Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

nVidia nForce - první čipset s AMD HyperTransport technologií

4.6.2001, Petr Klabazňa, článek
nVidia nForce - první čipset s AMD HyperTransport technologií
AMD oznamuje první implementaci technologie HyperTransport na světě! A to právě ve spolupráci s firmou nVidia, kterou známe především z oblasti výkonných grafik. Změní se její postavení na trhu s uvedením nForce, a jaké budou reakce ze strany konkurence?
Není to tak dlouho (skoro mi to připadá jako by to bylo včera), co AMD oznámil technologii HyperTransport a již zde máme první vlaštovku – čipset s touto implementovanou technologií… Oznámení čipsetu nForce, takto je tento nový čipset označen, tentokráte vyšlo na 4.6.2001, tedy na Po (také se Vám jeví pondělky z hlediska takovýchto událostí významné, a to u obou významných mikroprocesorových výrobců).

Spojení HyperTransport a nVidia není vůbec náhodné. Více než 150 společností spolupracuje s AMD na vývoji a implementaci technologie HyperTransport. Přičemž právě nVidia si slibuje zvýšení výkonnosti ve spojení se svými produkty (dala patrně nejvíce do tohoto „společného“ projektu .. a patrně také na druhou stranu dost očekává). V jejím případě pomůže technologie HyperTransport k tomu, aby až šestinásobně zvýšila přenos mezi nForce Integrated Graphics Processor (IGP) a nForce Media and Communications Processor (MCP). Platforma nVidia nForce spojuje architekturu výborných grafik s průmyslově první implementací Dolby Digital Interactive Content Encoder (technologie postavená na MCP, která v reálném čase provádí dynamické enkódování multi-channel audia v Dolby Digital 5.1).

Jak AMD, tak i nVidia podporují DDR (Double Data Rate) paměti pro systém i video karty. Platforma nVidia nForce zahrnuje 128-bit paměťový interface navržený tak, že je schopen zdvojnásobit propustnost oproti současným PC2100 DDR systémům, a dostat se až na 4.2 GB/s. Což je 33% nárůst oproti dual channel RAMBUS Pentium 4 systémům (ty měly doposud 3.2 GB/s a jen velmi těžce v tomto hledaly konkurenci...)...


Zdroj tisková zpráva