Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Overclocking od A do Z - přetaktování počítače

11.4.2002, Radek Havel, článek
Overclocking od A do Z - přetaktování počítače
V poslední části našeho seriálu o přetaktování se podíváme na ukázkovou sestavu, postupně budeme přetaktovávat jednotlivé komponenty a měřit jak se přetaktování projeví na výkonu.
Kapitoly článku:
  1. Overclocking od A do Z - přetaktování počítače
  2. Přetaktování se zvýšením napětí
  3. Přetaktování GPU
V dnešní závěrečném díle se podíváme na přetaktování následujícího systému:
  • Procesor: AMD Duron 800 MHz, Spitfire 1,6V
  • Základní deska: Gigabyte 7ZX-H, čipset VIA KT133A, integrovaná zvuková karta
  • Paměť: 256MB 133MHz, neznačkové
  • Grafická karta: nVidia RIVA TNT 64/PRO s 32MB
  • HDD: 20 GB Samsung, 5400 ot/min, 2MB cache

Napřed si změříme výkon systému bez jakékoliv optimalizace, neboli tak jak nám ho dodá výrobce. Pro testování použijeme program Sisoft Sandra 2001 standard.


Obr. 1 - Hrubý výpočetní výkon CPU @ 800 MHz


Obr. 2 - Multimediální výpočetní výkon CPU @ 800 MHz


Obr. 3 - Propustnost CPU-paměť @ 800 MHz


Jak vidno tento systém příliš výkonem neokouzlí, hlavně přenosová rychlost CPU-paměť je dosti chabá – i DURON 600 s horším čipsetem je rychlejší.

Nyní vyladíme BIOS, jde o nastavení časování pamětí, čtecích a zapisovacích cyklů. V následujícím obrázku vidíte jak obrovský to má vliv na přenos - ALU-pamět se zvýšil o 80MB a přenos koprocesor-paměť téměř o 100MB. Celkem tedy o 27% a o 29% což je velmi mnoho vzhledem k tomu, že jsme jenom upravili nastavení časování pamětí v Biosu. Systém je samozřejmě při plném výkonu naprosto stabilní. Výkon procesoru jsem neměřil, protože na ten nastavení BIOSu nemá vliv.



Obr. 4 - Propustnost CPU-paměť @ 800 MHz po vyladění Biosu

Procesor má při 800 MHz a plném výkonu teplotu 34 C. Nyní přetaktujeme procesor “co to půjde“ :o) pomocí utility dodávané k základní desce.

První pokus dopadl velice dobře. Použil jsem funkce autooptimize a ta systém přetaktovala na 880 MHz, systém je naprosto stabilní a teplota CPU 35-36 C. Tak a jdeme dále teď už ovšem manuálně. Procesor nyní běží na 896 MHz, FSB 112 MHz, PCI 37 MHz. Systém je stále naprosto stabilní, má už ovšem teplotu 38 C a dále už se nedostaneme. Systém jsem přetaktoval na 904 MHz, Windows sice běžely, ale při plném zatížení již procesor dělal chyby a za chvíli se systém zhroutil. Nyní přikládám mezivýsledky.



Obr. 5 - Hrubý výpočetní výkon CPU @ 896 MHz


Obr. 6 - Multimediální výpočetní výkon CPU @ 800 MHz


Obr. 7 - Propustnost CPU-paměť @ 896 MHz


Takže hrubý výpočetní výkon CPU se zvýšil přibližně o 12% multimediální výkon (3D Now!/enhanced, SSE/2, MMX) se zvýšil také přibližně o 12%. Ale na co chci upozornit, že i přetaktování procesoru zvyšuje propustnost CPU-paměť, takže se oproti původnímu nevyladěnému systému zvýšila propustnost ALU/paměť o 127 MB/s což je o 44% ! a FPU/paměť o 147 MB/s což je o 46%!

Pozn.: Na další stránce si řekneme co se stalo po zvýšení napětí procesoru :o).