Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NVidia se pouští na levný trh

10.3.2000, Vít Zatloukal, zpráva
NVidia se pouští na levný trh
Vanta LT a Aladdin TNT2 jsou určeny pro spořivé
Společnost nVidia oznámila uvedení dvou nových produktů zaměřených na levný trh. NVidia se zabývá výrobou grafických čipů a asi jen málokomu je třeba připomínat, že TNT2 či GeForce pochází právě z dílen nVidia. Grafické karty s čipem GeForce jsou sice v současnosti asi nejrychlejší, tomu ale odpovídá jejich cena. Nejinak tomu bylo i s TNT2 čipy, ze kterých už ovšem nVidia stvořila levnější varianty – čipy Vanta a M64.

Na levný trh směřují i oba nově oznámené produkty – grafický čip Vanta LT 3D a čipset s integrovanou grafikou Aladdin TNT2. Oba čip(set)y využívají architekturu TNT2 čipu, tedy 128-bitovou TwiN Texel architekturu. To znamená, že zvládají multitexturing, 32-bitové vykreslování a podporují 32-bitový Z/stencil buffer. Pro milovníky videa je zajímavá podpora DVD přehrávání, podpora video vstupu a výstupu a podpora plochých panelů. Zda budou všechny tyto vstupy a výstupy umístěny na grafických kartách a základních deskách už závisí na konkrétním výrobci.

Vanta LT je grafický čip určený pro sběrnici AGP 2x s podporou 8MB paměti. Má 250MHz RAMDAC a nabízí rozlišení 1280x1024x32bit. Grafické karty s čipem Vanta LT nabízí např. Asustek nebo Guillemot.

Aladdin TNT2 čipset vznikl ve spolupráci s Acer Laboratories (Ali). Určen je pro procesory Pentium II/III a Celeron s 66, 100 nebo 133MHz sběrnicí. Podporuje až 1,5GB EDO, SDRAM nebo VC-SDRAM paměti. Podobně jako VIA čipsety umožňuje i Aladdin TNT2 provozovat paměti na odlišné frekvenci než FSB (tzv. asynchronně). Pro grafickou paměť lze použít až 32MB vyhrazené paměti (na desce) a zřejmě bude možné i sdílet systémovou paměť. Přístup k paměti je ovšem jen 64-bitový.

Ze stránky nVidia informující o Aladdin TNT2 vede link na americkou stránku Ali popisující M1631, kde se o něm hovoří jako o north bridge Aladdin Pro III čipsetu. Jedná se však o jeden a tentýž čipset, což potvrzují domovské (rozuměj taiwanské) stránky Ali.

Zdroj: nVidia , Ali
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.