NVIDIA nForce 610i/630i - GeForce 7xx0 pro Intel
25.9.2007, Petr Popelka, článek
Dnes došlo v 15.00 k oficiálnímu uvedení nových čipových sad nForce 610i a 630i společnosti NVIDIA. V praxi budeme moct narazit na celkem 4 varianty těchto čipových sad, které spojuje integrované grafické jádro s podporou DX9, plně připravené pro Windows Vista. Čipset nForce 630i navíc disponuje i podporou 1 333MHz FSB, včetně nejnovějších procesorů architektury Core 2 a grafickým jádrem s HDMI či DVI výstupem s HDCP ochranou.
V dnešním článku se podíváme na horkou novinku, kterou pro nás připravila společnost NVIDIA. Jedná se nové Low-Endové čipové sady s integrovaným grafickým jádrem pro socket LGA775, tj. pro platformu Intel, ukrývající se pod kódovým označením MCP73. Ještě než si ale tuto novinku představíme, podívejme se na aktuální situaci na trhu.
Doposud, pokud si člověk chtěl postavit desktopový počítač na platformě společnosti Intel s integrovaným grafickým jádrem, mohl vybírat mezi čipovými sadami společností Intel, VIA a SiS. Zaměříme-li se potom přímo na samotná grafická jádra, hovoříme konkrétně o:
Běžný zákazník se nejčastěji setká s čipovými sadami společnosti Intel, v daleko menší míře s čipsety VIA a nejméně potom s čipovými sadami společnosti SiS (u nás se s nimi setkáme velmi zřídka a to výhradně na základních deskách společnosti ECS; používány ale s oblibou bývají v nejlevnějších značkových sestavách).
Někomu může výše uvedený výčet čipsetů a IGP připadat dostatečný, jinému nikoli. A právě tu druhou skupinu zákazníku se společnost NVIDIA rozhodla potěšit a obohatila trh o následující čtyři varianty svých čipových sad:
Všechny tyto nové čipové sady, jak jsem již zmiňoval, disponují integrovaným grafickým jádrem NVIDIA GeForce (ve třech variantách) a je to jedna z jejich hlavních výhod oproti konkureci. Další výhodou by měla být především nízká cena desek s těmito čipsety. Oba čipsety, nForce 610i a 630i, jsou vyráběny 80nm výrobním procesem a jejich dalším společným rysem je sloučení NorthBridge a SouthBridge do jediného čipu, po vzoru čipových sad nForce 630a pro platformu AMD. Co nám vlastně ale NVIDIA opravdu připravila? Tabulka níže s rozepsanými specifikacemi všech čtyřech dostupných variant nových čipsetů, nám na tuto otázku odpoví.
Pozn.: Současně s výše uvedenými čipovými sadami s integrovaným grafickým jádrem bude na trh uveden i samostatný čipset nForce 630i bez integrované grafiky. Specifikace tohoto čipsetu jsou shodné jako v případě nForce 630i + GeForce 71x0, samozřejmě vyjma vlastností, které se vážou k integrované grafice.
Na první pohled je vidět, že největší rozdíl je zcela logicky mezi nejlevnější variantou s čipsetem nForce 610i (GeForce 7050) a variantou nejdražší s nForce 630i a IGP GeForce 7100/7150. Rozdíly jsou v maximální rychlosti FSB (a tedy i v podpoře procesorů), maximální rychlosti operační paměti, u integrované grafiky jsou změny v přípustných variantách grafického výstupu (s tím souvisí i podpora HDCP) a také v pracovní frekvenci a rozdíl je samozřejmě i v dalším vybavení jako síťová karta či USB.
Referenční základní deska a čipsetem nForce 630i a grafikou GeForce 7150
Pokusíme-li se porovnat nové nForce s konkurencí, zjistíme několik kladů i záporů. První výhodou je nativní podpora 1333MHz FSB a bezesporu integrované grafické jádro GeForce, které má oproti konkurečnímu řešení společnosti Intel, VIA či SiS navrch - mluvím především o hrubém výkonu ve 3D aplikacích, potažmo hrách. Přítomnost HDMI či DVI (GeForce 71x0) s HDCP ochranou je také velkou výhodou, pokud ale čekáte podporu technologie PureVideo HD, musím vás zklamat - tyto nové čipsety nepodporují hardwarovou akceleraci HD videa.
Zaměříme-li se na zápory, tím prvním je jednoznačně paměťový řadič, který je pouze jednokanálový jak v případě nForce 610i, tak u nForce 630i (měl by však být vysoce optimalizovaný). Jaká bude datová propustnost v reálu (v případě IGP hraje poměrně důležitou roli), na to odpoví až praktické testy. Další nevýhodou je pak možnost na desce použít maximálně dva sloty PCI-E x1. Tímto je jasně určeno, že na těchto deskách je vyloučena přítomnost PCI-E x4 slotu a zároveň je tím potvrzeno, že tyto čipové sady jsou určeny primárně pouze pro mATX základní desky, kde jsou na možnosti rozšíření kladeny daleko menší nároky. Abychom tuto část ukončili pozitivně, je potřeba si uvědomit, že každá takováto úspora ve výsledku přináší nižší prodejní cenu.
Začneme s nejlevnější variantou nového čipsetu, který disponuje opravdu jen základní výbavou. Čipová sada podporuje maximálně 1 066MHz FSB a 667MHz DDRII paměti. Integrované grafické jádro GeForce 7050 nabízí pouze analogový grafický výstup (D-Sub), rozšíření je přitom možné pomocí slotu PCI-E x16 a maximálně dvou PCI-E x1, což je shodné pro všechny čtyři varianty nových čipsetů. Mezi další výbavu potom patří jeden PATA port (2 zařízení), 4 SATA porty, maximálně 5 PCI slotů, HD zvukový čip, 8 USB portů a 100Mbit LAN. Tato výbava jasně říká, že toto řešení by mělo najít uplatnění v nejlevnějších sestavách, na které jsou kladeny nízké nároky.
O něco lépe vychází řešení v podobě čipsetu nForce 630i s GeForce 7050. Zde se již setkáme s podporou 1 333MHz FSB, dle oficiálních materiálu však ale stále ještě s pouze 667MHz DDRII pamětmi. V každém případě, najdeme zde již Gigabitovou síťovou kartu, celkem 10 USB portů, lepší možnosti tvorby RAID polí a digitální grafický výstup v podobě DVI s HDCP ochranou.
Reálná podoba čipu nForce 630i s GeForce 7050
Nejzajímavější z nových čipsetů jsou ale jistě ty, disponující grafickým jádrem GeForce 7100/7150. To s sebou totiž přináší nejenom vyšší výkon (navýšení taktovací frekvence), ale především HDMI výstup. Pozitivem je také jistě to, že tyto varianty čipsetů již disponují nativní podporou DDRII 800. Ostatní specifikace zůstávají stejné; resp. žádné další rozdíly nejsou prozatím známy.
Pozn.: Jediným rozdíl mezi čipsety nForce 630i s IGP GeForce 7100 a 7150 je v taktu grafického jádra, který byl pro GF 7150 navýšen o 30 MHz na výsledných 630 MHz (v praxi je to stejné jako rozdíl mezi GeForce 6100 a 6150 u starších čipsetů). V praxi se ale výsledná frekvence ještě může lišit v závislosti na samotných výrobcích základních desek.
Nyní se ještě podívejme na vlastnosti a technologie, které společnost NVIDIA společně s těmito čipsety prezentuje:
MS Windows Vista Premium Capable
Základní desky vybavení čipovými sadami NVIDIA nForce jsou po osazení minimálně 1 GB operační paměti schopny plně spolupracovat s Windows Vista Premium.
MS DirectX 9.0 Shader Model 3.0 Support
Plná kompatibilita se všemi aplikacemi využívající rozhraní DirectX 9.0 a Shader Model 3.0.
Integrated HDMI with HDCP
Konektor HDMI disponující HDCP ochranou, umožňující bezproblémovou práci s formáty Blu-Ray a HD DVD, po připojení zobrazovacího zařízení s HDCP ochranou.
Integrated DVI with HDCP
DVI výstup umoňuje připojení odpovídajícího zobrazovacího zařízení skrze single-link TMDS s frekvencí 162 MHz. I tento výstup samozřejmě disponuje HDCP ochranou umožňující bezproblémovou práci s Blu-Ray a HD DVD.
NVIDIA nForce Storage
Záruka, že vaše důležitá data budou v bezpečí a přístupná. Tato technologie zahrnuje NVIDIA RAID a podporu zařízení.
NVIDIA RAID a MediaShield technology
Tato technologie zajišťuje jednoduchou tvorbu a správu úložiště dat, které je tvořeno dvěma a více pevnými disky. Zahrnuje RAID 0 pro maximální rychlost, RAID 1 pro ochrabu dat a také kombinaci vyšší rychlosti a lepšího zabezpečení prostřednitvím RAID 0+1 a RAID 5.
NVIDIA CineFX 4.0 Engine
Tato technologie přináší další generaci filmové reality. Plná podpora DX 9.0 a SM 3.0 přináší úžasné a komplexní speciální efekty.
NVIDIA nView Multi-Display Technology
Technologie zajišťující vyšší flexibilitu a lepší ovládání při použití více zobrazovacích zařízení.
NVIDIA Digital Vibrance Control 3.0 Technology
Technologie umožňující uživateli digitální ovládání barev.
OpenGL 2.0 Optimizations and Support
Podpora a plná kompatibilita se všemi OpenGL aplikacemi.
300MHz RAMDAC
Rychlý RAMDAC podporuje zobrazovací zařízení s vysokými a ergonimickými obnovovacími frevencemi, zahrnující i rozlišení 1920x1440@75 Hz.
Vynést nějaký verdikt nad nově uvedenými čipovými sadami ještě není možné. Vše závisí nejen na samotných specifikacích, které jsme si dnes představili, ale také na podpoře ze strany výrobců základních desek, reálných výkonech a především pak na prodejní ceně desek a těmito čipsety. Vše tedy ukáží až nadcházející dny a týdny. Právě nízká cena by v případě těchto čipsetů měla hrát rozhodující roli.
V každém případě, obohacení trhu o nové produkty je vždy jedině přínosné a pro uživatele, kteří se v Low-Endu platformě Intel vyhýbali (například kvůli IGP z dílen Intelu, které jim výkonem či schopnostmi doposud nevyhovovalo), může být toto nové řešení společnosti NVIDIA zajímavé.
Doposud, pokud si člověk chtěl postavit desktopový počítač na platformě společnosti Intel s integrovaným grafickým jádrem, mohl vybírat mezi čipovými sadami společností Intel, VIA a SiS. Zaměříme-li se potom přímo na samotná grafická jádra, hovoříme konkrétně o:
- Intel GMA 900 (čipové sady Intel 910GL/GML Express; 915G/GV/GM/GMS Express)
- Intel GMA 950 (čipová sada Intel 945G/GZ Express)
- Intel GMA 3000 (čipové sady Intel 946GZ Express; Q963/Q965 Express)
- Intel GMA X3000 (čipová sada Intel G965 Express)
- Intel GMA 3100 (čipové sady Intel G31/G33 Express; Q33/Q35 Express)
- Intel GMA X3500 (čipová sada Intel G35 Express)
- VIA Chrome9 IGP (čipová sada VIA P4M900)
- VIA UniChrome Pro IGP (čipové sady VIA P4M890; PM800 a P4M800 Pro)
- SiS Mirage 3 (čipová sada SiS671/SiS671 FX)
- SiS Mirage 3+ (čipová sada SiS672/SiS672 FX)
Běžný zákazník se nejčastěji setká s čipovými sadami společnosti Intel, v daleko menší míře s čipsety VIA a nejméně potom s čipovými sadami společnosti SiS (u nás se s nimi setkáme velmi zřídka a to výhradně na základních deskách společnosti ECS; používány ale s oblibou bývají v nejlevnějších značkových sestavách).
Někomu může výše uvedený výčet čipsetů a IGP připadat dostatečný, jinému nikoli. A právě tu druhou skupinu zákazníku se společnost NVIDIA rozhodla potěšit a obohatila trh o následující čtyři varianty svých čipových sad:
- NVIDIA GeForce 7050 (čipová sada NVIDIA nForce 610i)
- NVIDIA GeForce 7050 (čipová sada NVIDIA nForce 630i)
- NVIDIA GeForce 7100 (čipová sada NVIDIA nForce 630i)
- NVIDIA GeForce 7150 (čipová sada NVIDIA nForce 630i)
Všechny tyto nové čipové sady, jak jsem již zmiňoval, disponují integrovaným grafickým jádrem NVIDIA GeForce (ve třech variantách) a je to jedna z jejich hlavních výhod oproti konkureci. Další výhodou by měla být především nízká cena desek s těmito čipsety. Oba čipsety, nForce 610i a 630i, jsou vyráběny 80nm výrobním procesem a jejich dalším společným rysem je sloučení NorthBridge a SouthBridge do jediného čipu, po vzoru čipových sad nForce 630a pro platformu AMD. Co nám vlastně ale NVIDIA opravdu připravila? Tabulka níže s rozepsanými specifikacemi všech čtyřech dostupných variant nových čipsetů, nám na tuto otázku odpoví.
Varianty čipových sad MCP73 s podrobnými specifikacemi | ||||
Čipset | GeForce 7150 / nForce 630i | GeForce 7100 / nForce 630i | GeForce 7050 / nForce 630i | GeForce 7050 / nForce 610i |
Podpora CPU | Pentium 4, Pentium D, Celeron D, Core 2 Duo | Pentium 4, Pentium D, Celeron D, Core 2 Duo | Pentium 4, Pentium D, Celeron D, Core 2 Duo | Pentium 4, Pentium D, Celeron D, Core 2 Duo |
Podporované sockety | LGA775 | LGA775 | LGA775 | LGA775 |
Maximální rychlost FSB | 1 333 MHz | 1 333 MHz | 1 333 MHz | 1 066 MHz |
Podpora pamětí | DDR2 533/667/800 | DDR2 533/667/800 | DDR2 533/667 | DDR2 533/667 |
Frekvence IGP | 630 MHz | 600 MHz | 500 MHz | 500 MHz |
Výstupy IGP | DVI nebo HDMI + RGB | DVI nebo HDMI + RGB | DVI + RGB | RGB |
Podpora HDCP | Ano | Ano | Ano | Ne |
Podpora DirectX 9.0 / Shader Model 3.0 | Ano | Ano | Ano | Ano |
Konfigurace PCI Express | PCIe x16, 2 PCIe x1 | PCIe x16, 2 PCIe x1 | PCIe x16, 2 PCIe x1 | PCIe x16, 2 PCIe x1 |
Max. počet PCI slotů | 5 | 5 | 5 | 5 |
Portů PATA (počet zařízení) | 1 (2) | 1 (2) | 1 (2) | 1 (2) |
Portů SATA 3 Gbps | 4 | 4 | 4 | 4 |
Podpora RAID | 0, 1, 0+1, 5 | 0, 1, 0+1, 5 | 0, 1, 0+1, 5 | 0, 1 |
MediaShield Storage Technology | Ano | Ano | Ano | Ano |
Portů USB 2.0 | 10 | 10 | 10 | 8 |
Síťové rozhraní | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100/1000 | 10/100 |
Integrované Audio | HDA | HDA | HDA | HDA |
Pozn.: Současně s výše uvedenými čipovými sadami s integrovaným grafickým jádrem bude na trh uveden i samostatný čipset nForce 630i bez integrované grafiky. Specifikace tohoto čipsetu jsou shodné jako v případě nForce 630i + GeForce 71x0, samozřejmě vyjma vlastností, které se vážou k integrované grafice.
Na první pohled je vidět, že největší rozdíl je zcela logicky mezi nejlevnější variantou s čipsetem nForce 610i (GeForce 7050) a variantou nejdražší s nForce 630i a IGP GeForce 7100/7150. Rozdíly jsou v maximální rychlosti FSB (a tedy i v podpoře procesorů), maximální rychlosti operační paměti, u integrované grafiky jsou změny v přípustných variantách grafického výstupu (s tím souvisí i podpora HDCP) a také v pracovní frekvenci a rozdíl je samozřejmě i v dalším vybavení jako síťová karta či USB.
Referenční základní deska a čipsetem nForce 630i a grafikou GeForce 7150
Pokusíme-li se porovnat nové nForce s konkurencí, zjistíme několik kladů i záporů. První výhodou je nativní podpora 1333MHz FSB a bezesporu integrované grafické jádro GeForce, které má oproti konkurečnímu řešení společnosti Intel, VIA či SiS navrch - mluvím především o hrubém výkonu ve 3D aplikacích, potažmo hrách. Přítomnost HDMI či DVI (GeForce 71x0) s HDCP ochranou je také velkou výhodou, pokud ale čekáte podporu technologie PureVideo HD, musím vás zklamat - tyto nové čipsety nepodporují hardwarovou akceleraci HD videa.
Zaměříme-li se na zápory, tím prvním je jednoznačně paměťový řadič, který je pouze jednokanálový jak v případě nForce 610i, tak u nForce 630i (měl by však být vysoce optimalizovaný). Jaká bude datová propustnost v reálu (v případě IGP hraje poměrně důležitou roli), na to odpoví až praktické testy. Další nevýhodou je pak možnost na desce použít maximálně dva sloty PCI-E x1. Tímto je jasně určeno, že na těchto deskách je vyloučena přítomnost PCI-E x4 slotu a zároveň je tím potvrzeno, že tyto čipové sady jsou určeny primárně pouze pro mATX základní desky, kde jsou na možnosti rozšíření kladeny daleko menší nároky. Abychom tuto část ukončili pozitivně, je potřeba si uvědomit, že každá takováto úspora ve výsledku přináší nižší prodejní cenu.
Nejnižší a nejlevnější - nForce 610i
Začneme s nejlevnější variantou nového čipsetu, který disponuje opravdu jen základní výbavou. Čipová sada podporuje maximálně 1 066MHz FSB a 667MHz DDRII paměti. Integrované grafické jádro GeForce 7050 nabízí pouze analogový grafický výstup (D-Sub), rozšíření je přitom možné pomocí slotu PCI-E x16 a maximálně dvou PCI-E x1, což je shodné pro všechny čtyři varianty nových čipsetů. Mezi další výbavu potom patří jeden PATA port (2 zařízení), 4 SATA porty, maximálně 5 PCI slotů, HD zvukový čip, 8 USB portů a 100Mbit LAN. Tato výbava jasně říká, že toto řešení by mělo najít uplatnění v nejlevnějších sestavách, na které jsou kladeny nízké nároky.
O něco lépe vychází řešení v podobě čipsetu nForce 630i s GeForce 7050. Zde se již setkáme s podporou 1 333MHz FSB, dle oficiálních materiálu však ale stále ještě s pouze 667MHz DDRII pamětmi. V každém případě, najdeme zde již Gigabitovou síťovou kartu, celkem 10 USB portů, lepší možnosti tvorby RAID polí a digitální grafický výstup v podobě DVI s HDCP ochranou.
Reálná podoba čipu nForce 630i s GeForce 7050
Vše se točí kolem IGP - nForce 630i + GeForce 7100/7150
Nejzajímavější z nových čipsetů jsou ale jistě ty, disponující grafickým jádrem GeForce 7100/7150. To s sebou totiž přináší nejenom vyšší výkon (navýšení taktovací frekvence), ale především HDMI výstup. Pozitivem je také jistě to, že tyto varianty čipsetů již disponují nativní podporou DDRII 800. Ostatní specifikace zůstávají stejné; resp. žádné další rozdíly nejsou prozatím známy.
Pozn.: Jediným rozdíl mezi čipsety nForce 630i s IGP GeForce 7100 a 7150 je v taktu grafického jádra, který byl pro GF 7150 navýšen o 30 MHz na výsledných 630 MHz (v praxi je to stejné jako rozdíl mezi GeForce 6100 a 6150 u starších čipsetů). V praxi se ale výsledná frekvence ještě může lišit v závislosti na samotných výrobcích základních desek.
Nyní se ještě podívejme na vlastnosti a technologie, které společnost NVIDIA společně s těmito čipsety prezentuje:
MS Windows Vista Premium Capable
Základní desky vybavení čipovými sadami NVIDIA nForce jsou po osazení minimálně 1 GB operační paměti schopny plně spolupracovat s Windows Vista Premium.
MS DirectX 9.0 Shader Model 3.0 Support
Plná kompatibilita se všemi aplikacemi využívající rozhraní DirectX 9.0 a Shader Model 3.0.
Integrated HDMI with HDCP
Konektor HDMI disponující HDCP ochranou, umožňující bezproblémovou práci s formáty Blu-Ray a HD DVD, po připojení zobrazovacího zařízení s HDCP ochranou.
Integrated DVI with HDCP
DVI výstup umoňuje připojení odpovídajícího zobrazovacího zařízení skrze single-link TMDS s frekvencí 162 MHz. I tento výstup samozřejmě disponuje HDCP ochranou umožňující bezproblémovou práci s Blu-Ray a HD DVD.
NVIDIA nForce Storage
Záruka, že vaše důležitá data budou v bezpečí a přístupná. Tato technologie zahrnuje NVIDIA RAID a podporu zařízení.
NVIDIA RAID a MediaShield technology
Tato technologie zajišťuje jednoduchou tvorbu a správu úložiště dat, které je tvořeno dvěma a více pevnými disky. Zahrnuje RAID 0 pro maximální rychlost, RAID 1 pro ochrabu dat a také kombinaci vyšší rychlosti a lepšího zabezpečení prostřednitvím RAID 0+1 a RAID 5.
NVIDIA CineFX 4.0 Engine
Tato technologie přináší další generaci filmové reality. Plná podpora DX 9.0 a SM 3.0 přináší úžasné a komplexní speciální efekty.
NVIDIA nView Multi-Display Technology
Technologie zajišťující vyšší flexibilitu a lepší ovládání při použití více zobrazovacích zařízení.
NVIDIA Digital Vibrance Control 3.0 Technology
Technologie umožňující uživateli digitální ovládání barev.
OpenGL 2.0 Optimizations and Support
Podpora a plná kompatibilita se všemi OpenGL aplikacemi.
300MHz RAMDAC
Rychlý RAMDAC podporuje zobrazovací zařízení s vysokými a ergonimickými obnovovacími frevencemi, zahrnující i rozlišení 1920x1440@75 Hz.
Vynést nějaký verdikt nad nově uvedenými čipovými sadami ještě není možné. Vše závisí nejen na samotných specifikacích, které jsme si dnes představili, ale také na podpoře ze strany výrobců základních desek, reálných výkonech a především pak na prodejní ceně desek a těmito čipsety. Vše tedy ukáží až nadcházející dny a týdny. Právě nízká cena by v případě těchto čipsetů měla hrát rozhodující roli.
V každém případě, obohacení trhu o nové produkty je vždy jedině přínosné a pro uživatele, kteří se v Low-Endu platformě Intel vyhýbali (například kvůli IGP z dílen Intelu, které jim výkonem či schopnostmi doposud nevyhovovalo), může být toto nové řešení společnosti NVIDIA zajímavé.