Všimli jste si jak je ten CPU "rychlý"? Athlon 3000G je 2C/4T 35W a je +/- nastejno s tímto 70W 8C. Ale snaha se cení. Co si tak vzpomínám, staré IDT Winchipy (které byly "designed by" Centaur Technology) na tom v porovnání nebyly tak špatně...
Odpovědět0 0
A uvědomuješ si ty z čeho při vývoji vycházeli? Via skončila s x86 před lety a něčím co bylo podstatně slabší než ATOM. Plus tuším dokonce snad ještě nativní jednojádro. (nebo jestli kecám, tak maximálně dvě) Jako sorry, ale tohle je obrovský rozdíl a pokrok. A pokud je pravda co se šušká, tak by další generace měla být srovnatelná a dnešními běžnými procesory, tudíž opět obrovský skok vpřed.
Odpovědět0 0
Otázka je, jaký je reálný výkon v pro něj určeném nasazení a cena. Všichni víme dobře jaké že ty benchmarky jsou vypovídající. Čína má svůj záměr a výroba vlastních CPU je ten nejlepší záměr. Nechápu že do toho dávno nešli jiné státy (alespoň na zakázku od renomé výrobců) a vůbec nechápu proč ruští multimilionáři (co si hrají na nacionalisty) investují miliardy do společností jako Intel, AMD, Samsung i TSMC a nemají něco vlastního pro jejich federativní republiku... a nemyslím armádu ale consumer pc.
Odpovědět4 0
To bude asi tím, že vyvinout konkurenceschopný produkt není tak snadné, ty si to asi představuješ jako Hurvínek válku, ale tak snadné to vážně není, to trvá roky a roky a desítky miliard dolarů investic.
Odpovědět0 0
Tak co se týče x86 procesorů tam žádný prostor není. Jediný, kdo má licenci je Intel, AMD a tchajwanská VIA - čehož se nyní snaží využít Čína.
Alternativou je ARM, nicméně tam snahy dostat tuto architekturu do PC zatím selhávají.
Nutno si uvědomit že současné mikroprocesory jsou technologickým vrcholem lidstva a vyvinout od začátku nový procesor a vlastní výrobní proces není otázkou miliard, ale bilionů (dolarů, nikoliv korun).
Odpovědět1 0
se kterými se dá jakž takž fungovat. Drtivá většina světa nebude mít nic, až se tak rozhodne president USA.
Odpovědět1 0
Trump nemůže Číně zakázat nakupování procesorů od AMD, nebo intelu. Akorát může zakázat nakupování s čínskými společnostmi. Pořád můžou odkupovat procesory ve velkém, tomu Trump zamezit nemůže, i kdyby chtěl sebevíc. Tady ale jde o to, že Čína samotná chce být v tomto ohledu samostatná a nezávislá. To si ale číňáné moc dobře nezahrají s takovými procesory, však si představte hrát moderní hry na 4C/4T Phenomu :-D
Odpovědět0 1
Může. Například teď chce přinutit tchajwanskou TSMC, aby neprodávala čipy do Huawei, protože k jejich výrobě používá některé americké technologie. A kdo vyrábí všechny procesory AMD? Přece TSMC... A s Intelem to má ještě jednodušší, to je přímo americká firma.
Odpovědět2 1
Ty nechápeš, že Čína může nakupovat od AMD a Intelu procesory, ať se to Trumpovi líbí, nebo ne. On může uvalit sankce, aby AMD neprodávalo některým společnostem, ale jednotlivcům pořád prodávat může a s tím Trump nic neudělá.
Odpovědět1 0
Nemůže, minimálně bylo zakázané do Číny vyvážet Xeony od Intelu už v roce 2015, nevím, jestli to ještě platí. U AMD nevím, tam jsem zatím o ničem nečetl.
Odpovědět0 0
Nařídit. Ono je tk jak s čím. Oficiálně může velmi snadno nařídit Intelu. (ohrožení bezpečnosti státu) Oficiálně nemůže nařídit AMD, ale v praxi může "vyvíjet tlak". (alias pohrozit celému Tajwanu, že stáhne armádu a nechá čínu ať si je udělá na paprice) Budou brblat a chvíli se cukat, ale nakonec poslechnou. Ovšem k tomu se váže druhý bod: vynutit podobnou blokádu není snadné. Historicky nikdy žádná nefungovala 100%. Vždy se pašuje, vždy něco projde. Ale "něco", a ne hned a rozhodně to situaci komplikuje a vše řádně zdraží. A uvědomte si, že čína není státeček jako ČR. Jen na výměnu hardwaru co už dosloužil potřebují ročně X milionů kusů. Takový objem nepropašujete a i kdyby, tak rozhodně neutajíte, že ty procesory odněkud máte. Zmíněný Zhaoxin problém řeší. V případě zákazu výroby na TW se prostě během pár týdnů rozjede výroba v SMIC. A řekněme si to poctivě: benchmark nijak oslnivý, ale pro minimálně 95% počítačů to je výkon víc než dostatečný. (spíš 99%) Nu a teprve těch zbylých pár, kde opravdu nutně potřebujete něco silnějšího se dá řešit jinak.
PS: krom toho, že jde o způsob, jak sankcím a zákazu předejít. Takové to: Má vůbec cenu jí vyhlašovat, když se jich naprosto netýká?
PPS: Spíš jsem zvědavý na to, za jakou cenu nakonec bude. Jestli se to nakonec nevyplatí dovážet sem. (pro levná pc) Ať už oficiálně, nebo individuálně :)
Odpovědět2 0
A jsou to testy Intelu po bezpečnostních záplatách , nebo před nimi ? Myslím si že relativzovat by se mělo i s aktuálními zástupci v CPU závodu , aby si člověk udělal adekvátní obrázek o výkonu ve srovnání se současnými procesory na trhu .
Odpovědět1 2
Použití takového procesoru bude vskutku výhodou, protože pro něco takového se bude obtěžovat hledat díry leda NSA, ale rozhodně ne běžní hackeři, motivovaní touhou se obohatit.
Tedy ochrana v podstatě stejného ražení jako uživatelů Linuxu.
Odpovědět2 2
Řekl bych že především NSA. Na druhou stranu se tomu nebudou věnovat jiné instituce, které hledají problémy. Takže když už se něco objeví, tak se to ven asi jen tak nedostane. Ledaže by někdo zase hacknul NSA :)
Odpovědět0 0
No však můžeš. Jsou to data před i po záplatách. Je to veřejná databáze testů nejrůznějších uživatelů. Klidně si to tam můžeš srovnat s Pentiem 4 nebo Athlonem 64 i nejnovějšími Ryzeny nebo Core i9.
Odpovědět0 0