Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PCI nebo ISA modem?

8.3.2000, Vít Zatloukal, zpráva
PCI nebo ISA modem?
PCI nemusí být vždy výhodnější.
Podle Intelu je již ISA sběrnice mrtvá a ISA sloty ze základních desek pomalu začínají mizet. Takový už je vývoj a je celkem logické, že zastaralá a pomalá ISA sběrnice končí v propadlišti dějin. ISA sběrnice je 16-bitová a pracuje na frekvenci 8 MHz, což znamená datovou šířku 16 MB/s, zatímco PCI je 32-bitová s frekvencí 33 MHz, což dává 132 MB/s. Mnoho zařízení tuto rychlost využije, zdaleka to však neplatí pro modemy, které komunikují rychlostí 56Kb/s. To se do limitu ISA sběrnice v pohodě vejde, i když vezmeme v úvahu kompresi dat přenášených po telefonních linkách.

S příchodem modemů určených pro PCI sběrnici se objevil nový pojem – “winmodem”. Původně toto označení zavedla firma U.S. Robotics pro sérii modemů, které byly určeny pouze pro operační systémy Windows (3.1, 95, NT a další), nepracovaly tedy pod DOSem ani jinými operačními systémy. Pro nastavení nepoužívaly jumpery (Plug and Play), COM port byl simulován ovladači. Dnes se označení winmodem používá pro modem, který nemá vlastní řadič, pro simulaci COM portu využívá Windows a nepracuje pod jiným operačním systémem. Winmodemy můžete najít jak v PCI tak v ISA provedení, poznáte je například podle toho, že v požadavcích na systém jsou uvedeny pouze odrůdy Windows (ne však už DOS).

V dobách 486-ek nebyly na základních deskách integrovány řadiče, namísto toho se přidávaly ve formě zásuvných karet. Podobně i modemy měly vlastní řadič COM portu, který řídí odesílání, přijímaní, kontrolu a “buffering” dat. Pentiovské systémy přinesly změnu v tom, že většinu řadičů integrovaly na základní desku a tak se i řadič z modemů přesunul na desku a operační systém.

Winmodemy žádný hardwarový řadič nemají, místo toho využívají procesor, který potřebné akce softwarově simuluje. To s sebou přináší vyšší zatížení procesoru, které může dosáhnout až 12%. Na první pohled to nevypadá nijak hrozně, pokud však hrajete po internetu hry, přijde vám vhod každý kousek procesorového času.

Plug and Play zařízením, přiděluje IRQ operační systém (Windows), přičemž některá PCI zařízení mohou IRQ sdílet. To může způsobovat problémy (až nefunkčnost), případně jen snížení výkonu. Navíc po instalaci nového zařízení (nebo odebrání starého) může dojít ke změnám IRQ, která Windows přidělují. Pokud máte modem nastavený jumpery, můžete si být IRQ jisti. Většina PCI modemů samozřejmě jumpery nemá, takže jsou odkázány na Windows.

Ne všechny PCI modemy jsou winmodemy (i když většina ano), i přesto jsou ale částečně řízeny PCI sběrnicí, která procesor také využívá. Rozdíl je v tom, že namísto Windows jsou řízeny základní deskou a mohou být použity i v jiných operačních systémech.

Jaké jsou tedy výhody a nevýhody winmodemů? Winmodemy nelze použít v jiných operačních systémech než Windows, zabírají více procesorového výkonu, občas způsobují konflikty s jinými zařízeními. Jsou však levnější, proto jsou tak žádané. Samozřejmě, že uživatelé nežádají winmodem, ale levný modem, což je v důsledku totéž. Další výhodou winmodemů je snadná upgradovatelnost – stačí do počítače nahrát nový driver. ISA modemy jsou (kupodivu) dražší, protože mají navíc řídící čip. Nezatěžují však tolik procesor a umožňují nastavit vlastní přerušení a COM port.

Abych ale jen nekritizoval, ve většině případů pracují winmodemy bez problémů a vyšší zatížení procesoru se v praxi nijak výrazně neprojeví. Rychlejší než ISA modemy ale samozřejmě nejsou, modemy jsou limitovány rychlostí přenosu dat a ta je dost nízká i pro ISA sběrnici.

Podle TwekTown