Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

O krok blíže ke „kyborgským“ paměťovým čipům

1.6.2007, Pavel Boček, aktualita
O krok blíže ke „kyborgským“ paměťovým čipům
Dva vědci, Itay Baruchi a Eshel Ben-Jacob, z univerzity v Tel-Avivu, předvedli, že jsou schopni uložit informace do neuronů, tedy nervových buněk. Výzkum nás přibližuje nejen k pochopení fungování mozku, ale i například ke spojení elektroniky...
Dva vědci, Itay Baruchi a Eshel Ben-Jacob, z univerzity v Tel-Avivu, předvedli, že jsou schopni uložit informace do neuronů, tedy nervových buněk. Výzkum nás přibližuje nejen k pochopení fungování mozku, ale i například ke spojení elektroniky s živou tkání. Publikovaný experiment je založen na teorii, která předpokládá spontánní, ale koordinovanou buněčnou aktivitu. K uložení informace vědci použili stimulanty, které aplikovali na určitá místa v kolonii. Stimulant v místě aplikace vyvolal specifickou aktivitu, která se lišila od původní aktivity neuronové sítě. O 24 hodin později aplikovali stimulant na jiné místo a ten zde opět vyvolal další, nezávislou aktivitu. Vědci je pozorovali pomocí elektrod připevněných k síti neuronů. Všechny tři aktivity existovaly nezávisle a nijak se neovlivňovaly po dobu více než 40 hodin.



Předchozí publikované výzkumy ukazují, že synchronizovaná aktivita může být vnímána jako jakýsi „paměťový vzor“ nebo jako „předchůdce paměťově zaměřených pochodů v živých sítích.“ Baruchi a Ben-Jacob jsou první, komu se podařilo „uložit“ informaci v neuronové síti. Oba to zakončují tím, že chemické signální mechanismy mohou hrát klíčovou roli k zapamatování a učení se neuronové sítě. S některými úpravami pokus ukazuje cestu k čipu, který nebude úplně mrtvý.

Zdroj: TG Daily