NVIDIA razí cestu do "nového světa inteligentních zdravotnických nástrojů"
29.11.2017, Jan Vítek, aktualita
NVIDIA se nechala slyšet, že díky výkonným GPU a jimi zajištěnému hlubokému učení jsme na prahu nové éry zdravotnictví, které bude mít k dispozici inteligentní zařízení. Změnit se mají především rentgeny, CT, 3D ultrazvuky či magnetická rezonance.
Je to především obrovský výkon, jímž pro účely umělé inteligence a hlubokého učení disponují dnešní GPU a NVIDIA tak samozřejmě vyzdvihuje především svou nejnovější generaci Volta. V této oblasti by tak mělo mít co nabídnout i samotné AMD, jehož Vegy nejsou pro výpočetní účely vůbec špatné a co se týče Xeon Phi od Intelu, nad nimi a jejich budoucností aktuálně visí otazník.
Jak ukazuje první obrázek, cílem je v podstatě vzít veškerá dostupná data z různých zdravotnických zařízení a ta využít pro rekonstrukci těla pacienta a jeho vnitřku se všemi možnými detaily. Díky tomu bude moci lékař lépe stanovit diagnózu a prostě zjistit, co je špatně, na což by jej mohla sama upozornit i umělá inteligence.
V tomto případě je tak výkon GPU Volta využit pro zpracování obrazových dat pomocí hlubokého učení s využitím nového AI frameworku AUTOMAP ( a dokáže nahradit dnes využívané systémy pro zpracování dat CT skenerů, rentgenů, apod. NVIDIA již navázala spolupráci s firmou GE Healthcare, která využila výkonná GPU ve svých nových Revolution Frontier CT, jež dokáží značně vylepšit výsledný obraz, což umožní využívat mnohem slabší dávky rentgenového záření (až o 80 %).
volumetrické 3D renderování
Pak tu máme také volumetrické 3D renderování vnitřku těla pacienta. Tato technika využívá data z CT a magnetické rezonance, které jsou pak dodatečně zpracována, aby zobrazila "komplexní anatomické informace". Doktoři budou moci díky tomu nahlížet na vybrané části těl z různých perspektiv, aby mohli lépe vidět jejich prostorovou strukturu.
kinematografické renderování
A pak tu je rovnou kinematografické renderování jako futuristický přístup k medicínským technikám, který je vizuálně nejpůsobivější, ale především jde o způsob, jak zobrazit anatomické detaily i celkovou anatomii s vysokou přesností. Jde opět o výstup dat z klasických zdravotnických zařízení, který byl zpracován pomocí GPU.
Jako první se ale dostane do praxe zmíněný CT skener GE Revolution Frontier, který je oproti svému předchůdci dvakrát rychlejší.
Zdroj: NVIDIA