Ano je těch družic mnoho, ale sféra družic Starlink je obrovská. Bude tam i při tomto počtu hodně prázdno.
Mrtvá družice Starlink letící ve své pracovní výšce, bez pohonu do 5-ti let shoří v atmosféře.
Družice startují v nízké výšce, zejména proto, aby se zjistilo, jestli fungují správně. V počáteční výšce vydrží bez pohonu sotva pár dní. Jsou na hraně vesmíru. Sluneční bouře maličko zvedla hranici atmosféry a družice již neměli dostatek výkonu pro změnu startovací dráhy na oběžnou. V rámci bezpečnosti provozu je tato strategie ta správná.
Z povrchu země se dá stále sledovat, celé je to o tom, že dráhy družic se zadají dalekohledu a ten danou část vymaže automaticky. Díky tomu, že družice, až na pár výjimek jsou letící objekty. Tudíž v době expozice vykompenzujete pohybující se objekt. Expozice trvá mnohonásobně déle, než aby objekt skutečně vadil, maximálně mírně znesnadní pozorování. Nejvíce budou samozřejmě reptat amatérští astronomové a fotografové. Ti takovou techniku mít nebudou.
Pokud chcete opravdu něco pozorovat, je mnohonásobně lepší pozorovat z kosmu. Atmosféra je fakt pro pozorování velmi na obtíž.
Odpovědět0 0
S většinou souhlas, jen "Pokud chcete opravdu něco pozorovat, je mnohonásobně lepší pozorovat z kosmu. Atmosféra je fakt pro pozorování velmi na obtíž. "
problém je že do kosmu je problém dostat dost velkej teleskop. Největší pozemní telescopy mají 9.2m velikost samotnýho zrcadla.
Řešení problému s atmosférou na vědeckých teleskopech existuje a používá se.
Odpovědět0 0
Co když ten Maskův systém bude skutečně dobře funkční? Co pak? No pak se stane to, že takových podnikavců se najde více, kteří budou chtít provozovat podobný, ale svůj systém (rusové, číňani, indiáni...), takže těch satelitů tam nebude 30.000, ale třeba půl milionu. Měli by toho nechat. Všichni.
Odpovědět3 0
Když se tam ty satelity vejdou, tak ať je jich tam třeba milion. Když se tam nevejdou, tak tam nebudou.
Aut je na silnicích také mnoho a mnoho milionů a překvapivě se tam také vejdou. A to je na povrchu mnohem méně místa než ve vesmíru.
Odpovědět0 3
Aut je na silnicích hodně a srážky jsou neustálé. A na té oběžné dráze fakt není jisté, jestli by nestačila jedna jediná. Satelit dostane zásah jiným satelitem, rozdíl rychlostí je v řádu vyšších jedniotek kilometrů až asi 16 km/s. /lomky získají až neuskutečnou energii a budou mít velmi náhodné dráhy. A jestli alespoň jeden trefí další satelit, někde.. A dřív či později to rozmlátí ISS. Z té bude neskutečných trosek.
Odpovědět1 0
ale třeba půl milionu.....
třeba v budoucnu tam bude síť satelitů... jako že skutečná sít, kdy satelity budou mezi sebou svázané a ty funkční budou tahat ty mrtvé které budou průběžně odpadávat dolů, nebude tak docházet k nechtěným srážkám nebo neočekávaným přesunům
* toto berte prosím s nadsázkou
nicméně, toto by skutečně byl problém, už to plánuje Amazon, Meta a i další myslím
řešením by bylo kdyby se vytvořilo nějaké uskupení, které bude satelity sdílet a podílet se na jejich provozu, předkládat vylepšení a modernizace,
mám za to že Musk tuto možnost už někomu nabízel ale bylo to odmítnuto (pronajímat si datový provoz na Starlinku), nebyl to Viasat, známý trol který nedokáže překousnout úspěch Starlinku?
Odpovědět1 0
Pokrytí zeměkoule rychlým internetem má určitě větší přínos, než "koukání na hvězdičky". To bych přece ani na zemi nemohl vybudovat nic, protože vždy někomu kazím pohled na něco.
Je potřeba vybudovat síť vesmírných teleskopů, nejlépe sériově vyráběných, aby to nebylo tak drahé jako kusovka Webb a Hubble. Bez tohohle se nikam nehneme, protože noční obloha už prostě nikdy nebude stejná.
Někomu mohou vadit i kondenzační čáry od letadel na denní obloze. O hluku ani nemluvě.
Na obežné dráze je jen hrstka lidí. Nelze kvůli nim omezovat zbytek lidstva. Nemluvě o tom, že i samotná ISS pomalu dožívá.
Odpovědět4 18
Zapomněl jsi dodat "levným internetem"
Odpovědět3 0
Ani ne, protože to je relativní. Internet od Starlink je levný pouze tam, kde žádné jiné možnosti vysokorychlostního a nízkolatenčního připojení nejsou. V paneláku s kabelovkou nebo optikou to opravu levné nebude...
Odpovědět2 2
Než koukání nahvězdičky možná ano. Ale jestli se to tam řetězově vnmlátí, tak nebude kolik let aani sledování počasí. A to už by bolelo.
Odpovědět5 2
Meteorologické satelity jsou na úplně jiných oběžných drahách. A stejně tak většina jiných satelitů. Tak nízkou oběžnou dráhu jako Starlink používá málokdo.
Odpovědět5 2
Jo s tim poctem to musk prehnal, totalne zaneradi obeznou drahu smetim , az se zacnou srazet a budou to nekontrolovatelne kolize ohrozi tim i jine satelity a lidi na obezne draze, tak hlavne ze bude mit vice penez na cestu na mars.Neuveritelna bezohlednost ..
Odpovědět8 4
Co chcete, to je kapitalismus. Bezohledná exploatace přírodních zdrojů na doraz - a hledání stále nových. Kdo by před pár lety řekl, že i oběžné dráhy jsou přírodní zdroj...
Odpovědět5 4
Oběžná dráha je těžko přírodní zdroj. A pokud to tak chcete brát, tak je velice snadno obnovitelný, zejména nízká orbita, kde má satelit velice krátkou životnost. Do pár let se to samo vyčistí - nic není ztraceno na věky, narozdíl třeba od vytěženého uhlí...
A když je kapitalistické využití vesméru špatné, jak bys ho využil socialisticky? Co by soudruzi dělali na oběžné dráze pro blaho všeho lidu?
A nebo je lepší nechat vesmír ležet ladem? A není to plýtvání přírodními zdroji?
Odpovědět6 6
tyjo, škoda že jsi tam nebyl, mohl jsi poradit.
pokud ti to zatím nedošlo, šrot na orbitě právě vadí tomu kapitalistickému i socialistickému využívání vesmíru, ve zkratce jakémukoliv využívání vesmíru. možná budeš hrozně překvapený, až to začne sestřelovat gps a geomonitorovací družice, či startující rakety v druhé fázi letu.
kolik ti je, sedm?
Odpovědět6 4
Argumenty nemáš, psát česky neumíš, pouze napadáš, takže 7 let je možná tak tobě.
Je zbytečné ti oponovat tím, že tebou zmíněné družice jsou na úplně jiných oběžných drahách...
Odpovědět4 5
Ještě že komunisti přírodní zdroje ... sakra. Mayak, čínská toxická jezera,... Zlatej kapitalismus.
Odpovědět1 0
V pripade tych vic penez by som skepticky. Tento projekt nebude mat lahke byt ziskovy. Ak vobec niekedy bude ziskovy.
Ja o tom pochybujem.
Rovnako ako o tej ceste na Mars. Raz tam ludia pojdu ale co sa tyka terminov, tak Musk je uplne mimo. Bude rad, ked sa toho dozije. Nebavim sa o jednosmernej ceste par zufalcov, ktorym bude jedno, ze sa nevratia/nepreziju misiu. Si viem predstavit Musk je schopny naverbovat par posahancov, ktory tam pojdu len aby tam dostal ako prvy ludi.
Odpovědět2 1
Kdyby nebylo lidí jako Musk, ještě žijeme na stromech.
Odpovědět8 8
A bylo by nám dobře
Odpovědět5 4
Tak pořád se tam můžete přestěhovat.
Odpovědět6 0
"Dobře" je relativní.
Odpovědět4 0
Na oběžné dráze je 7 lidí. Vyklidíme kvůli nim celou oběžnou dráhu? Dálnice D1 se taky vždy vyklidí, kde jede početnější rodina autem na dovolenou?
Odpovědět2 11
na oběžné dráze se odehrává mezinárodní výzkum, jeden z nejnákladnějších projektů lidstva. nejedná se o rodinu na dovolené.
Odpovědět9 3
Tak až budeš čekat u doktora, představ si jak dlouho bys tam čekal, kdyby měli přednost všichni, kteří jsou podle něčího názoru užitečnější než ty...
Odpovědět2 6
Někdo mu dal svolení :) Tam si stěžujte
Odpovědět2 0
Nevyjadřovala se k tomu i NASA?
Odpovědět0 0