Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nová generace grafických čipů od ATI

22.7.2002, Zdeněk Kabát, článek
Nová generace grafických čipů od ATI
Minulý čtvrtek jsme Vás informovali, že byly vypuštěny nové čipy od společnosti ATI Technologies s příslibem, že se o nich dnes dozvíte více. Nakonec jsme se ale rozhodli, že bude tento týden ve znamení ATI a články budou rozloženy na jednotlivé dny. Pro zahřátí si nejdříve uvedeme oficiální prohlášení a přínos těchto nových čipů.
Jak bylo řečeno v anotaci, tento týden proběhne ve znamení nové generace grafických čipů od společnosti ATI. V tomto článku se podíváme na oficiální prohlášení a přínos nových čipů. Zítra, tedy v úterý, bychom se podívali na zoubek slabšímu čipu RV250, nebo-li Radeon 9000, ve středu pak na momentálně asi nejvýkonnější herní čip současnosti R300 (Radeon 9700) a nakonec uděláme souhrn vypuštěných grafických karet, kterých se již objevilo požehnaně.

Minulý čtvrtek společnost ATI Technologies Inc. oficiálně vypustila novou generaci grafických čipů s názvy Radeon 9000, Radeon 9000 Pro a Radeon 9700. ATI používá pro nové grafické čipy označení „vizuální procesory“, čímž napodobuje společnost 3DLabs. Prezident a hlavní funkcionář ATI, Dave Orton, k novým čipům řekl: „Těmito produkty vrcholí náš záměr získat vedoucí technologické a výkonnostní postavení na trhu.“ Částečný podíl na vývoji nových produktů má i spolupráce s týmem ArtX, známým pro vývoj grafiky konzole Gamecube.

„Do high-endového segmentu uvádíme DirectX9 a agresivně posunujeme DirectX 8.1 do mainstreamového segmentu. S těmito produkty obsadíme vedoucí postavení ve všech segmentech,“ takto odvážně zněla slova Ricka Bergmana, viceprezidenta a manažera společnosti.

Hlavními partnery ATI pro výrobu grafických karet s novými čipy jsou Connect3D, Creative Labs, CP Technology, Gigabyte, Hercules, Hightech Information Systems, Sapphire, Super Grace, Tyan a Unitech. Grafické karty některých z těchto společností se již na trhu objevily a podíváme se na ně ke konci týdne. Radeon 9000 a Radeon 9000 Pro jsou k dostání okamžitě, ale na Radeon 9700 si ještě počkáme do srpna.

Radeon 9000 a Radeon 9000 Pro
Tyto dva grafické čipy vyvinula společnost ATI pro mainstream a v současné době tak přinesla do této oblasti nejvýkonnější řešení. Tyto čipy jsou vybavené architekturou quad-pipe se čtyřmi paralelními renderovacími pipeline. Technologie SmartShader přináší programovatelné pixel a vertex shadery a odpovídá tak specifikaci DirectX 8.1. HydraVision je software pro správu výstupů na více monitorů a Fullstream slouží ke kvalitnímu přehrávání video sekvencí.

Rick Bergman se honosí tím, že díky technické inovaci a technologiím, které byly nedávno k vidění pouze u high-endových řešení, se Radeon 9000 stane v mainstreamu jedinou volbou pro hráče. Pokud vezmeme v úvahu, že model Radeon 9000 Pro s 64MB paměti DDR bude k dostání za cenu kolem $149, má docela slušnou naději k prosazení.

Radeon 9700
Radeon 9700 je v současnosti nejvýkonnější vypuštěný grafický čip, který samozřejmě náleží do high-endu. Jeho největším kladem je osm paralelních renderovacích pipeline, plná podpora DirectX9, AGP 8x a plně programovatelná FP (floating point) architektura. Právě poslední bod je velkým pokrokem v oblasti, protože ani 3DLabs Wildcat VP (čip P10), tedy profesionální grafické řešení, neobsahuje plnou FP architekturu.

Právě plná programovatelnost činí Radeon 9700 kompatibilní s Pixel a Vertex Shaderem 2.0, a tak odpovídá čip i specifikacím DirectX9. Výkon je, jak se dá předpokládat, velice vysoký. Osm pipeline dokáže zobrazit až 2,5 miliardy pixelů za sekundu a čtyři geometrické enginy zpracují přes 300 milionů transformovaných a osvětlených polygonů za sekundu. Přes 50% šířky pásma (která činí při 256-bitové paměti 20GB/s) se údajně ušetří díky technologii HyperZ III, která eliminuje zbytečné vykreslování neviditelných pixelů.

K dodržení specifikací DirectX9 také přispívá technologie SmartShader 2.0 a podpora 16 textur v jednom průběhu (per pass). SmoothVision 2.0 obsahuje technologii pro anti-aliasing a anizotropní filtrování ke zlepšení kvality obrazu bez ztráty výkonu. VideoShader využívá programovatelnosti pixel shaderů k akceleraci videa a přehrávání DVD. Nechybí ani technologie Fullstream.

Radeon 9700 obsahuje duální integrované 400MHz DACy, integrovaný přijímač TMDS a integrovanou podporu TV-out a HDTV-out. V srpnu, až bude Radeon 9700 k dostání, seženete verzi se 128MB paměti DDR a výstupy DVI-I, VGA a TV-out za ceno okolo $399.

MAC není zapomenut
Na přelomu léta a podzimu vypustí společnost ATI také nové Radeony pro Macintosh. V kombinaci s Mac OS X a hardwarem Power Mac by měly tyto modely přinést až dvakrát vyšší grafický výkon než je tomu u současných grafických karet pro tuto platformu.

Radeon 9000 PRO Mac Edition bude obsahovat 64MB paměti DDR a dva digitální výstupy na monitor – ADC a DVI-I. Také zde jsou samozřejmostí technologie SmartShader a SmoothVision. Radeon 9700 Mac Edition bude vybaven 128MB paměti DDR a také podporou pro dva monitory. Radeon 9000 bude k dostání někdy koncem léta, Radeon 9700 pak na podzim.
Zdroj: ATI
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.