Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nová roadmap AMD – 0,09 mikronu v roce 2004

14.11.2002, Zdeněk Kabát, článek
Nová roadmap AMD – 0,09 mikronu v roce 2004
Advanced Micro Devices (AMD) aktualizovalo dvakrát po sobě svou roadmapu. V pátek se na stránkách AMD objevily plány společnosti prozrazující kódová jména 0,09mikronových procesorů připravovaných na rok 2004, ale poté byl graf stažen a včera aktualizován s tím, že kódová jména jsou ta tam. Podívejme se tedy na jádra Athens, San Diego a Odessa podrobněji…
Společnost Advanced Micro Devices aktualizovala svou roadmap mikroprocesorů a doplnila ji o modely vyráběné 0,09mikronovým procesem. Nejdříve byla odhalena kódová jména těchto novinek, ale pak AMD z neznámých důvodů roadmapu stáhla a o pár dní později vydala lehce pozměněnou verzi, která ovšem obsahuje pouze názvy procesorů. My máme k dispozici obě schémata, ale protože neobsahují kromě jmen jader 90nm procesorů žádnou změnu, nebudeme tyto verze odlišovat.

V desktopovém segmentu má AMD v současnosti na trhu čtyři různá jádra. Podle poptávky trhu se doprodávají procesory Duron založené na 0,18mikronovém jádře Morgan, z nichž nejrychlejší zůstane Duron 1,3GHz. Na jádře Thunderbird (0,18 mikronu) postavený Athlon není sice v oficiální roadmapě uveden, ale ještě ho lze v některých obchodech sehnat. Nejdůležitější položkou je ale mezi desktopovými procesory Athlon XP, který využívá buď jádra Palomino (0,18mikronu, Athlon XP 1600+ - 2100+) nebo Thoroughbred (0,13mikronu, Athlon XP 2200+ - 2800+).



Obr. 1 – Roadmap AMD zveřejněná 8. listopadu

U jádra Thoroughbred je situace ještě trochu komplikovanější. První Athlon XP na něm založený disponoval Performance Ratingem 2200+, ale revize A jádra T-Bred byla ještě poněkud nedodělaná. Poté začalo AMD politiku „papírového vypouštění“, aby udrželo krok s Intelem, ačkoli takto uvedené procesory se objevují na trhu s velkým zpožděním. Teprve nedávno se začal prodávat Athlon XP 2400+ a postupně se objevuje XP 2600+. V nebližších týdnech pozná trh ještě Athlon XP 2600+ a 2700+ s 333MHz FSB, zatímco „vypuštěný“ XP 2800+ na jádře T-Bred nepůjde asi do hromadné výroby vůbec.

Evolucí Athlonu XP se stane jádro Barton vyráběné 0,13mikronovým procesem s 512kB L2 cache. Původně mělo být vyráběno technologií SOI (Silicon On Insulator), ale kvůli problémům s výtěžností AMD od tohoto plánu odstoupilo. Podle roadmap by se první „Barton“ měl na trhu objevit na přelomu roku, ale je téměř jisté, že prodeje se dočká až v prvním čtvrtletí roku 2003. Již víme, že prvním modelem bude 2800+.

Hi-endovým modelem pro desktopy se stane Athlon využívající revolučního jádra ClawHammer. Ve stručnosti připomenu, že ClawHammer bude vyráběn 0,13mikronovým procesem s technologií SOI, bude integrovat paměťový řadič pro PC2700 DDR SDRAM, bude podporovat sadu instrukcí x86-64, tedy 64- i 32-bitové aplikace atd. Většinu známých faktů o tomto procesoru naleznete v článku AMD Hammer – bližší údaje a budoucnost. Jeho nástupcem se stane Athlon s 0,09mikronovým SOI jádrem „San Diego“, který by mohl obsahovat i řadič pro DDR-II a zvětšenou cache.

V mobilním segmentu je situace obdobná. V současnosti dodává AMD procesory Mobile Duron (podle poptávky) a Mobile Athlon XP, jehož nejrychlejší model, XP 2200+, byl vypuštěn včera za velice nízkou cenu. Na tyto procesory naváže Mobile Athlon XP „Barton“, dále Athlon „ClawHammer“ a konečně v první polovině roku 2004 0,09mikronová modifikace ClawHammeru s kódovým názvem „Odessa“. Architektura mobilních procesorů se shoduje s desktopy, ale navíc jsou využity technologie PowerNow! pro úsporu energie a samozřejmě nižší frekvence.



Obr. 2 – Roadmap AMD zveřejněná 12. listopadu

A jako poslední bod jsem si nechal procesory pro servery a pracovní stanice. Dnes je na trh dodáván 0,13mikronový Athlon MP pro jedno- či dvouprocesorová řešení a velice podobně bude vypadat i další verze s jádrem Barton MP (větší cache a drobná vylepšení). Trumfem pro servery, na který AMD velice spoléhá, se má stát Opteron založený na jádře SledgeHammer, jehož prototyp jsme mohli spatřit na letošním Invexu. Opteron bude vyráběn 0,13mikronovým procesem s technologií SOI a bude určen pro 1- až 8-cestné servery. Více informací naleznete ve výše uvedeném článku. Na SledgeHammer naváže 0,09mikronové jádro „Athens“.

Jak vidíte, společnost AMD ustoupila od tradičního pojmenovávání procesorů podle koní (Morgan, Thoroughbred, Barton) a přešla ke jménům měst. Nevím, jak Vám, ale mně připadá název Odessa podle ukrajinského přístavu trochu kostrbatý. Zajímavé je, že společnost inkriminovanou roadmap s názvy jader stáhla a namísto ní umístila na své stránky novou verzi pouze s názvy procesorů.

Ještě by bylo vhodné připomenout postup Intelu v oblasti 90nanometrového výrobního procesu. Tato společnost svoji novou technologii již uvedla (viz článek Intel představil 0,09-mikronový výrobní proces) a do roku 2003 plánuje přesun výroby. Koncem druhého čtvrtletí by mělo být 5% procesorů od Intelu vyráběno 0,09-mikrony, po třetím čtvrtletí by to mělo být 20% a koncem roku celých 40%. V polovině roku 2004 plánuje Intel vyrábět již cca 90% svých procesorů 90nm procesem. Pak bude následovat 0,065mikronová technologie.

Pozn.: Advanced Micro Devices si nechávají právo změnit bez upozornění roadmap (a jak jsem viděli, tak se tak stalo tři dny po první aktualizaci).

Doplněno. Včera, tedy třináctého listopadu, byla roadmap AMD aktualizována potřetí v krátkém sledu, což jen potvrzuje platnost poznámky kurzívou. Nyní má doufejme roadmap finální podobu, neboť získala již běžnou podobu jsou v ní uvedeny názvy připravovaných 0,09mikronových procesorů včetně kódových jmen jejich jader. V téměř nečitelné poznámce v pravém dolním rohu oznamuje AMD doplnění kódových jmen 90nm modelů. Zde je poslední verze roadmap společnosti Advanced Micro Devices:



Obr. 3 – (Snad) finální podoba roadmap AMD z 13. listopadu

Zdroj: X-Bit Labs