Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nové intelovské procesory již jen do Socket 370

15.9.1999, Petr Klabazňa, zpráva
Nové intelovské procesory již jen do Socket 370
Že by procesorům Slot 1 již odzvonilo ?
Velmi úspěšná řada Pentium procesorů si již vydobyla zcela jedinečné postavení na počítačovém trhu. Z počátku vyrovnaná technická úroveň jednotlivých výrobců procesorů se postupem času velmi změnila. Mezi prvními se projevila snaha Intelu, který svůj vývoj soustředil na Pentium II a později na Pentium III. Z hlediska konkurence byl ovšem nucen zařadit i procesory Celeron, které byly pro zákazníky cenově dostupnější (samozřejmě za cenu menšího výkonu). Z dalších výrobců, kteří by byly schopeni držet krok s Intelem vzpomeňme AMD, kterému se přednedávnem podařilo uvést na trh procesor Athlon (známý těž pod ozn. K7).

Vše začalo paticí Socket 7, která byla nahrazena Slotem 1 pro procesory Pentium II a Celeron SEPP. V tuto dobu ovšem byl již v hlavách konstruktérů nápad, jakou patici použít pro levnější intelovské procesory. A tak vznikl Celeron PPGA a speciálně pro něj vyvinutý Socket 370 (samotné technické provedení bylo velmi podobné Socket 7). Mezitím po vzoru Intelu, ale přeci jen s malou změnou (je třeba se odlišit) přichází se zcela originálním (pouze co do zapojení) Slotem A firma AMD.

Konstruktéři intelu již ale vědí, že jejich následující procesor patrně nebude do Slot 1, ale Socket 370. Tento krok (doufám, že ne zpátky :-) je dán především technickým vývojem. Osvědčená patice, nulová zasouvací síla a také konstrukční nedokonalosti (výběr - kombinace základní desky a skříně - někdy zavazí zdroj a nelze provést montáž).

Proto se není čemu divit, že Intel uvažuje o Socketu pro své budoucí procesory Pentium IV. Situace se jeví prozatím velmi jednoduše, pro procesory Coppermine bude dominovat Socket 370 a na druhou stranu bude Slot 1 použit převážně pro desktopy (není zde až takový problém v konstrukčním uspořádání).


Zdroj Theregister