Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Petr Mareš
U 24­" displeju vedou vsechny odkazy na 22­" viewsonic.
Za aktualizaci LCD dekuji.
Odpovědět0  0
1. Vsechny desky maji stejny chipset, proto je srovnavame.
2. Me teda nebylo jasne, kdo zvitezi, protoze ty desky jsou velmi vyrovnane napr. MSI Platinum se vyrovna DS4 skoro ve vsem, ale vsichni nemuzou byt prvni... nejvetsi vliv na zaverecne hodnodnoceni ma pretaktovani a to asi tezko odhadnete, podle popisku na krabici...
Odpovědět0  0
Problem je v tom, ze u auta vite, za co platite a muzete si vybrat co chcete a co ne. U zakladnich desek je kolikrat problem zjistit, co dostanete a uz vubec si nemuzete rict, co chcete a co ne. A samozrejme vybava a prislusentvi stoji penize a to se zase projevi na cene nebo se musi usetrit nekde jinde.
Odpovědět0  0
Jak jsem psal ani identicke sestavy nedavaji pri pretaktovani stejne vysledky. Uvedomte si, kolik promennych ma vliv na pretaktovani ­- teplota v mistnosti, chladic procesoru, napeti v zasuvce, ruseni apod. a pak nesmime zapomenout na stovky­(tisice­) soucastek na vsech komponentach, i dvě za sebou vyrobene soucastky nejsou zcela identicke.

Na serveru, na ktery odkazujete, se dostali s DS4 vys a ASUS P5B jsou zase horsi... Pretaktovani je proste loterie a nikdo Vam neda ruku do ohne za to, ze se s kazdou DS4 dostanete aspon na 450MHz. Takze nevim, jak si mam vylozit, ze ­"to pokulhava ve vysledcich­" :­)­)
Odpovědět0  0
Pravda je, ze nektere sestavy pri zatezi piskaly, ale uz si nepatuji, ktere to byly­(ale byly to aspon dve sestavy­). Ten zvuk nebyl moc hlasity, ve skrini musi zaniknout. Urcite nejsem schopem rict, ktera soucastka muze piskat a kera ne... ale ten zvuk jsem pricital pametem, protoze ­"rytmus­" odpovidal blikani diod na pam. modulech. Ale muze to byt cokoliv jineho, protoze stejne jako pameti byly zatezovany i jine casti sestavy. Ale nejsem eletrikar, takze nevim, co se da rozpiskat a co ne... :­)­)
Odpovědět0  0
Tato deska je podstatne lepsi nez Abit AB9. Vitezi v pretaktovani pameti a FSB, v pretaktovani procesoru je to obdobne. Ma lepsi chlazeni a napajeni, podporuje CrossFire, pouziva jizni mustek ICH8R... Abit je naopak trochu lepsi ve vykonu ­(ale rozdily jsou velmi male = zanedbatelne­) a ma vice konektoru pro ventilatory, stavovy displej.
Odpovědět0  0
1. Ruzne sestavy delaji ruzne vysledky a to i pri pouziti stejnych komponent.
2. Nevim co ma spolecneho to, kdyz na neco zapomenu s ostatnimi vysledky v testu.
Odpovědět0  0
Autor se necha rad poucit. :­) Kdybyste radsi mimo vaseho vylevu slusne napsal k cemu si myslite, ze to tam je... pak ma diskuze smysl.
Odpovědět0  0
Nevim, jak se to mohlo stat. V uvahu take pripada to, ze tyto procesory pouzivame zcela odlisnym zpusobem, nez je obvykle. Neustale se prehazuje procesor z patice do patice, pretaktovame a meni se napeti a to porad dokola. Je jasny, ze tohle zivotnost neprodluzuje, takze v tom muze byt Foxconnka naprosto nevine. Zadnej zaver bych z toho nedelal.
Odpovědět0  0
Uz ne. Ja si myslim, ze to byl problem konkretnich pameti a konkretni verze BIOSu. U Biosu 1.3 napeti slo menit, ale system nebyl vubec stabilni. U Biosu 1.4 to bylo naopak. S jinyma pametma to bude v poradku.
Odpovědět0  0
Verze 1.5 resi toto:
Support multiplier adjusting function for Core 2 Duo CPU.
Update AHCI BIOS ROM.
Enhanced compatibility with certain memories.
Add the item ­"Thermal control­".
Support DRAM tRFC adjusting function.
Support Conroe L CPU.
Audio now works as intended after resuming from S3.
The function ­"wake on LAN­" now works as intemded.
BIOS compiled date: 10­/19­/2006
Odpovědět0  0
Jak jsem psal, nez zacal srovnavaci test vychazet, tak uz bylo vse hotovo. A tento BIOS verze 1.5 je pet dni stary...
Odpovědět0  0
Vsechny desky jsem testoval se SpeedFanem 4.29. Kdyz sem delal posledni recenze, tak vysla 4.30. Dal jsem zkousel obe verze, ale chovaly naprosto identicky.
Odpovědět0  0
k mereni napeti: Napeti se meri pomoci AD prevodniku v IO chipu, jedine co se chce po vyrobci desky, aby to napeti privedl na patricny vyvod pouzdra a nekdy je treba upravit napeti na pozadovany rozsah AD prevodniku. Tot vse, proto si myslim, ze neni treba nikde nic ladit a vysledky jsou docela presne. Samozrejme ne vzdy vsechno funguje, ale tohle se tvari docela spolehlive. A rozdil mezi zatizenim a stavu ­"beztize­" je samozrejme poznat.
Odpovědět0  0
:­-)
Odpovědět0  0
1. mozna
2. mimo teplot chladicu, ktere jsou mereny externe, jsou pouzity hodnoty, ktere prezentuje deska. Pokud jde o teploty procesoru, tak ty jsou opravdu orientacni, ale hodnoty napeti bych povazoval za dostatecne presne, protoze cele mereni zvladne jeden AD prevodnik a neni zde zadny problem s kalibraci podle tepelne diody.
3. Take bych rad pouzil nektery z levnejsich procesoru, ale bohuzel na dlouhodobou zapujcku mame jen tyto dva. Jinak mezi E6300 a X6800 se snizenym nasobicem, je rozdil pouze v tom, ze s X6800 Vas zabrzdi drive deska nez procesor + neni treba zvysovat napeti na procesoru.
Odpovědět0  0
Ne, nebudeme. Seznam testovanych desek je v uvodnim clanku.
Odpovědět0  0
Teploty sem bral vetsinou ze Speedfanu. Jsou to teploty, ktere nameri deska. CoreTemp by ukazoval u vsech desek +­- to stejne.
Odpovědět0  0
Ono to s novym hardwarem neni tak jednoduche, protoze mi ho musi pujcit dlouhodobe ­(to je skoro jako darovat­) popr. se musi koupit. Tyhle pameti, co pouzivam, bezi i pres 950 MHz, takze u teto desky tam je jeste rezerva.
Odpovědět0  0
Tyto testy nahrazuje test FSB pomoci procesoru Core 2 Duo X6800 se snizenym nasobicem na 6x.
Odpovědět0  0
Ono udelat takovou recenzi trva dost dlouho a v pripade srovnavaciho testu tedy musi byt pred uverejnenim hotovy vsechny recenze, aby se predeslo problemum. A v pripade tohoto srovnavaciho testu se prave vyskytly problemy s kompatibilitou HW... :(
Odpovědět0  0
Pokud je rozdil mezi deskami pouze v jiznim mustku ICH8 a ICH8R, je zbytecne delat kvuli teto desce novou recenzi. V pripade Abit AB9 a Abit AB9 Pro jsou rozdily naprosto minimalni, bylo by zbytecne testovat obe desky. Verte mi, ze ani ctenare by to nebavilo. U Asus P5B a P5B deluxe by byl rozdil vetsi... ale nemuzeme otestovat vsechny desky, protoze tyto recenze jsou velmi casove narocne.
Odpovědět0  0
Samozrejme byly pouzity posledni BIOSy.
Odpovědět0  0
Procesor C2D E6300 jsme bohuzel nemeli k dispozici, ale byly provedeny testy maximalni FSB, tak snad ty Vam napovi, jak se deska popere s timto procesorem.
Odpovědět0  0
Doplněno, díky za upozornění.
Odpovědět0  0
Zkusím nad testy popřemýšlet, ale je tu problém, že výkon ovlivní použitá deska, ostatní komponenty není problém mít stejné. Lepší asi bude provádět měření v recenzích základních desek. Uvidíme...
Odpovědět0  0
za průmerný disk jsem vzal 250 GB, tady je půl roku starý test ­- https:­/­/www.svethardware.cz­/art_doc­-393C00667D341EF0C12570C80052109C.html
Odpovědět0  0
U RAID 5 ­(tři disky­) je výkon při čtení je přibližně stejný jako u RAID 0 ­(dva disky­), ale jak píšu, zápis do RAID 5 není tak rychlý. U sekvenčního zápisu opravdu závisí hlavně na kvalitě řadiče, ale i tak se výkon při čtení a zápisu nedá srovnávat. Například tento za 9000Kč: http:­/­/www.highpoint­-tech.com­/USA­/rr2320.htm odkaz Perfomance report a dozvíte se, že výkon při sekvenčním zápisu je asi o třetinu horší než při čtení. Nejhorší výkon podává pole, pokud je prováděno velké množství malých zápisů. Musí se totiž přečíst vždy celý stripe a aby mohla být spočítána nová parita a následně vše zase zapsat. Pole RAID 5 hodí na aplikace, které více čtou než zapisují.
Odpovědět0  0
z článku: ... O ukládání dat a parity se dělí disky stejným dílem ... a je to zřejmé i z obrázku.

S technologii FirstPacket máte pravdu, že její působnost končí hned za síťovou kartou, co se děje dál, tato technologie neovlivní.
Odpovědět0  0
nForce5 pro Intel byla uvedena později nežli pro AMD, desky ještě nejsou na trhu
Odpovědět0  0
S dnešního průměrného disku dostanete průměrně 60MB­/s při čtení. Takže by měl stačit RAID 0 či dva disky bez pole.
Odpovědět0  0
Bohužel, nové chipsety podporují většinou jen jeden PATA kanál = 2 zařízení. Mě spíše vadí neschopnost výrobů CD,DVD,... mechanik, kteří nejsou schopni po několika letech nabídnout mechaniky se SATA portem za rozumnou cenu.

Pokud potřebujete více PATA portů, můžete si pořídit řadič do PCI v ceně několika stokorun.
Odpovědět0  0
Teaming a FirstPacket fungují i se zapnutým soft. firewallem, pouze nelze použít akceleraci TCP­/IP. V případě online hraní se rozdíl výkonu neprojeví. TCP­/IP akcelerace je spíše určena pro lokální síť, kde jde o větší rychlosti přenosu a gigabajty dat.
Odpovědět0  0
Tak s tím nemám žádné zkušenosti... pro režim ECP obecně nastavíte nějaký bit v některém z registrů paralelního portu.
Informace k ovládání DMA pomocí Assembleru jsou třeba zde: http:­/­/www.dnp.fmph.uniba.sk­/~kollar­/prak_asm­/deb_8.htm#0

Ve vyšších jazycích DMA ovládat nebudete a data budete posílat do nějakého streamu.
Odpovědět0  0
S tim half­-duplexem mate pravdu, vubec jsem si toho nevsiml. RLE komprese a DMA je soucasti standardu ECP. Takze napravim, doplnim a dekuji. :)
Odpovědět0  0
Mate pravdu, napravim to.
Odpovědět0  0
Funkcne je identicky s W83697HG, pouze neni vyroben bez pouziti olova.
Odpovědět0  0
Díky za tiskárnu Brother HL­-2030, teď už nezaváhám.
Odpovědět0  0
rok starý Opteron 144 revize E4 jede
Odpovědět0  0
Vysledna FSB je pro tuto konkretni setavu s procesorem Pentium 4 XE 3.4GHz ­(nasobic snizen na 12­). S jinou sestavou dosahnete jinych vysledku napr. jinde dosahli 320MHz, ale mimo desky byly vsechny komponenty jine...
Odpovědět0  0
ne nepodporuje a ani nebude, az dalsi revize 975X7AB
Odpovědět0  0
Na prvni pohled se mi libi Brother HL­-2030, protoze jako jedina z levnych tiskaren ma zavrenej zasobnik na papiry a tak se na ne neprasi. Skoda, ze neni v testu :(
Odpovědět0  0
Je tu u nas v republice nejaky distributor a nebo kde to koupim?
Odpovědět0  0
Tak uz to z recenze zmizlo
Odpovědět0  0
Tak co ten Serious Sam II s HDR a 4xAA 8xAF, kde nvidia vitezi.
Odpovědět0  0