Nové materiály umožní rychlejší nabíjení baterií
29.7.2018, Milan Šurkala, aktualita
Vědci z Univerzity v Cambridge našli skupinu materiálů, které umožní značně zrychlit nabíjení baterií. To se může hodit nejen u smartphonů, ale především u elektromobilů, kde je pomalé nabíjení zásadním problémem.
Rychlost nabíjení baterií vždy byla problémem a v dnešní době je ještě akutnější s rozvojem elektromobilů, což se snažili vyřešit vědci z Univerzity v Cambridge. Nabíjení v řádech desítek minut (v tom lepším případě) při delších cestách rozhodně není žádoucí, jenže stávající baterie nezvládají tak rychlé nabíjení (pak mohou vznikat tzv. dendrity, které baterii vyzkratují a ta může v nejhorším případě i vybuchnout). V podstatě jde při nabíjení o to, aby se lithiové ionty dostaly z kladné elektrody na druhou stranu, tedy na zápornou elektrodu. Čím rychleji se dokážou pohybovat, tím rychleji je baterie nabitá.
Dnes se většinou zkouší udělat vzdálenost mezi elektrodami kratší a přecházet tak na nanovelikosti, jenže to má i své úskalí. Vědci místo toho použili jinou krystalickou strukturu, přes níž se lithiové ionty pohybují mnohem rychleji. Jde o oxidy niobu a wolframu, konkrétně o Nb16W5O55 a Nb18W16O93. Tyto materiály bohužel nezvyšují hustotu energie, takže kapacita baterie bude pořád podobná, jen bude umožněno rychlejší nabíjení. Smartphony by tak mohly být nabity v řádu minut. U elektromobilů pak už bude spíše problém to vše uchladit a mít dostatečně masivní kabel, přes který budou moct téct tak obrovské proudy. Poněvadž jde o relativně velké částice v řádech mikrometrů, měla by být i výroba relativně snadná a levná.