Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Pavel Boček (2)
Mnoho sad zvládá 16 GB, ačkoli výrobci píší, že desky umí jen 8 GB. Je možné, že omezení je pouze v BIOSu, či počítají, že více ani do desky dát nejde :)
Odpovědět0  0
V původním významu Arithmethic Processing Unit, nyní zde tak AMD označuje svoje vícejádrové čipy kombinující kromě x86 jader i další jádra na jednom kusu křemíku. Jenže to není GPGPU v současném pojetí, to je prostě využívání těchto dalších jader jakožto koprocesorů přímo na úrovni CPU. V aktualitě je ovšem zmíněno GPGPU, tedy projekty podobné NVIDIA CUDA.
Pokud chcete hovořit o Fusionu, tak opakuji, v současném pojetí je to je integrace GPU do pouzdra s CPU. Primární určení je pro laptopy, tady rozhodně žádné využívání GPU jako koprocesoru nenastane ;­-­) Tady je to přesně naopak, zvýší se výkon integrované grafiky při současném snížení spotřeby. Více informací na http:­/­/arstechnica.com­/news.ars­/post­/20061119­-8250.html.
Projekty, o kterých mluvíte, jsou hlavně specializované čipy pro superpočítače, kde se namísto zvyšování počtu x86 jader přidají specializovaná jádra lépe uzpůsobená pro fyzikální a podobné výpočty. To se časem dostane do oblasti serverů a v budoucnu i do osobních počítačů, ale je to opravdu hudba budoucnosti.
Váš problém je, že montujete Larabee a TeraScale dohromady a to samé děláte s AMD Fusion a jeho APU. Samozřejmě, Fusion­/Larabee je základ, ze kterého se vyjde, ale nemůžete říct, že Larabee a TeraScale ­(resp. jeho část s vývojem paralelizovaných čipů­) je to samé. Jedno je prostě oblast laptopů a levných stolních PC, kde chceme jednoduše řečeno co nejvíce věcí nacpat do jednoho čipu a ušetřit elektřinu i výrobní náklady, a to druhé jsou masivně paralelizované čipy, obsahující kromě x86 i specializovaná jádra, ale s naprosto jiným určením než Fusion a Larabee.
Odpovědět0  0
Prosím, nejdříve si o tom něco zjistěte, do té doby v této diskusi nebudu pokračovat. Možná někdy v budoucnu se bude jednat i o GPGPU projekt, ale nyní je to jen cesta k úspoře nákladů na výrobu notebookových platforem a také cesta k nižší spotřebě a většímu výkonu integrované grafické karty. Nebo mi chcete tvrdit, že na laptopu se budou zpracovávat náročné vědecké aplikace, kde se GPU využije jako koprocesor ? Pan Federmann, očividně ne zcela znalý problému, tu zase rozjíždí flame a Vy ho ještě podporujete. TeraScale je něco zhola jiného, něco, co jen okrajově využívá myšlenky Fusionu pro vytvoření vysoce specializovaného a paralelizovaného čipu, není to ale jen o tom, jedná se o kompletní úzce specifikovanou platformu pro supercomputing. Více informacích na stránkách Intelu. Zřejmě byl myšlen projekt Larabee, jehož odnoží je právě TeraScale, cílen ale bude primárně tam, kam Fusion ­- laptopy, levné sestavy s nízkou spotřebou.
Odpovědět0  0
To je ta pokročilá noční hodina :­) Odbily je správně, zbytek opraven.
Odpovědět0  0
AMD Fusion a Bulldozer je něco naprosto jiného. To je minimálně v první fázi pouze integrace GPU k­/do CPU. GPGPU je nahrazení CPU grafickými kartami, přesněji řečeno využít karty jako koprocesoru pro náročné výpočty. Pro objasnění této problematiky doporučuji přečíst si článek o NVIDIA CUDA na diskusním fóru SHW a také projít si aktuality z doby, kdy to bylo minulý rok aktuální ­(přibližně přes léto­). Poté ­- ačkoli s R600 a dále má AMD velmi dobrou základnu ­- zřejmě práce ustala jelikož se o tom nikde nemluví. A že by AMD na tomto programu dělalo tajně je nepravděpodobné, nyní musí investovat do kritické oblasti vývoje ­- CPU.
Odpovědět0  0
Samozřejmě se jedná o překlep, opraveno...
Odpovědět0  0
Napětí je stále stejné, frekvence moc velký vliv na teploty nemá. Zatím není na 100 % potvrzeno, že shadery budou mít vyšší takt než zbytek jádra, ale bylo by to rozhodně zajímavé :)
Odpovědět0  0
Je to snímek přímo z CCC, navíc tak nereálně to myslím nevypadá ­- karta opravdu má mnoho jednotek navíc a navíc běží v IDLE na 500 MHz; jak už jsem říkal dříve, napětí kolem 1,1 V je na IDLE opravdu dost. Svou roli jistě hraje i chladič ­- ten je stále jednoslotový a BIOS má zřejmě to samé nastavení ventilátoru jako Radeony HD 3870, tzn. ventilátor zvyšuje otáčky až nad 90 stupni kvůli tichu.
Odpovědět0  0
Upřímně si nejsem vůbec jist, co tím vlastně výrobci míní...násobek gravitačního zrychlení ? Netuším. Nicméně v dokumentaci uvádí šok, já uvádím to, co výrobce.
Odpovědět0  0
Měl jsem za to, že většina Atomů bude integrovaná do desky, takže by vlastně ani nevadilo, kdyby bylo potřeba při nasazení dvoujádrové verze udělat něco více, než změnit BIOS, jestli se nemýlím...? Protože toto stejně budou dělat výrobci desek...
Odpovědět0  0
Podívejte, i v BIOSech je to stále CPU FSB Frequency. Až přesvědčíte výrobce základních desek a další, kteří to používají, aby vymysleli jiný název, pak budiž. Do té doby budu používat to označení, jaké je všude k nalezení a jaké se všude používá, byť to ztratilo původní smysl sběrnice.
Odpovědět0  0
Ano ? A kdo říká, že FSB tu je sběrnice ? Pro jasnost se tak od roku 2003 u AMD označuje základní frekvence, od které se pak odvíjí všechno ostatní.
Odpovědět0  0
O dvanáctijádru se oficiálně už ví nějakou dobu, ale osmijádro se zdálo, že je zapomenuto. Nyní je tedy také oficiální. O šestnáctijádru se oficiálně nemluví vůbec...
Odpovědět0  0
“A memristor is essentially a resistor with memory,” explains Stan Williams of HP Labs in Palo Alto, California, who reports the memristor­'s creation in this week­'s Nature. “The actual resistance of the memristor changes depending on the amount of voltage and the time for which that voltage has been applied to the device.”

Z tohoto jsem vycházel. V citaci je napětí, žádný náboj. Myslím, že to je stejně v pořádku ­- přece jen náboj je proud za čas, neboli napětí lomeno odporem za čas, o čase se mluví, o napětí se mluví, odpor se mění, ale není řečeno jak, jestli až po působení či ne, koneckonců nám to může být jedno, důležité je, že se to změní na nějaký stav a to při působení právě toho či toho napětí ­(a ty stavy nám stačí dva­)...a vlastně ten náboj je tam vyjádřen právě pomocí napětí a času.
Odpovědět0  0
To jsem z toho jelen...přísahal bych, že ještě včera se tam právě psalo, že 65nm technologií vyráběná verze asi nebude...jinak bych to nepsal, protože zbytek bude mít obě verze a navíc jsem to dříve zmiňoval již z Fudzilly. Jinak opraveno.
Odpovědět0  0
V jednu hodinu ale počítalo 500 serverů, čili ještě nebyl kompletní. Nikde nebylo řečeno, kdy přesně byly první v provozu a začaly zpracovávat výpočty. Víme jen, že kolem dvanácté zadávali práci a kolem jedné počítalo 500 strojů, ale velká část již byla zřejmě sestavena za čtyři hodiny, kdy se začaly zpracovávat první úlohy.
Odpovědět0  0
Cena by mohla být pod 50 Eur ­(viz https:­/­/www.svethardware.cz­/art_doc­-13DD44768F905514C12574430067EB41.html­), ale zatím jsou drahé skříně...počkal bych, co s tím udělá vyšší poptávka.
Odpovědět0  0
Vypadlo tam E8600. Překlepy opraveny.
Odpovědět0  0
Opraveno.
...
USB porty zde samozřejmě také jsou, dokonce nějaké i skrz brackety, ovšem nevím přesně kolik ­(co z toho je USB, co může být FireWire apod.­).
Odpovědět0  0
Zrovna moc rozdílů zde tedy není...http:­/­/www.scythe­-usa.com­/product­/cpu­/035­/sczp1000_detail.html Nějak moc velkou účinnost než NH­-12P bych asi nečekal. Ofukuje sice desku, no na druhou stranu vzduch nejde díky out­-take ventilátoru hned ven...
Odpovědět0  0
A co to zkusit přímo pod klávesami ? Tam se určitě uživí lépe, vždyť většina organických zbytků apod. končí tam, ne na povrchu kláves ­(který je neustále stírán psaním­). A pro uvolnění stačí určitě maximálně fouknout...
Při posledním podobném výzkumu tam prý hlavně byla ne příliš bezpečná plíseň, jen už nevím, jestli uvolňovala spory nebo nějaké toxické výpary, spíše to první...
Odpovědět0  0
Já hlavně nechápu, proč to vlastně řešíte, když to, že x86 ­(ve smyslu rozšířeném, tedy x86­-32­) systémy má většina užovatelů je prostě fakt. Někdo to ale vědět nemusí, tak proč to neshrnout slovy ­"totálně vedou x86 systémy­" ?
Jak vzniklo x64 je jedno řešit, je to prostě rozšířené označení pro procesory podporující 64bit architekturu a na tom postavené systémy ­(které mají také x64 v názvu­), ačkoli do budoucna bude zřejmě nejlepší skutečně plné a správné označení, aby nevznikaly podobné konflikty a hlavně to nevypadalo, že x64 už není architekturou typu x86 a nešířily se tak fámy.
Nicméně Vás samozřejmě chápu, mne osobně zase iritují spojení jako ­"na Internetu­" a ­"jeden Internet­" apod. :­) ­(je to přece jen síť, čili když, tak už ­"na webu­" a ­"jsme připojeni do Internetu­" :­-­)­) ­).
Odpovědět0  0
Upřímně nevím, na Fudzille je zmíněna hra, ale na stránkách PowerColoru o tom není vůbec nic, pouze v reklamě ­"Free Football inside­"...to by spíš také ukazovalo na hru než na míč, to by jinak bylo Football ball.
Odpovědět0  0
No já už vůbec ne...proto jsem se schválně ptal a bylo mi zdá se poraděno špatně...argh.
Odpovědět0  0
Ano, přesně je to x86­-32, ale jelikož x86­-16 systémy jsou dávno mrtvé, obecně se tím myslí dnešní 32bitové, proto se ­-32 vynechává. x64 je také architektura. Linux a Mac OS můžou být jaké chtějí, ale kvůli nepodpoře systémů programem je to jedno, vůbec nechápu, proč je sem zatahujete. Je přece jasné, že tam budou jen systémy Windows, většina distribucí Linuxu má podobné programy už v základní instalaci, případně na to budou desítky volně šiřitelných, proto to nemá smysl ­(navíc vpravdě nejvíce GPU­-Z používají hráči, a co si asi zahrajete na Linuxu ? <1 % her ?­).
Odpovědět0  0
Zase tak jistý bych si nebyl, vždyť velké procento karet byly dokonce PCI; GPU­-Z spouštějí lidé, kteří chtějí něco zjistit o své kartě, což ale nejsou jen ti s novými PC ­(ti to navíc vědí, tak proč program používat, že­). Myslím, že 164 tisíc lidí a další přibývající je již poměrně reprezentativní vzorek.
když si vezmeme 3 miliardy jakožto počet lidí, kteří mají přístup k počítači a budeme předpokládat, že každý má jeden ­(v praxi to bude spíše méně­), tak procentuálně to vychází řádově stejně, jako předvolební průzkumy ­(čili asi 0,005 % všech možných respondentů­) a ty se jako reprezentativní berou. Tak proč ne toto ? Často je převaha skutečně veliká, čili i kdyby byla chyba velká, reálně to bude i tak stejně.
Odpovědět0  0
Karta 8800 GT je má vlastně také ­(jádro je stejné­), jen jsou uzamčeny.
Odpovědět0  0
Vycházel jsem zde z informací serveru Fudzilla. Dokud nebudou uvedeny oficiální specifikace, jsou stále všechny možnosti otevřeny. Ono to ale není nelogické ­- R600 také měl 512bitovou sběrnici, na RV670 se nevešla hlavně kvůli přechodu na 55nm technologii. RV770 je však nový čip na 55nm technologii a tranzistorů bude mít opět více ­- bude tedy logicky větší a sběrnice by se na něj mohla vejít. Spolu s GDDR5 paměťmi by taková sběrnice konečně přinesla dostatečný datový tok pro jádro a výkon karty by paměťmi již takřka nebyl limitován ­(jakov případě NVIDIA G92­).
Odpovědět0  0
Já myslím, že ano. Je to totiž jeden z mála testů, kde mají Phenomy navrch, jinak rozdíl mezi X3 a X4 ­- F.E.A.R. je samozřejmě jednovláknová aplikace a u X3 připadá více L3 cache na jedno jádro, což by mohlo rozdíl vysvětlovat. Více testů je na serveru HotHardware ­(n aktualitě je odkaz­).
Odpovědět0  0
Asi ano, AMD nemělo doteď co nabídnout, tak alespoň udržovalo cenu dole, Intel mezitím uváděl stále výkonnější modely procesorů a také zlevňoval, AMD se tedy muselo držet a snižovat marže ­(za současného snižování nákladů, jak jinak­).
Odpovědět0  0
Ano, skoro to vypadá jako nonGAAP výpočet. Nikde tam nevidím hlavně nepřímé náklady a náklady spojené s akvizicí ATi. A to je právě ono, nemůžete prostě dělat, že AMD nesplácí několikamiliardový úvěr. Splácí ho a je tak v mínusu. Nyní ho přestává splácet a ztráta se citelně zmenšila. Až zmenší další náklady a zvýší zisky, tak bude zřejmě příští čtvrtletí i GAAP v plusu...
Odpovědět0  0
Proboha, objevil jsem v sobě věštěcké nadání !! Zrovna včera jsem si říkal, že by konečně WD mohl vydat novější Raptor, že bych si dokázal představit např. 2,5­'­' disk v 3,5­'­' těle...buch a dnes je to tady :D
Odpovědět0  0
Souhlas, na tuhle sestavu říkám LOL. Oproti obyčejné jednoprocesorové sestavě bude díky sběrnici, pamětem, SLI můstku ­(který je připojen dodatečně­) apod. nárůst výkonu kolik, 40, 50 % ? Za trojnásobnou cenu a dvojnásobnou spotřebu ? Ano, to se vyplatí. Čtyřjádro stačí jedno a místo dvou 9800 GTX jedna GX2 a při hraní člověk stejně nepozná rozdíl. A na video jsou a grafiku také lepší sestavy...
Odpovědět0  0
(Reakce i na další vlákna:­)
Vždyť v samotném textu je jasně uvedeno, z čeho společnost ztrátu snížila. Bylo to z 1,77 miliardy amerických dolarů. Pokud si dobře pamatuji, tak před třemi měsíci také byl jasně uveden rozdíl mezi GAAP a nonGAAP ziskem ­(resp. ztrátou­) ­- uvedeno tam bylo, že jsou to právě převážně náklady spojené s odkupem ATi apod., tentokrát je to tam také, však náklady jsou již jen 50 milionů dolarů. Raději pořádně čtěte, co v aktualitě je a není, ztrácíte se pak ve vlastních výmyslech a fantaziích.
...
2.Uvedeno to nebylo jednak z toho důvodu, že samotné AMD v tiskové zprávě neuvedlo, kolik kusů výrobků bylo prodáno, a jednak proto, že zatím jsem také neviděl žádné aktuální srovnání IT firem z hlediska podílů na trhu. Ke snížení ceny je snad jasné, že vede hlavně konkurence, to ví každý člověk s rozhledem.
...
3.AMD vlastně opravdu prodělává, jelikož jak je uvedeno, náklady spojené s akvizicí ATi byly jen 50 milionů, zbytek je to, že prodali za méně, než nakoupili ­(vyplatili na výplatách, klesla hodnota majetku apod., prostě náklady­).
Odpovědět0  0
Bohužel nejsem schopen odpovědět. Je to ale stejná case jako u celé řady K45, tak jestli se Vám podaří nalézt specifikace­/fotografie tohoto, mělo by to sedět.
Odpovědět0  0
Pardon, pšatně jsem se vyjádřil, moje chyba, jsou to čtyři oboustranné plotny ­(chtěl jsem napsat osm stran ploten...­).
Popis je ovšem zmatečný ­- dle hustoty dat a obrázku to je 2,5­'­' disk, dle popisu ovšem 3,5­'­'.
Odpovědět0  0
Jak jsem řekl, rozestup výsledků jednotlivých karet by byl naprosto totožný při rozlišení 800x600 i 2048x1536. Ve vyšším rozlišení je pouze dosaženo nižšího počtu snímků za sekundu, resp. bodů v 3D Marku, pročež by byly rozestupy hodnotově menší ­(při 30 FPS jsou rozdíly v desetinách, při 3 FPS v setinách­) a byly by tak hůře vidět, procentuálně jsou však rozdíly totožné. Testy jsou zde pouze proto, aby ukázaly rozdíl, vyšší rozlišení by vedlo pouze k menší přehlednosti.
Odpovědět0  0
Vždyť je to přece úplně jedno, je to jen pro srovnání, všechny karty v testu se chovají na všech rozlišeních a ve všech testech stejně, tak proč nutně vyšší rozlišení ?
Odpovědět0  0
Je pravda, že sledování a testy kvality obrazu nebyly cílem testu, ale zdály se mi všechny stejné. Karty byly fyzicky takřka shodné, ovladače byly také přímo od NVIDIE, takže by měl být obraz u všech stejný.
Jak konkrétně se Vám zdál obraz špatný ? Mohlo to být třeba ovladači či by stačilo zkusit obraz ponastavovat...
Odpovědět0  0
Nadpisy mají být vždy stručné a dostatečně informativní. Myslím, že je lepší uvést 1024x768 Default, než 1024x768 Zbývající nastavení na default. Každému je přeci jasné, že je vše ostatní ­(tedy efekty, vyhlazování...­) nastaveno na původní hodnoty, pouze rozlišení že je sníženo.
Odpovědět0  0
Jediný CZC, který údaje bere vždy ze stránek výrobce, frekvenci jádra této karty uvedenou nemá, stejně jako to není na stránkách MSI. Snímek z GPU­-Z, pořízený po instalaci ovladačů, hovoří myslím jasně a věřil bych mu mnohem více, než informacím z e­-shopů, které mají své údaje neznámo odkud a nezřídka se stává, že jsou uvedeny chybně ­(a e­-shopy za jejich správnost samozřejmě neručí­).
To však nic nemění na tom, že kartu na tuto frekvenci jádra přetaktujete, alespoň tedy s chladičem účinným obdobně jako Accelero S1 ­(nezapomeňte však, že paměti mají na výkon vliv největší­).
Odpovědět0  0
Cílem testu bylo porovnat karty ve všech ohledech. To obnáší i zhodnocení chlazení, po stránce rozdílnosti karet pak například použité paměti, které rozhodně stejné nejsou, pokud jsi četl test celý a pořádně ­(a pamětí mají ve výkonu po přetaktování nejvyšší roli, jak ukázal test Crysis­) či příslušenství.

Leckdo však půjde i po potřebném příslušenství či přibalených hrách. Uvědom si, že lidé na fóru jsou opravdová menšina, reální uživatelé nevolí jen a pouze podle ceny, ale i podle výrobce, pokud je cena blízká ­(což se až na ASUS ­- který je pravděpodobně právě teď v akci ­- týká hned několika modelů­).

Přislíbeny jinak byly i další nereferenční modely ­(tedy kromě těch čtyř přetaktovaných­), bohužel však ještě nedorazily. Zajímavostí je také představení nováčka, karty TwinTech, který se umístil opravdu velmi dobře, dokonce byl ­- dokud se nevyprodal ­- i nejlevnější.

Pod chladič jsem se samozřejmě díval u všech karet ­(jak jinak fotit paměti ?­), elektronika byla ­- alesoň po stránce kondenzátorů ­- totožná.
Odpovědět0  0
Nevšiml jsem si, že popis je zvlášť...druhý obrázek samozřejmě doplním hned, jakmile to bude možné.
Odpovědět0  0
A nepoužíváme náhodou milion, miliarda, bilion, biliarda, trilion, triliarda...?
Odpovědět0  0
Nicméně jsem to přepsal, mělo by to již tedy odpovídat známým skutečnostem.
Odpovědět0  0
Vycházel jsem ze zdroje, tj. Fudzilla, kde měli uvedeno přímo 8 jader...
Osmijádrový slepenec övšem asi bude již dříve, než nativní osmijádro...
Odpovědět0  0
Trochu si protiřečíte, to, že je jádro velké, přece znamená spíše nižší teploty, ne ? Víte, proč jdou Wolfdaly výše nad 4 GHz jen s vodou ? Plocha jádra je tak malá, že již IHS přestává stačit odvádět z něj teplo; ,když je ještě navíc IHS křívé...
Větší jádro automaticky neznamená vyšší spotřebu, ta je zde dána hlavně výrobním procesem a konečně, jádro může mít buď větší plochu nebo více vrstev...
Jinak je pravda, že parametry stále nejsou ideální, ale na druhou stranu, AMD je nasazuje se zpožděním a prostě nejsou vyladěné. První čtyřjádra Intelu se také taktovala rozporuplně ­(kus od kusu­) a hlavně měly vysoké TDP ­(a všichni víme, jak je to s TDP u AMD a u Intelu, že ? reálně bude spotřeba Phenomů asi stejná jako C2Q­).

No, každopádně jsem zvědav na testy a jak půjdou taktovat...
Odpovědět0  0
Dle http:­/­/www.digitimes.com­/news­/a20080325PD226.html by mohly mít i GPS modul...jinak se také očekávaně zvednou kapscity všeho.
Odpovědět0  0
oh...opraveno...
Odpovědět0  0
Vzhledem k okamžitému přístupu k pamětem skrze řadič v procesoru bude asivýkon podstatně vyšší než v případě většiny v severním můstku integrovaných jader, navíc se to celé bude méně hřát, lépe chladit a levněji vyrábět.
Skutečně masivně paralelizovaný čip s některými jádry s funkcí GPU ­(podobně jako Intel Larabee­) přijde později, nyní to bude opravdu jen více specializovaných jader na jednom plátku křemíku ­(CPU s řadičem pamětí apod. a vedle toho GPU­).
Odpovědět0  0
Pravděpodobně jedině, kdybyste si jej odmontoval :)
Odpovědět0  0
Samozřejmě 790i. Ty překlepy jsou katastrofa, jak není vůbec čas na pořádnou kontrolu...
Odpovědět0  0
To netuším co to může být :­) Já nevyhál nikdy nic a navíc ceny věnoval ESET, čili tam může být opravdu cokoliv, co si namyslí :­) Schvýlně pak informujte :)
Odpovědět0  0
Gratuluji vítězům, užijte si ceny :)
Odpovědět0  0
Dlouze jsem nad tím dumal a ano, ve zdroji je to velmi nejasně napsáno, nicméně pravděpodobnější je, že je zde myšlen příkon, čili 5 MW.
Odpovědět0  0
U nás možná ne, ale jak říkám, přečtěte si občas nějaký příběh některého zahraničního bezpečnostního manažera v Computerworldu či čipu ;­-­)
A nesouhlasím, že vynášení dat je jen záměrné. Pokud někdo používá jen laptop, má na něm samozřejmě spoustu sitlivých věcí, má jej v práci, doma, na cestách...bezpečností manažeři se spoléhají hlavně na zabezpečení jako čtečky otisků prstů, šifrované disky apod., ale když to jde nyní tak jednoduše vydolovat...
Příklad s disky jsem uváděl kvůli tomu, jak jsou lidé neopatrní. Udělají jeden formát z Windows a hotovo, ale jak jistě víte, většina dat tam fyzicky zůstane...i kdyby tam lidé přímo neměli kriticky citlivé údaje, hacker si z toho dokáže spousty věcí dostat. S hesly, obzláště s tím jak neopatrní k nim lidé jsou, se dá dělat cokoliv...například jsou dnes v těchto kruzích v oblibě balíky tisíců hesel zas pár desítek dolarů. Jsou sice i jednodušší způsoby, jak se k tomu dostat, ale nikdy nevíte...
Jinak myslím, že není tak složité data z paměti dostat. Vždyť ­(alespoň si to myslím ale asi to tak nějak bude­) stačí do paměti nahrát program, který přečte klíče a zajistí, že když se okamžitě znovu spustí počítač, tak klíče i on sám v paměti zůstanou...pak si to jen nahrajete jinam...jaká je šance, že se to nakonec povede ? V textu uvádějí, že to vydrží tisíciny sekundy až sekundy. Co to vzhledem k rychlosti pamětí je ? Stačí laptop strčit do mrazáku a hned se doba výdrže dat posune o několik řádů :)
Odpovědět0  0
V čem je problém ? Watthodina, kilowatthodina, megawatthodina. Jen násobek. Když je tam hodina, tak je to pořád za hodinu. Aneb 5 x 3,6 GJ ­/ hod :)
Odpovědět0  0
Máte pravdu...to je když vždycky píšu zpaměti a pak mi tam lezou naprosto jiné věci :­-­(­((
Odpovědět0  0
ahmul to vystihl přesně. Já bych jen dodal, že možná ani nemáte představu, co všechno mohou lidé nosit v laptopech. Když si přečtete některý z článků v Chipu, kde buď byl přeložen článek o výletu jednoho člověka do bazarů v Silicon Walley, budete v představě. To samé je možné i u nás...vsadil bych se, že kdybyste si šel koupit do bazaru sto disků, tak z většiny dostanete během chvilky většinu dat. A je velká pravděpodobnost, že na některém disku by byl nějaký druh seznamu s osobními informacemi řady lidí...zaměstnanci bank, důležitých úřadů, doktoři...většina lidí si to nijak nezabezpečuje, často tam nosí důležitá firemní data, protože třeba používají jen laptop, a je tak snadné je z toho dostat. Nyní si lidé myslí, že pouhým šifrováním, které je dnes skoro standardem, jsou v bezpečí, ale jak je vidět nejsou...a citlivá data tam mají stejně jako dřív...
Odpovědět0  0
Já bych spíše řekl, že ne. Už nyní jej pomalu nahrazuje HDMI, to možná už brzy vystřídá DiplayPort. Myslím, že během pár měsíců ­(jakmile budou první monitory­) pomalu minmálně jeden DVI nahradí DisplayPort. Je totiž levnější a o to jde výrobcům nejvíce...
Odpovědět0  0
To ano, nicméně zdá se, že ostatní komponenty nejsou tak levné, navíc u vícekapacitnějších disků se používají mnohem dražší a kapacitnější čipy. Cena se pak nabalí ještě na cle a dalších poplatcích při dovozu do EU ­(pak USD=EUR­) a nesmímě zapomenout na poměrně vysoké marže dovozců a prodejců.
Odpovědět0  0
Myslím, že kdybyste pohledal dle názvu toho týmu, tak jistě brzy naleznete fórum serveru XtremeSystems: http:­/­/www.xtremesystems.org­/forums­/showthread.php?t=177374
Odpovědět0  0
Nakonec se mi podařilo tuto informaci vydolovat :­) Bylo to 1280x1024.
Odpovědět0  0
Když se minulý rok rozjížděla výroba, tak se po nich všichni drali a na menší výrobce opravdu nezbyly, viz https:­/­/www.svethardware.cz­/art_doc­-9D514D34F1A91EE0C1257376003B95ED.html. Ono totiž není problém je vyrobit ­(nyní, je třeba v úvahu brát fakt, že výroba se teprve rozjížděla­), ale když je AMD ani nestíhá vyrábět, tak nějakých 30 tisíc kusů je hodně znát ­(superpočítače na Opteronech se stavěly dva jen co si pamatuji­).
Odpovědět0  0
Ano, špatné číslo z těch dvou ve zdroji :­) bylo tam QX9650@5800 jako frekvence...
Odpovědět0  0
Oni ano, ale např. naše Amálka se musí spokojit pouze s každoročním upgradem...vedle nových čtyřjádrových Xeonů tak počítají i stařičké jednojádrové.
Odpovědět0  0
Jak můžete vidět např. zde http:­/­/www.nasa.gov­/centers­/goddard­/images­/content­/146399main_ColumbiaComp2.jpg, tak většinou zabírají prostě jednu větší místnost...moc se nerozšiřují, jelikož nový model má vždy výkonnější komponenty.

Co se týče spotřeby, vezměte si TDP Barcelon ­(řekněme 100 W­), vynásobte počtem procesorů, přidejte 30 % a máte velmi hrubou představu; zde to jsou nějaké 2 MWh.
Odpovědět0  0
Díky, opraveno...udělal se mi v tom včera ­(vlastně dneska :­)­) pořádný zmatek...
Odpovědět0  0
V základu je vskutku bez mechaniky...ovšem dle obchodu, podle kterého jsem psal specifikace, je velmi rozšiřitelná, však je to i v aktualitě :­) Jen je třeba si připlatit...
Odpovědět0  0
Nene, žádný předkladač...ale ano, upřesnil jsem to, jedná se o valnou hromadu akcionářů :)
Odpovědět0  0
Dobrá práce, sám vím z psaní do Slovníku, jak je těžké najít občas správné informace, když se zdroje rozchází nebo vůbec nejsou. Konečně tu tedy máme ucelený ­(a snad i 100% správný­) přehled a jako bonus v češtině :)
Odpovědět0  0
Tak to gratuluji a ať slouží :­)

Nicméně jsem z toho sám trochu zmaten, Sapphire o ní úplně mlčí, oficiálně představena nebyla, díky čemuž možná ani prodejci neví, jak ji mají označovat, jinak by asi neměla ­"referenční­" název. Zmatek do toho vnáší i Sapphire, který vlastně na stránkách nemá vůbec nic kromě referenční verze, ale tiše v oběhu je jich zdá se spousta ­(kromě této i s jednoslotovým chladičem­). Na CZC je nějaká karta Ultimate, ale tam zase nejsou fotografie. Obchody však denně neprocházím ­(a všechny procházet ani nejde­), takže nemám takový přehled. Snad v tom udělá jasno CeBIT.
Odpovědět0  0
Podle toho, co jsem našel, je toto referenční verze.
Odpovědět0  0
To by mne také zajímalo, když ji ani Sapphire nemá na svých stránkách.
Odpovědět0  0
Ano, jedná se o překlep...díky.
Odpovědět0  0
Nedovedu si tuto akvizici dobře představit. Z obvykle jmenovaných společností nikdo AMD nechce a prodej do Saúdské arábie ­/ Spojených arabských emirátů by nebyl schválen, jelikož je to strategický podnik...
Nicméně když všichni vynechají předsudky a podívají se na úspěšnost produktů, které AMD nabízí od prosince, tak je takřka jisté, že začne v druhém čtvrtletí vydělávat. Vždyť ostatně stále ani nestíhá čipy vyrábět.
Odpovědět0  0
Skutečně ? Vždyť již revize B2 měla srovnatelnou spotřebu jako čtyřjádrové procesory Intel. Nové, 45nm modely ji sice snížily, nicméně revize B3 ji snižuje také. A vzhledem k tomu, že u AMD obecně má většina čipů menší spotřebu než je TDP, ale u Intelu je TDP průměrná spotřeba ­(a ještě alespoň dříve bývala podhodnocená­), čili v reálu je spotřeba vyšší, tak vůbec nechápu, proč prahnete po 45 nm ? To na Vás tak působí marketing či co ? Protože pokud vím, čipy AMD ­(až na vyjímky jako X2 6000+­/6400+­) měly vždy stejnou nebo nižší spotřebu než menší technologií vyráběné čipy Intel. Zřejmě má AMD lepší návrhy...
Odpovědět0  0
To je pravda, nicméně je i dost levnějších a stále tichých chladičů...
Ano. To také v aktualitě je napsáno ­(Na druhou stranu je velmi tichý, hodí se tak pro nenáročné sestavy, kde zároveň i horizontálním umístěním ventilátoru mírně ofukuje součástky na základní desce.­). Takže bych řekl, že je vše v pořádku :)
Odpovědět0  0
Myslím, že se v tom dá vyznat, když víš, že se zlevní vždy ten vyšší model na původní cenu toho pod ním. Až ten dole dostane jinou cenu :­) Nevím totiž jaké všechny modely se zlevní, podle mě jich bude víc než je tu uvedeno a pak by tabulka ztratila smysl. Ono některé se už přestávají i vyrábět...
Odpovědět0  0
Ano, je tichý, nicméně, K8: 14., resp. 22. od konce, 775 8., resp. 32. od konce ­(jediný lepší výsledek­). To alespoň pro mě z asi 80 ­- 90 chladičů rozhodně vypadá jako horší chladič ­(např. oproti boxu z Pentia D je lepší asi o dva stupně...to se podle Vás za 750 Kč vyplatí ??­).
Odpovědět0  0
Sám nechápu, proč používají mlýnské kolo namísto ventilátoru. Možná to ale má nějaký účel, např. menší hluk...přece je to nenapadlo jen tak, museli mít nějaký fyzikální model proudění vzduchu u tohoto typu.
Odpovědět0  0
Nevím, co teď konkrétně myslíte...na FPSLabs.com se testovaly dva Radeony HD 3870 X2 v CrossFireX, na Neoseekeru jeden HD 3870 X2, dva HD 3870 v CFX a pak ještě dva samostatné HD 3870 ­(jeden v OC edici­), HD 3850 a nějaké GeForce ­(8800 GT­(S­) ­/ GTX­).

Právě mě osobně překvapilo, že ačkoli dříve byly problémy u CrossFire právě s propady s rozlišeními či vyhlazováním, tentokrát jsou výsledky v polovině her opravdu velmi dobré.
Odpovědět0  0
Ano, spotřeba je vždy kamenem úrazu. Ovšem, pokud AMD ještě zapracuje na ovladačích a odstraní většinu propadů co kde půjde, tak se X2­/CF stane dobrou volbou, přece jen rozdíl mezi X2 a CF ve spotřebě není tak velký ­(u GeForce 9800 GX2 bude spotřeba katastrofická a přesto díky ostrému marketingu budou zcela jistě karty AMD pohaněny a mnoho uživatelů si díky tomu nové GeForce koupí­). Ona vlastně alternativa není, ať použijete jakékoliv momentální řešení ­- dvoučipová karta či CF­/SLI, tak spotřeba bude v rámci několika desítek wattů ­(maximálně­) stejná. Je potřeba vybrat podle preferencí ­(osobních, podle hraných her­)...
Odpovědět0  0
V zásadě souhlasím, ale řekl bych, že je to dost individuální a záleží, co se hraje. Na Neoseekeru např. je CF výkonnější a má menší propady ve většině her...
Odpovědět0  0
Vskutku, viz největší a levné české e­-shopy ­(CZC, Alfa...­). Nicméně Radeon HD 3870 je stále o nějakou stokorunu levnější a výkonem již takřka nastejno...navíc má o lepší chladič ­(ačkoli valná část uživatelů nyní stejě montuje Accelero S1­).

A vida, HD 3870 X2 jsou již skladem, cena něco málo přes 10k, jediná GeForce 8800 Ultra, kterou vidím v CZC za dva dny, stojí přes 16k...8800 GTS 512 MB 7 271,­-.
Udělejte si tedy obrázek. Jinak osobně bych řekl, že opravdu už to NVIDIA přehání, viz ta jejich zpráva, zveřejněná na TINQ. Jak dále autor poukazuje, témeř jedna lež nebo překrucování pravdy vedle druhé­/ho...
Odpovědět0  0
Možná měla, ale ta má rozhodně jen obyčejný AMI BIOS...první, která skutečně bude mít EFI, je EFINITY, je to i v tiskové zprávě na webu MSI.
Odpovědět0  0
Ještě jednou do toho vstoupím. Napsal jste, cituji: bloky od EK ­(krome supreme, aby me nekdo nechytal za slovicko­) jsou zname svoji velmi MALOU restriktivitou

Na což jsem odpověděl odkazem na wawe, který má restriktivitu v testech nadprůměrnou, čímž jsem tedy Váš názor vyvrátil ­(tedy alespoň tak by to asi viděla většina neztůčastněných pozorovatelů­). Nikde nevyvozuji nějaké závěry o restriktivitě z tohoto bloku. Ovšem pokud vy tvrdíte, že full­-cover bloky EK mají malou restriktivitu, tak vzhledem k podstatně odlišnému návrhu ­(a většinou k horšímu­) bude restriktivita tohoto nového modelu určitě vyšší.
Odpovědět0  0
Pravda, X4 se tam může přidat. Spousta zdrojů tam píše 64 a 64bitové jsou, takže...
Odpovědět0  0
Čím dál tím více lidí nakupuje laptopy v zahraničí, mnoha se to tedy může hodit...navíc jsou to snad první s Wolfdale procesory :)
Odpovědět0  0
Překrucujete cokoliv, co řeknu. Na začátku jste tvrdil, že VŠECHNY bloky EK až na Supreme mají malou restriktivitu. Podám tedy důkaz, že to tak není a začnete mi vytýkat, že to nemá co dělat s EK­-FC3870 X2 CF. Z Vašeho názoru, že obecně mají bloky EKWB malou restriktivitu, přece také nemůžete vyvozovat, že je to tak i v tomto případě, který ještě nikdo nevyzkoušel a který má naprosto jiný design než všechny dosavadní bloky. A jestli tvrdíte, že není rozdíl mezi tím, když voda protéká tímto [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] a tímto [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], tak diskuse opravdu nemá smysl a měl byste si zopakovat střední školu.
P.S.: Nechápu proč by nešlo uchytit XP Silver s rozměry 50 x 50 x 17 na jádro grafické karty ? Co je na tom si z kousku plechu udělat sponu ? To umím i já, ačkoliv tomu podle Vás vůbec nerozumím...
Odpovědět0  0
Test například http:­/­/www.overclockers.com­/articles1031­/ a přímé porovnání s více bloky ­- je až v druhé polovině http:­/­/www.overclockers.com­/articles373­/wbsum.asp
Když dám za sebe dva bloky tak ano, restriktivita se zvýší ­(jistě, že ne dvojnásobně­). O nejužším hrdle je průtok, restriktivita je odpor, který je kladen průtoku. Samozřejmě nepopírám, že je to hlavně o nejužším hrdle, ovšem pokud není v okruhu dostatečný průtok, tak každá další komponenta v okruhu vodu ještě zpomalí. V tomto konkrétním případě je problémem hlavně to, že vlnky jsou nešťastně umístěny, tvoří řadu ostrých úhlů.
Full cover bloky s CPU bloky porovnávám proto, že CPU bloky jsou nejlepší možné řešení. Chceme chladit hlavně jádra, ne ? FC bloky jsou tedy naprosto zbytečné řešení, osobně bych si na grafickou kartu téměř kilo mědi nikdy nedal, nehledě na to, že chladí o mnoho hůře než zmíněné bloky.
Pozn.: Czech Danger WB1 byl a je koncipován i pro chlazení GeForce 8800 GTX. Všechny ostatní bloky taktéž lze dát na grafické karty.
Odpovědět0  0
Ano, jsou bloky které mají vyšší restriktivitu, ale nikde jsem nepsal, že bloky od této společnosti mají nejvyšší. Z testů, které jsem viděl, zase tak malou restriktivitu také nemají, nehledě na to, že ve všech ostatních blocích je jen jedno pole vlnek. Zde jsou dvě, díky čemuž už tak bude restriktivita o dost větší, nehledě na velmi ostré ýhly, které voda musí překonat. Ke všemu většinou ty bloky také adekvátně hůře té nižší restriktivitě chladí. Jak jsem napsal, i díky té hmotnosti by byly mnohem lepší dva bloky na jádrech a možná na regulátorech nějaký. Takový Czech Danger WB1 a WB2, Nexxos XP Silver, Apogge GTX, ty všechny mají sice vyšší restriktivitu, ale mnohem lepší návrh a výrazně lepší výsledky.
Odpovědět0  0
Samostatně asi vskutku jen v serveru či možná v bazaru, pokud by někdo prodával tento HW jako raritu, z rozebraného serveru...spíše by tam ale byly starší verze ­(POWER4, POWER5­).
Odpovědět0  0
Nejsem si jistý, jestli bych to sám označil za představení těch procesorů ? Spíše bych řekl připomenutí :­) Představeny byly někdy před půl rokem, v ČR pak na Invexu.
Odpovědět0  0
Vskutku. Takhle to dopadne, když to člověk několikrát přepisuje a pak už ani nevnímá obsah textu...
Opraveno.
Odpovědět0  0
Tohle je konkrétně technologie NVIDIE, avšak v poslední době se čipových sad vyrojilo spousta, nemám úplný přehled. Tuším, však, že nyní žádná sada AMD nic podobného neumí, možná časem...zatím máme jen Hybrid CrossFireX.
Odpovědět0  0
Co o tom říci ? Vždyť je to jen plech, secvaklý shora...tohle není chladič, při vyšším napětí to nebude stačit. Podobné ­"chladiče­" na paměti ani nemusí dávat...
Odpovědět0  0
Odkud zezadu ? 8800 GTX i GTS z boku, GT stejně tak. U GT sice může něco málo sát zezadu, ale tvar lopate je takový, že to sání není moc velké, navíc je to o to horší, že výfukový otvor tam není téměř žádný ­(asi jako ve skříních EC :­)­).
Odpovědět0  0
Tak to je dosti svérázný názor, vzhledem k afaktu, že až na GeForce 8800 Ultra jsou veškeré referenční chladiče stavěny tak, že při zapojení v režimu SLI­/CrossFire­(X­) vzájemně kryjí nasávací otvory. A ten znak na ventilátoru připomíná možná písmena PC ­(PowerColor­), znak SS vypadá značně odlišně.
Odpovědět0  0
Jestli jste si nevšiml, tak padají indexy všech burz světa, což s sebou samozřejmě nese i pády akcií téměř všeho.
Odpovědět0  0