, disketová mechanika a ovládací tlačítka. K počítači patří i bezdrátová klávesnice, která obsahuje kromě “joysticku” na ovládání kurzoru myši i několik kláves na rychlé spouštění vybraných aplikací (www prohlížeč, email, ovládání CD apod.).

Co se týče technického vybavení, nepatří Z1 rozhodně mezi outsidery. 450MHz Pentium III procesor, 96MB paměti a 8GB harddisk zajistí dostatečný výkon i v náročnějších aplikacích. Díky zabudovanému 56Kbs modemu a 10/100 Mbit síťové kartě se také stává ideálním jako počítač na připojení k internetu. Je pamatováno i na připojení periférií, vedle standardního paralelního a sériového portu najdeme i čtyři USB porty. Kompletní popis parametrů najdete na stránce výrobce.

Profile XLPodobný výkonem i vybavením je počítač Gateway Profile XL. Co se týče rozměrů, je ještě menší než jeho konkurent, což je způsobeno hlavně menšími reproduktory, které se ke kvalitnějšímu poslechu příliš nehodí. DVD-ROM a disketová mechanika je umístěna velmi originálně nastojato v levé a pravé straně displeje (viz instruktážní animovaný obrázek). V srdci Gateway kmitá procesor od Firmy AMD – K6-2/400. I další parametry jsou v základní verzi trochu slabší, než u Z1 – 64 MB paměti a 6,4 GB harddisk. Ovšem velikost paměti a i některé další věci (jako např. typ klávesnice) můžete specifikovat přímo při koupi – zde zaslouží pochvalu pěkně provedené www stránky, pomocí kterých můžete zjistit, kolik vás bude konfigurace na vaše přání stát. Samozřejmostí je podobně jako u Z1 modem, síťová karta, USB porty a slot pro karty PC-CARD.

Cena těchto počítačů je samozřejmě větší, než u klasických desktopových sestav – což je způsobeno především drahým LCD displejem. Za Z1 zaplatíte $2499, Gateway v základní verzi přijde na $1699.

Tak tedy koupit, či nekoupit? Pokud potřebujete mít jednoduše přenosný počítač, který nezabere příliš mnoho místa a přesto je technicky poměrně solidně vybaven, můžu odpovědět jen kladně. Také by mohl zaujmout zatím výpočetní technikou nezasažené uživatele, protože Flat-panel PC připomíná běžnou spotřební elektroniku a nevzbuzuje větší hrůzu, než televize či video. Ovšem uživatelé, kteří už ani nezadělávají plechový kryt počítače a alespoň 1x měsíčně upgradují na nový procesor či grafickou kartu, zůstanou nejspíše u klasického Desktop PC.

Zdroj: Gateway, NEC