Overclocking od A do Z – přetaktování a chlazení
8.4.2002, Radek Havel, článek
Tímto článkem zahajujeme seriál o přetaktování, během kterého si probereme nejen úplné základy overclockingu, ale i fyzikální podstatu přenosu tepla a také různé tipy a triky jak vyždímat z vašeho počítače nejvyšší výkon za co možná nejnižší peníze.
Kapitoly článku:
- Overclocking od A do Z – přetaktování a chlazení
- Tipy a triky, závěr
Tipy a triky
- Ploška, kterou se procesor dotýká chladiče musí být hladká a čistá, což už většinou neplatí pro chladiče. Občas se na chladiče přilepuje zespodu "guma" tu jemně odstraňte žiletkou a snažte se co nejméně poškrábat plošku. Ploška by měla být naprosto hladká a nepoškrábaná.
- Teplovodnou pastou jen trošku potřete procesor, nemá smysl dávat tlusté vrstvy jak bylo popsáno výše.
- Vystačíte si i s hliníkovým/duralovým chladičem, měděný se hodí v kombinaci s vodním chlazením a je opravdu pro hard-overclocking.
- Nejlepší (i ekonomicky) když už chcete hodně přetaktovávat je vodní chlazení s hliníkovým chladičem, malým čerpadýlkem, za počítačem kyblík s vodou a je to, návodů již bylo uveřejněno mnoho...
- Kontakt chladiče s procesorem: dbejte na to ať je chladič zespoda co nejhladší a nejčistší, pasty jen trošku a procesor ať je taky co nejčistší, čím větší silou bude přichycen tím lépe. HLAVNĚ dejte pozor abyste neulomili rohy procesoru (Duron, Athlon). Jakmile nasadíte chladič, zjistěte jestli sedí stabilně a rovně na procesoru, jakékoliv křivé či nepřesné nasazení hrubě zhoršuje přestup tepla mezi procesorem a chladičem (Pokud se teplo nedostane z procesoru na chladič tak je vám třeba i vodní chlazení nanic.
- Používejte selský rozum, znám člověka, který si koupil chladič za 3000Kč což je samozřejmě naprostá blbost, za ty peníze si mohl koupit o to výkonnější procesor. A teplota se mu oproti standardně dodávanému chladiči snížila pouze o 6 stupňů, což je vzhledem k ceně směšné.
- Je dobré než si začnete stavit např. vodní chlazení, půjčit si od někoho výkonný chladič, abyste vyzkoušeli jestli vůbec je váš procesor schopen dosáhnout takové frekvence, aby se stavba vyplatila. Může se totiž stát že si postavíte vodní chlazení a procesor půjde přetaktovat jen o 100 MHz což nemá smysl, protože toto výkonové zlepšení uchladí i lepší chladič.
- Možná to sem trošku nepatří, ale pokud máte rádi tiché počítače mohu vám něco poradit: kupte svému Duronovi/Athlonovi (hlučné větráčky) chladič na Pentium 3/4, jsou perfektně tiché. Sice maličko hůře chladí, ale to jsem ve svém případě vyřešil menším zvýšením napětí, což sice sníží životnost větráčku, ale ne zas o tolik.
- Až budete pilovat ten chladič, tak to proboha dělejte mimo počítačovou skříň, ať vám železné piliny nenapadají na motherboard, to byste pak měli ohňostroj.
Závěr
Kdo se odváží nemůžu mu doporučit nic jiného než vodní chlazení, klidně s hliníkovým chladičem a na něj z boku připájet měď a udělat tak krabičku, už jsem viděl hodně špatných konstrukcí, kdy je chladič uvnitř měděné krabičky a krabička je "připlácnuta" na procesor (přičemž plech krabičky je samozřejmě nedostatečně rovný, takže přenos tepla procesor -chladič je velice špatný) na procesor je třeba připlácnout přímo chladič. Bude tak mezi procesorem - chladičem mnohem menší tepelný odpor. Dále si myslím, že je dosti drahé kupovat značkové chladiče, mnohem lepší je si sehnat větší chladič (vyšší, hodně žebrovaný, může být i hliníkový, měděný je lepší, ale dražší a vyplatí se až když máte opravdu velký chladič), pak ho zdrsnit, chemicky začernit.
Jaký koupit větráček? To samé, nekupujte komerční, které najdete někde na internetu, spíš si doběhněte do obchodu s elektronikou (mají je tam levnější) a kupte si nějaký hodně výkonný, čím více otáček tím lépe, můžete si klidně koupit i na 220V pokud trošku rozumíte elektrice a jste schopni to zapojit. Vůbec doporučuji koupit větší větráček (třeba velikost do zdroje) a udělat si redukci. Tak, že větráček není přímo na chladiči, ale je trochu víš, třeba z tenoučkého plechu, který z jedné strany přiděláte na větráček a druhou stranu na chladič. Takže všechen vzduch touto uzavřenou trubicí svedete na chladič. Potom se ale připravte na pořádný hluk.
Pozn.: příště si probereme další zajímavé informace týkající se přetaktování a postoupíme již i k praxi :o).