takže to se nám krásně posouvá od SSD bez chladiče, přes PCIe 4 s aspoň kouskem hliníku a PCIe 5 s aktivním chlazením,
jak bude vypadat chladič pro PCIe 6 - 7 ??
bude to věžový chladič s větráčkem?? Jako je to docela vtipný že takové SSD bude žrát víc než ultra-úsporný CPU.
Hlavně jsem zvědav na to jestli se někdy vrátí SLC/MLC čipy, bodejď by se ty kontroléry a paměti nepřehřívaly když se ten nával dat musí zpracovávat 2x
QLC a PLC budou standardem, však co, vždyť je úplně jedno že to zapisuje pomaleji než na plotnu, stačí že bude přes 90% SSD SLC cache která se zaplňováním disku bude zmenšovat
Odpovědět0 0
Taky si pamatujete příchod SSD, kdy jejich hlavní výhodou tedy byla nižší spotřeba oproti plotnovým diskům, která zlepšovala výdrž baterie u NTB? Dneska SSD topí jak blázen a představa, že začnou být osazovány aktivním chladičem je dost ujetá.
Odpovědět2 0
Hlavně měly fantastickou výhodu v době startu systému a jakéhokoliv programu. w7 mi na točáku chrchlal 1,3 minuty. Na (sata) ssdčku asi 10s. I wowoko startovalo rychleji. A co teprve načtení města po portu..
Odpovědět0 0
To si můžou nechat :-). Zbavili jsme se rotujících kotoučů, abychom přešli na rotující ventilátor.
Naopak mě štve, že lze obtížně nebo to snad ani není možné mít pasivně chlazené výkonné PC. Natož mít ještě SSD s aktivním chlazením.
Odpovědět3 0
Problem je v rychlosti a energetickej naročnosti, na PCI-e 3 3,5GB/s sme si vystačili so spotrebou 3-5W čo sa chladilo bez problémov aj bez pasivu,
Teraz prišli PCI-e 4 7GB/s tie už papaju 6-10W čo ešte sa da ako tak uchladiť pasivne,
lenže Intel dorazil s PCI-e 5 generácie čo už zvlada 14GB/s a samozrejme tomu odpoveda spotreba 11-20W proste výkon ma aj spotrebu. Uchladiť niečo take pasivne už chce 100-200g hlinika alebo nenapadnu malu vrtulku aku maju zakladne dosky od AMD na čipsetoch ktore tiež maju spotrebu 20-25W
Odpovědět0 0
Dříve či později dojdou k tomu , že smysl budou dávat hlavně pasivně chlazená úložiště s vysokou životností.
Hnát se za miliontinu sekundy s tím , že poté budeme mít do běla rozžhavený křemík je kontraproduktivní už dneska ....
Odpovědět4 0
Nevím jak moc pasivně, mě se obecně spíš líbí datacentrum chlazené do ohřívání teplé vody. (samozřejmě nevylévané jen tak, ale rozumně spotřebovávané)
(Například konkrétní situace, Casablanca v Praze.. xy serverů, spotřeba jako prase. a nějakých 300 (možná ani ne) metrů daleko začíná komplex, ve kterém je například sůkl, například 3. lékařská fakulta.. A Vinohradská nemocnice. Co by dali za ty desetitisíce litrů teplé vody? A i serverovna by si polepšila, namísto velmi žravé klimatizace by jelo jen pár oběhových čerpadel.
Odpovědět5 1
Úsměvný příklad, takový který má prodávat, ačkoliv jde prakticky o nerealizovatelné řešení. Dost ekologických bláznů přemýšlí stejně, bohužel stále agresivněji (netvrdím, že přímo Vy).
Nic, protože náklady na realizaci by šli do miliard, nehledě na dobu realizace a komplikace s vlastní realizací. Jakkoliv uvedený a zcela konkrétní příklad zní strašně dobře (asi jako slib poručíme větru, slunci ...), sítě a celá podzemní struktura oné části Prahy je tak hustá a komplikovaná, že jen zmapování všech struktur by zabralo celé měsíce. Vyřizování a razítka roky. Za druhé jsou tu bezpečnostní normy, čili byste musel současné podzemní sítě opravit podle platných norem (např.: elektrické vedení opravdu nemůžete obtočit okolo teplovodního potrubí). Nehledě na maličkost, kterou přehlížíte a to zcela nedostatečnou kapacitu k uspokojení poptávky. Nemluvě o tom, že vlastní spotřeba není stálá, naopak závislá na mnoha dalších faktorech.
Přínos nula nic s astronomickými náklady ... jo přesně to se dnes prodává v rámci green deal.
Odpovědět2 3
Miliardy na 300m potrubí a výkopu se mi dost nezdají, to by v Praze rupla ročně půlka státního rozpočtu jen na výkopy. Ale noižmá máte pravdu a je to blbý nápad.
Odpovědět0 0
Spíš by to bylo vhodné na ohřev teplé vody pro spotřebu v místě, tj. v té samé budově. To už by nemuselo být moc technicky náročné .
Odpovědět1 0
V dané lokalitě není prakticky možné ani předělat sítě veřejného osvětlení. Vyměníte opravdu jen koncové lampy (chcete-li vosí hnízda, které sídlí v každé lampě), nikoliv stávající rozvodné sítě, které neodpovídají současným normám. Nemůžete vyměnit ani sloupy, neboť byste musel opět rozkopat vše, aby zemnění sloupů dodrželo minimální vzdálenost 900 mm od jakékoliv dalšího prvku. A bohužel, tam hrábnout znamená rozkopat nejen celou ulici Votická (řidiči by vám jistě rádi poděkovali), ale i přilehlé okolí, včetně křižovatky. Už v době pokládání trubkových tras pro technologické sítě byl problém s normami a žádalo se výjimky, které dnes nikdo z bezpečnostních důvodů nepovolí.
Kamkoliv tam kopnete, vykopete Pandořinu skříňku. Druhý problém tkví v nepřesností plánů a rozpor se skutečnými stavy (trasami). 2-3 miliardy ... jsou možná ještě podhodnocené a realizace by trvala věčnost, proto se také nikdo nehrne do zásadní rekonstrukce, nebo rozšiřování. Úpravy na Vinohradské také sahají jen do určité vzdálenost a zbytek (tam, kde jsou napojené staré rozvodné sítě) už raději nikdo ani nezkoušel. Rychlejší a levnější by to bylo postavit na zelené louce, než upravovat staré sítě.
Odpovědět1 1
cize nejakym zazrakom znizia latenciu z radov milisekund na rady nanosekund? inak to ako cache nema absolutne ziadny vyznam
Odpovědět1 0
Ja by som skôr ocenil aby sa zrýchlili operácie s malými súbormi ako sa slepo hnať za sekvenčnými.
Odpovědět0 0