Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Otestujte si počítač na problematiku přechodu roku 2000 sami !

7.12.1999, Petr Klabazňa, zpráva
Otestujte si počítač na problematiku přechodu roku 2000 sami !
Po ověření Y2k compliant budete vědět jak je na tom Váš počítač.
V předchozím článku o problematice roku 2000 byl odkaz na testovací prográmek, kterým je možné ověřit funkčnost počítače na Y2k. Nejprve se budeme věnovat jednotlivým bodům, které je možné a nebo nutné kontrolovat.

V souvislosti s přechodem roku 2000 je možné uvést pravidla pro způsobilost systému v následujících bodech:
1. Jakákoliv aktuální hodnota data nezpůsobí žádný výpadek chodu.
Tento bod vyjadřuje celkovou integritu systému. Pro splnění tohoto požadavku je nutné, aby byly korektně prováděny přechody všech částí datumu (dnů, měsíců, roků, století). Přičemž aktuální hodnota datumu vyjadřuje reálné datum.
2. Funkčnost systému založená na přírůstku datumu musí být plynulá pro data před rokem 2000, během něj a po něm. Toto pravidlo vyjadřuje integrita datumu a znamená, že všechna zařízení musí počítat, zpracovávat a zobrazovat datum správně pro účely, pro které je určeno. Přičemž pojem funkčnost zahrnuje jak procesy, tak i výsledky těchto procesů.
3. Všechna navazující zařízení a jednotky uchovávání dat musí zaznamenávat údaj století pro jakékoliv datum a to buď přímo nebo popř. pomocí jednoznačného algoritmu. Pravidlo vyjadřuje explicitní/implicitní údaj století.
4. Rok 2000 musí být respektován jako přestupný.

Na základě těchto kritérií je možné rozdělit počítačové systémy do tří kategorií. Značný vliv na způsobilost bude mít rok výroby testovaného počítače a výrobce. Přičemž se staršími systémy bude s největší pravděpodobností nutné "něco udělat". Ale nepředbíhejme, nejprve uvedeme možné varianty a potom jejich možná řešení.

Aplikací testovací prográmku dostaneme např. následující údaje:


Pokud dostanete takovouto nebo obdobnou informaci, je vše v pořádku a s počítačem není potřeba v souvislosti s rokem 2000 nic dělat. Takovýto systém bude tedy označen jako plně funkční pro přechod na rok 2000 bez jakýchkoli omezení.

Kromě tohoto "ideálního" případu je možné se setkat s variantou, kdy v některém z výše uvedených bodů systém neprojde. Program postupně provede test v těchto bodech:
Test dat po roce 2000
Test přestupných roků po roce 2000
Test přechodu systémových hodin
Test přechodu hodin reálného času cestou BIOSu
Test přechodu hodin reálného času cestou CMOS po voláni BIOSu
Test přechodu hodin reálného času cestou CMOS

Podle dosažených výsledků je možno uvést následující kategorie:
Plně funkční pro přechod na rok 2000:
Pro tyto sestavy není třeba provádět v souvislosti s přechodem roku 2000 žádné hardwarové úpravy. Jsou plně funkční.

Podmíněně funkční pro přechod na rok 2000:
Technický stav systému je možné charakterizovat jako problém s aktualizací bytu s hodnotou století. V takovémto případě se určité problémy mohou vyskytnout na počítačích, které budou v době přechodu na rok 2000 zapnuty. Po prvním RESETu nebo vypnutí s následným zapnutím PC bude již vše v pořádku.

Nezpůsobilé pro přechod na rok 2000:
Tyto systémy nelze bez patřičného upgrade provozovat. Podle charakteru problému lze i v těchto případech systém upravit na vyhovující. Kromě HW upgrade je také možná instalace SW ovladače. Velmi elegantním řešením je použití tzv. zásuvné karty s vlastním obvodem pro korekci reálného času s patřičným začleněním (firmware) do stávajícího systému.

Zdroj NKS