Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC133 SDRAM

19.4.1999, Petr Klabazňa, zpráva
PC133 SDRAM
Rychle, rychleji, nejrychleji.
Stále se zvyšující nároky na hardware počítače, nové technologie, vyšší rychlosti procesorů a kdo ví co ještě. Tím je charakteristická dnešní doba. Jednotliví výrobci řeší tyto záležitosti po svém. Zatímco jedni se snaží připravit nové technologie jiní za využití stávající přemlouvají jednotlivé obvody k vyšším frekvencím. Zatím co Intel dosti houževnatě pracuje na novém čipsetu Camino (předpoklad byl uvedení na trh v polovině roku), kde se předpokládá podpora nových pamětí Rambus DRAM neboli RDRAM, VIA přichází s čipsetem Apollo Pro Plus 133. Mimo jiného tento čipset podporuje rychlost FSB 133 MHz. A aby vše pracovalo jak má, je velmi důležité, aby i ostatní periferie podporovaly tuto rychlost. První v řadě jsou paměti SDRAM.

Porovnání parametrů výrobců pamětí provedl AnandTech. Testy probíhaly na sestavě s těmito parametry: procesor Intel Pentium II 333, základní deska ABIT BX6 Revision 2 a AOpen AX6BC, grafická karta Matrox Millennium II v provedení PCI, pevný disk Western Digital 5.1GB Caviar s UltraATA a s operačním systémem Microsoft Windows 98. Pro maximální objektivitu měření a vyloučení co největšího počtu nežádoucích vlivů byly zvoleny dosti přísné podmínky. V testovací místnosti byla udržována stabilní teplota, která se pohybovala okolo 22° C. Na procesor byl namontován speciální chladič, jehož povrchová teplota byla shodná s teplotou okolí. Nyní již nic nebránilo v zahájení testů. Použití dvou rozdílných základních desek mělo eliminovat nekompatibilitu použití pamětí v různých systémech.

Kandidáti pro testování

Při výběru paměťových obvodů byly brány v úvahu tyto předpoklady. Předně organizace pamětí byla 8 x 64 (64MB), 16 x 64 (128MB) a 32 x 64 (256MB). Dále pak obvody musely být dostupné v březnu a s podmínkou, že je bude možné pořídit na trhu v průběhu následujícím třech měsíců.

Výsledky jednotlivých modulů jsou uvedeny v tabulce zde. Výsledky ukazují, že nejlepších výsledků bylo dosaženo s paměťmi Corsair Micron PC133 a EMS PC133 HSDRAM. Všechny paměti překonaly spolehlivě hranici 112 MHz a při 124 MHz měly některé moduly značné problémy (např. Memman Mosel Vitalic).


Zdroj AnadTech