Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Pavel Bureš (2)
Dobrý den.
Kryt sice není ideální, ale pokud se na zpracování dívám jako na celek, je na dobré úrovni. Zejména nás potěšil kloub přístroje, který je dostatečně tuhý, takže je pravděpodobné, že i za několik měsíců bude smartphone držet zavřený.

Co se paměti týče, 64 MB RAM je mezi smartphony obvyklá hodnota. Jistě, taky bych chtěl více RAM, ale 26 MB dostupných je stále nadprůměrná hodnota, např. můj HTC S621 má také 64 MB, ale dostupných je pouze 20 MB a vězte, že plno přístrojů je na tom podobně. Těch 6 MB navíc je znát, jde o nadprůměr, proto jsme RAM zařadili do kladů.
Odpovědět0  0
Poněkud neobvyklé jsou parametry displeje, rozlišení je totiž 320 x 240 displejů, délka úhlopříčky činí 3,2­".
Zvláštní je 320x240 bodů na 3,2 palcích.
Odpovědět0  0
Beejive, Apollo, meebo...
Odpovědět0  0
Máte pravdu, už je to opraveno.
Odpovědět0  0
Výrobce ji nezveřejnil.
Odpovědět0  0
Zkoušel jsem, ale program není příliš stabilní.
Odpovědět0  0
Problém je v tom, že během testu nebyl Slick schopen soubor uložit. Odesílání fungovalo, ale příjem ne, bylo sice možné vybrat složku, ale soubor se nakonec neuložil. Testováno s více klienty.
Odpovědět0  0
Mezi jednotlivými klienty rozdíly samozřejmě jsou, o tom je přeci tento celý článek.
Odpovědět0  0
Cílem článku není poradit, kterou IM síť používat, ale srovnat ICQ klienty pro PDA. První část článku má sloužit jen pro informaci, že ICQ není jediný způsob IM komunikace. Toť vše.
Odpovědět0  0
To máte samozřejmě pravdu, danou větu jsem poupravil.
Odpovědět0  0
Dobrý den.
1­) O tom, že tento přístroj není pro běžné uživatele, se v článku zmiňuji, či to lze alespoň pochopit z kontextu.
2­) Výrobce nám nepovolil provádět testy odolnosti, jinak bych ho samozřejmě mile rád ponořil do umyvadla i pustil na zem. Vzhledem k uvedenému je třeba se spokojit s tím, že výrobce tvrdí, že přístroj voděodolný je.
3­) Já absenci mapového softwaru nepovažuji za zásadní nedostatek, ale je samozřejmě třeba tuto informaci v článku zmínit.
4­) Ohledně dosahu Wi­-Fi můžeme polemizovat. Citlivost je totiž opravdu malá, což může způsobit např. problémy při pohybu po okrajích areálu ­(skladu, atp.­) a je třeba s tím počítat při návrhu či úpravách Wi­-Fi sítě.
Odpovědět0  0
Ještě bych doplnil,že WM6 je obecně o něco rychlejší než WM5, co se změn týče, jsou spíše pod povrchem. CO se rychlosti procesoru týče, 200 MHz je docela málo i na QVGA zařízení.
Odpovědět0  0
Dobrý den, klady a zápory jednotlivých přístrojů jste shrnul sám, takže záleží na tom, které z uvedených vlastností preferujete.
Odpovědět0  0
Dobrý den, pocketgear.com a handango.com. To s tou deskou a wifi anténku nechápu, co přesně máte?
Odpovědět0  0
Dobrý den, pokud nemáte českou lokalizaci, pomůže instalace Language Extenderu od Paragonu, viz http:­/­/www.penreader.com­/pocket­-pc­/czech­/Language_Extender_Czech.html
Odpovědět0  0
Na Tytnu jsem měl i WM6 a volná RAM byla stále lehce pod 30 MB. Ono hodně záleží na optimalizaci pro dané zařízení. A druhá věc ­- pokud by si systém ukousl 60 MB a přístroj by měl celkem jen 64 MB RAM, pak si myslím, že by se nedostal do prodeje, přestože někteří výrobci dokáží uvést na trh i velké nedodělky.
Bavme se prosím konkrétně. Tytn s WM6 a 64 MB RAM má volných cca 28 MB a předpokládám, že u tohohle Asusu to bude podobné a naprostá většina uživatelů bude spokojena. Nikdy bohužel nejde vyhovět všem, takže se stále najdou lidé, pro které je i těch 60 MB na QVGA málo.
Abych to shrnul ­- není pravda, že když na stroji se 128 MB RAM je po startu 60 MB zaplněno, že u PDA se 64 MB bude volná jen maličká část paměti. Tak to zkrátka není, já mám na Tytnu s WM6 využito 23 MB, vy na Tytnu2 s WMW6 60 ­- 65 MB.
Odpovědět0  0
1­) Jí si myslím že je. Po soft resetu je k dispozici cca 28 ­- 30 MB RAM a vzhledem k tomu, že jen pár programů si ­"ukousne­" víc než 5 MB, neviděl bych 64 MB RAM jako problém. Na HTC tytnu mám 64 MB RAM, používám často více než 4 programy a stále mám dost volné paměti. Samozřejmě že pokud nějaká hra či náročný program vyžaduje třeba 20 MB, je 64 MB RAM málo bez ohledu na rozlišení displeje.
2­) Děkuji za upozornění, překlep jsem opravil.
Odpovědět0  0
Dobrý den, článek byl psán v době, kdy nebyla k dispozici oficiální specifikace, proto ta chyba v kapacitě paměti.
Odpovědět0  0
2­-3? Znám hru, co chtěla 30 MB, ale to byl extrém. Pokud aplikace zabere 10 MB, tak už je docela náročná, ale i v tomto případě jich pustíte rozhodně více než 3.
Odpovědět0  0
Před publikováním aktuality jsem hledal informace o Taiwanu s tím, že anglická verze Wikipedia považuje Asus za ­"is a Republic of China­-based company­" a česká wikipedia o Taiwanu píše že ­"Za nezávislý stát ji uznává jen několik zemí­". Ale souhlasím, že přesnější bude označení tchajwanská společnost.
Odpovědět0  0
Radku, zajímavý názor. Já jsem čekal spíš osočování, že o Palm OS se zmiňuju málo.
Odpovědět0  0
To záleží na vašich potřebách. Pokud chcete často vyřizovat e­-maily, být na ICQ atp., je klávesnice vhodná.
Odpovědět0  0
Podle dostupných informací vypadá Android celkem fajn, ale otázkou je, jaký bude ve skutečnosti. Další věc ­- aby bylo PDA či smartphone opravdu kvalitní, jen výborný OS nestačí. Pokud neexistuje velké množství kvalitních aplikací, tak ať je systém sebelepší, pro praktické použití se jen těžko hodit. Osobně jsem dost zvědavý, zda vývojáři stihnout předělat stávající aplikace a případně uvést nové tak, aby bylo možné si první zařízení s Androidem také dovybavit programy.
Odpovědět0  0
Ještě si dovolím malé doplnění k 2 předcházejícím reakcím. Zaměřme se na spol. Palm a její Windows Mobile ­(je teďka jedno zda Standard nebo Professional­) zařízení. Koukněte se na Treo 750 ­- má dotekový displej a WM 6. Potíž ale je, že i přes snahu Microsoftu si člověk s ovládáním tlačítky nevystačí a občas zkrátka ten stylus vytáhnout musí. Pak je tu testované Treo 500, kde dotekový displej není. Měly by být tyto přístroje ve stejné kategorii, když každý sází na odlišné ovládání a poskytuje i odlišný komfort ­(znatelný např. v navigačních aplikacích­)?
Odpovědět0  0
Pokud by mě někdo chtěl chytit za slovo, tak si dovolím upravit první větu na ­"Zastávám dělení, které používá řada českých médiích..."
Odpovědět0  0
Zastávám dělení, které se používá v českých médiích již pěknou řádku let. Je pravda, že část zařízení nepasuje stoprocentně do žádné kategorie a je třeba se pokusit vycítit, kam asi zařízení spadá a zařadit je mezi zy přístroje, které jsou mu nejvíce podobné ­(a nejlépe totožné­) jak po stránce ovládání, tak i co se funkcí týče.

Když už jste zmínil wikipedii ­- definici smartphonu na tomto webu jsem viděl ­(i v české mutaci­) a problém je, že Wikipedia nezná komunikátor ­(v anglické podobě communicator­). Když si toto slovo pokusít vyhledat, uvidíte odkazy na firmy, aplikace a jednu řadu Nokií. Žádný komunikátor jako obecné označení přístroje Wikipedia nezná. Wikipedia zkrátka hází všechny přístroje do jednoho pytle, americká média ­(alespoň ta co sleduji­) často také. U nás se používá detailnější dělení naznačující, jakým způsobem se s přístrojem pracuje.

Někdo může tvrdit, že by se přístroje měly řadit podle toho, jak je řadí výrobce. Toto já soobně nedoporučuji, neboť řada firem ve snaze odlišit svůj produkt si uměle vytváří nové kategorie. Jako příklad bych uvedl Palm Lifedrive. Když se začal prodávat, četl jsem propagační materiály, v nichž stálo zhruba toto: ­"Palm Lifedrive není PDA, je to Mobile Manager­". A celý text byl ve stejném duchu, tj. že díky 4 GB disku se z LifeDrive stává něco úplně jiného než PDA. Přitom se přístroj stejně ovládá, nabízí stejné funkce atp.
Odpovědět0  0
Píšu, že jde o první smartphone, tj. přístroj bez dotekového displeje. Který jiný přístroj bez dotekového displeje a s GSM Palm vyrobil? Pokud vím, tak žádný, proto je Palm Treo 500v první.
Odpovědět0  0
ad hry ­- Nezaregistroval jsem, že myslíte obsahovou stránku, to pak s Vámi souhlasím s tím, že děj řady her je na PC a na PDA totožný, vzhled a třeba výsledný prožitek je ­(alespoň pro mě­)jiný.
ad smartphone ­- Já používám smartphone jako obecné označení pro stále ještě telefon, který je ale schopnější než obyčejné mobily, které vlastní 90 procent populace. Má tedy nějaký OS umožňující instalaci dalších aplikací právě pro tento systém. Ať je to Symbin Series60 či třeba WM Smartphone Edition ­(po novu WM Standard­) nebo Google Android, který, pokud mě paměť neklame, se taky ovládá jen tlačítky ­(nemá dotekový displej­). Když tedy v mém článku uvidíte ­"smartphone­", myslím tím zařízení obecně ­(pokud to není jasné z kontextu­) bez určení displeje. Pro smartphony s WM se snažím používat označení WM Smartphone, tj. název vycházející z přesného označení použitého OS. Pokud bych slovem smartphone označoval jen přístroje s WM, jak by se pak nazvaly chytré Nokie či třeba SX1 od Siemensu? Určitě by se nějaké označení dalo vymyslet, ale otázkou je, zda to není zbytečné.
Odpovědět0  0
K rozlišení ­- 240x240 mají komunikátory od Palmu a HP. V článku jsem psal, že je to to nejmenší rozlišení ­(pravda, WM smartphony mají ještě měnší, ale to je jen jeden model od HP­). Rád bych Vás opravil, smartphony ­(alespoň ty s WM­) mají buď 320x240 nebo 176x220, rozhodně nemají čtvercový displej. Čtvercový displej mají některé komunikátory s Windows Mobile ­(např. od HP­) a přístroje od Palmu.
K názvosloví ­- já označení PocketPC nepoužívám záměrně, protože řada lidí si toto označení přeloží jako kapesní PC a řadí sem jak Windows Mobile PDA, tak i Palmy s Palm OS. Proto jsem PDA rozdělil na ty s Palm OS a na ty s Windows Mobile. Nikdy jsem netvrdil, že smartphony musí být jen s Windows Mobile! Smarthone může být s WM ­(tj. WM Smartphone Edition či nově Standard­) a jsou to přístroje vzhledu stejného jako mají mobily a bez dotekovího displeje, tj. nokiácké Series60 sem rovněž spadá.
K baterii ­- to jsem zmínit mohl, ale dnes už PDA o data při vyjmutí baterie nepřijdou, takže nepovažuji za nutné o tom psát. Pokud bych do článku chtěl začlenit vše, čím disponovaly kapesní počítače let minulých a dnes je tomu jinak,
K hrám ­- rozhodně bych si nedovolil číct, že ty hry vypadají stejně, protože běžné PDA není tolik výkonné a pokud si nastavíte vysoké detaily atp. ­(což PC s klidem zvládne­), tak se hra na PDA trhá. A naopak, pokud dáte detaily nízké, bude sice hra běžet celkem svižně, ale zase nebude tak hezká jako na herní konzoli ­(např. Sony PSP­) či na herním PDA.
Odpovědět0  0
Takovýchto aplikací je celá řada, mě se osvědčil Magic Button ­- http:­/­/trancreative.com­/mb.aspx
Odpovědět0  0
TX má opravdu 32 MB ­"klasické­" RAM. U nových Palmů to s pamětí není tak jednoduché, ale TX má 32 MB RAM a 128 MB flash paměti, z které uživatel může využít cca 114 MB.
Odpovědět0  0
Dobrý den, to bohužel nevím, na všech přístrojích, kde jsem program testoval, byla ROM anglická. Nefunguje to na českých ROM nebo jen s českou lokalizací? Pokud by to bylo jen lokalizací, tak by to šlo obejít a nainstalovat ji až po natweakování.
Odpovědět0  0
Dobrý den,

pokud si nic nenastavíte, nemůžete za nic platit. Pokud si dobře pamatuju, tak po zobrazení obrazovky počasí nedochází k automatické aktualizaci.
Odpovědět0  0
Dejme tomu, že tomu tak je, tak potom bude stejně velká část romek ­"proti pravidlům­", protože jejich autoři často přidají přímo do ROM nějakých ten program.
Odpovědět0  0
Velkou část toho, co jste jmenoval, naleznete na www.svetpda.cz v sekci Základy PDA
Odpovědět0  0
Nejsem právník, ale dle mého soudu ony ­"hrátky s ROM­" nejsou tak úplně košer, takže proto tu stejně jako warez a podobné ani upravování ROMek propagovat nebudu.
Odpovědět0  0
Máte pravdu, je to dobrý program, jednu dobu jsem ho i používal a patří mezi nejlepší freeware task managery pro WM.
Odpovědět0  0
Já bych byl opatrný při srovnání s Advantage, neb s Tytnem II se dá krásně psát za chůze, kdežto Advantage je sice skvělý při psaní na stole, ale vzhledem k tomu, že je klávesnice nacvakávací, není pohodlí při psaní za chůze nejlepší.
Odpovědět0  0
Dobrý den, s dodávanou češtinou od Sunnysoftu je přístroj o něco málo pomalejší než bez češtiny. Podle mých zkušeností s produkty Sunnysoftu by měla pomoci aktualizaci na novější verzi.
Odpovědět0  0
Děkuji všem čtenářům na upozornění ohledně GPS čipsetu, již je to opraveno.
Odpovědět0  0