Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nové ATA rozhraní na 1,5Gb/s

18.2.2000, Vít Zatloukal, zpráva
Nové ATA rozhraní na 1,5Gb/s
A navíc bude sériové.
Intel spolu s dalšími výrobci, především z oblasti ukládání dat, pracuje na specifikaci nového ATA rozhraní pro pevné disky, CD/DVD mechaniky a další podobná zařízení. Předběžná specifikace by měla být zveřejněna na Intel Developer fóru. Mezi další společnosti podílející se na vývoji patří IBM, Maxtor, Seagate, Quantum.

Intel by chtěl nové ATA rozhraní uvést současně s procesorem Willamette, který by se na 1,4GHz měl objevit koncem roku. Seberychlejší procesor je totiž málo platný, pokud jej brzdí ostatní části počítače. Rambus paměti, které Intel prosazuje, a AGP 4x dosahují dostatečného datového toku, úzkým hrdlem je však rozhraní pevného disku (a disk samotný).

Nové sériové ATA rozhraní by mělo nahradit současné paralelní, které se používá již 15 let. Nové rozhraní by mělo přinést především vyšší propustnost, zřejmě 1,5Gb/s (což je asi 187MB/s, tedy ani ne trojnásobek současného ATA/66). Vývojáři předpokládají, že s novým rozhraním bychom mohli vystačit na dalších deset let, zvláště když by mělo být možné snadno zdvoj a zečtyřnásobit datovou šířku.

Sériové ATA rozhraní se svou podstatou podobá IEEE1394 (FireWire) rozhraní, které je používáno pro připojení externích zařízení spotřební elektroniky (kamery, videa), ať už na PC nebo Mac platformě. Nicméně sériové ATA rozhraní budu pouze interní.

Kromě vlastní specifikace rozhraní stojí před vývojáři úkol jeho hladkého začlenění do struktury počítače. Cena řadičů a disků se sériovým rozhraním by přitom měla být na úrovni dnešních produktů. Rozhraní by mělo být nezávislé na systému, což mimo jiné znamená, že se obejde bez Microsoftu.

Na závěr malou poznámku k účelnosti rychlejšího sériového rozhraní. Dnes používané Ultra ATA/66 nabízí přenosovou rychlost 66MB/s, které stejně nejsou pevné disky schopny trvale dosáhnout. Rychlost, jakou je možné číst data z povrchu pevného disku se pohybuje kolem 20MB/s (za předpokladu, že data leží v souvislé oblasti a není nutné přestavovat hlavičky). Disky s 15.000 otáčkami by mohly dosáhnout 40MB/s, což je pořád ještě méně než kolik zvládne Ultra ATA/66. Nové rozhraní je však připravováno už s vyhlídkou na delší budoucnost a dává tak volné ruce výrobcům pevných disků na dlouho dopředu. Mělo by také zjednodušit design počítačů, třeba jen tím, že odbourá široká IDE kabely.

Podle TechWeb