Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pero, které čte

9.12.1999, Jindřich Šaršon, zpráva
Pero, které čte
Zajímavý výrobek Izraelské firmy vám při psaní textů usnadní spoustu práce.
QuickLink Pen“Počítači spusť Word a teď diktuji:”. Tak tuto scénu, jako vystřiženou ze seriálu StarTrek, si zatím můžeme dost těžko dovolit. S ovládání hlasem tu již sice byly nějaké pokusy, ovšem žádné nebyly příliš spolehlivé (a o rozpoznávání češtiny ani nemluvě). Takže se zatím musíme spolehnout na tradiční klávesnici. I když že by přeci byla nějaká možnost? Jisté řešení v netradičním zadávání textu nabízí izraelská firma WizCom se svými pery-scannery.

S ručním řádkovým skenerem jste se možná měli šanci setkat, není to žádná novinka. Ovšem QuickLink Pen je trochu více než jen řádkový skener. Jeho hlavní výhoda tkví v tom, že ho lze použít jako samostatné zařízení bez nutnosti trvalého připojení počítače. Software na rozpoznávání písma je uložen přímo v ROM přístroje a výrobce tvrdí, že do paměti se vejde 1000 stran textu. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, kolik činí kapacita přístroje v nějakých přijatelnějších jednotkách, než je počet stran, pokud však budeme uvažovat normostrany, dá se předpokládat, že to bude něco okolo 2MB. Samotné pero pak ještě obsahuje displej, na kterém lze jednoduše naskenovaný text kontrolovat, případně upravovat.

Ovladače pro Windows zajistí QuickLinku dostatečnou podporu v tomto operačním systému, takže možnosti použití jsou opravdu bohaté:
  • Skenování libovolného textu z knih, přenos do textového editoru na PC.
  • Skenování vizitek, přenos do Outlooku či jiného programu na správu adres.
  • Skenování tabulek a grafů – přenos do tabulkového kalkulátoru.
  • Skenování internetových odkazů z literatury či časopisů, export do oblíbených položek v internetových prohlížečích.
    Samozřejmě si můžete vymyslet další, firma pro tento výrobek zveřejnila QuickLink Pen API, které mohou využít programátoři pro začlenění podpory pera do svých programů.

    Problém bohužel nastává s podporou češtiny. V současné době je podporováno 8 hlavních světových jazyků – čeština mezi nimi zatím není.

    Firma WizCom nabízí i další zajímavé výrobky, ze kterých vlastně QuickLink Pen vzniklo. Jedná se o pera-překladače (Quicktionary). Jednoduše přejedete perem v knížce nad slovem, kterému nerozumíte a na displeji přístroje se vám objeví jeho překlad. Jednoduché, rychlé, elegantní.

    Cena QuickLink Penu je překvapivě nízká – na to, co zařízení dokáže. Pořídit si ho můžete za $159, včetně poštovného a balného. Pokud se QuickLink Pen objeví v ČR s podporou češtiny za cenu okolo 5000 Kč, stane se určitě oblíbeným a užitečným pomocníkem.