Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od pidalin (2)
Ono je to tak že dotlačit chat GPT ke nějaký legit odpovědi je tak složitý že si ten problém vlastně sám musim vyřešit a tu odpověď mu doslova naservírovat aby jí jenom zopakoval. :­-)
Odpovědět2  0
při dnešních cenách pamětí by tam těch 24GB dát měli a ať si naserou, ale schválně dávaj málo aby byl důvod k upgradu až budou nový zprasený hry chtít ještě víc
Odpovědět0  0
To jsem řikal od začátku že si počkam na 16GB verzi, nvidia zase neni tak blbá a ví proč to lidi nekupujou.
Odpovědět0  0
Já ale neřikal že je intel slvělej, já jenom řikam že AMD při vyšších TDP topí jak sviňa a lepší chladič to neovlivní, takže je teplotní bottleneck nezi IHS a čipem. U intelu to bylo většinou tim že dávali pastu místo pájení a šlo to vyřešit a u intelu výkonnější chladič sníží teplotu, u AMD to na teploty skoro nemá vliv, ta aktivní plocha toho čipu je asi prostě moc malá.
Odpovědět0  1
Mám tu největší noctuu se dvěma 140 mm větrákama, teploty jsou asi 2 stupně lepší než s předchozím AIO, ale to teplo z toho cpu prostě nejde odést dost rychle, výkonnější chladič už nic neřeší, ale to AMD fanatici nemůžou vědět, protože si všechno cucaj z ů
prstu a otestovaný nic reálně nemaj, nebo argumentujou hodnotama z úplně jinýho cpu s jinym TDP. AMD je náboženství a já bohužel nejsem věřící, stejně jako Obr na PcTu*ingu, kterej jako jedinej ukazuje realistický testy.
Odpovědět1  1
Najdi si o tom něco na anglicky psanym netu, na cz netu nic neni. Fakt už nevim jak mam slušně reagovat na AMD­-fašisty co si myslej že to vyřeší lepší pasta. Pasta je jenom placebo, pokud je dobrej kontakt ihs a chladiče, tak pasta nemá na teploty žádnej vliv. Čim menší výrobní proces, tim hůř se to chladí, tak to prostě je a ten důvod přesně vysvětlit nedokážu, ale je to tak.
Chladičů jsem měl několik, zkoušel jsem i tekutej kov a mam teď procesor i vylapovanej a na teploty to skoro memá vliv, takže ve spojení IHS s chladičem opravdu problém neni ty AMD nácku.
Odpovědět1  1
Takže jsi Ryzen 3800X neměl, ale myslíš si že mam něco špatně a neumim si nasadit chladič, tohle je strašně typický pro AMDčkáře, ten procesor reálně neviděli, ale věděj že lžu. Navíc čim větší výrobní proces, tim líp se z toho odvádí teplo a u vyšších modelů 7000 řady tady tenhle problém je zase a řešení v nedohlednu.
U ­"zastaralýho Intelu­" máš sice velkej příkon, ale když dáš lepší chladič, tak máš nižší teplotu. U AMD když dáš lepší chladič, tak to od nějakýho bodu nemá skoro žádnej vliv na teplotu, takže je jasně vidět že je tam teplotní bottleneck nebo jak to nazvat a to teplo z těch čipletů prostě nejde dost rychle odvést.
Odpovědět2  8
Já už bych po zkušenostech s Ryzenem 3800X do AMD nešel, jako ne, 90°C v zátěži s dobrym chladičem prostě normální neni a nemělo by bejt, pokud to ta architektura nezvládá, tak maj ty takty snížit a přiznat to, navíc to tam hází někdy 1,4V uplně bezdůvodně, když uděláte offset o ­-0,1V tak to na výkon skoro nemá vliv a teploty jsou o dost níž, AMD umí udělat dobrej HW a o tom neni potřeba diskutovat, ale potom nastavení, ovladače, firmwary....to je vždycky tragédie a u Intelu to všechno prostě funguje líp.
Odpovědět2  10
Nvidia i AMD by měli hlavně víc myslet na to že na trhu je spousta docela levnejch použitejch RTX3000 grafik a tak proč by někdo kupoval za 25 nějakou 4070 Ti když si může koupit za 10 nějakou 3080.
Ty současný ceny jsou fakt úlet, si ještě pamatuju časy kdy byl absolutní highend za 20 000 Kč, dneska je za 20 nižší mainstream a to neni tak dávno. A to nemluvě o ještě vzdálenější době, před 15­-20 lety jsme kupovali herní grafiky za 3­-5000 Kč, ale chápu že inflace a růst platů ty ceny prostě posouvaj vejš, tenkrát tady lidi brali třeba 12 tisíc měsíčně, dneska má 25 čistýho i pomocnej dělník.
Odpovědět0  0
12GB je sice dostačující, ale už moc nemáš rezervu na budoucí hry co vyjdou třeba za rok, za dva. Naštěstí dneska to zachraňuje DLSS, takže se to vlastně renderuje v menšim rozlišení. Na 2070 super si ve 4K+DLSS pořád zahraju a překvapivě docela dobře, ale ve spoustě her se využití VRAM fakt nepříjemně blíží těm 8GB a u některejch her když třeba omylem dam textury na max ­(třeba v Doom Eternal­) tak hra prostě crashne. Takže 8GB už je dost základní hodnota, 12GB stačí, ale možná za rok nebude.
Odpovědět0  0
spíš je problém v malý kapacitě VRAM, tohle prostě neni grafika do budoucnosti
Odpovědět0  3
A co jako čekali za ty ceny a s tak málo VRAM?
Odpovědět5  1
Lidi co píšou že je nezajímá DLSS jsou většinou lidi co vubec nevěděj co to je a k čemu to slouží, o tom jsem se přesvědčil už hodněkrát. Současná verze DLSS je už skoro nerozeznatelná od nativního rozlišení ale FPS může bejt násobně vyšší, takže by bylo hloupý to nezapnout. A vlastně DLSS je ten jedinej důvod proč jsou vůbec dnešní hry nějak hratelný.
Odpovědět3  0
Přesně, grafiky s 60 na konci nebyly žádnej low end, byla to taková zlatá střední cesta kdy na tom člověk rozjel skoro všechno bez většího osekávání detajlů a teď ti tvrděj že 4060 za 500 dolarů je low end. Za tuhle cenu jsme ne tak dávno kupovali hi­-end.
Odpovědět2  2
Nejsem fanda AMD, nemam rád jejich ovladače, ale tady se někdo v nvidii fakt musel zbláznit, je rok 2023, lidi běžně hrajou ve 4K a oni vydaj grafiky zase s 8­-16GB paměti kde za 16GB se připlácí 10 tisíc a navíc i 16GB už je celkem na hraně.
Odpovědět1  3
AMD má ovladače šílený, to je pravda, ale po HW stránce maj dost velkej náskok oproti intelu.
Odpovědět0  4
8GB v roce 2023, to snad nemůžou myslet vážně, dˇyť to spousta her skoro sežere i ve 2K.
Odpovědět3  0
tahle asi nikde, ale nepotřebujete zrovna konkrétně tuhle, bohužel těch interních BD mechanik už na trhu moc neni a jejich ceny začínaj na 2000 Kč a ty externí jsou zase šíleně pomalý
Odpovědět0  0
nebo možná jak se to točí, tak to prostě ten prach odfoukne :­-­)
Odpovědět0  0
"Co se na internetu jednou objeví, to tam zůstane, nikdo to nesmaže­"

tak s tim bych si dovolil nesouhlasit, naopak, za posledních 10 let toho z internetu zmizelo opravdu hodně, firmy vypínaj servery kvůli úsporám, jiný firmy krachujou úplně a po kliknutí na download vidíš jenom error 404. Proto jsem poslední dobou začal zase zálohovat i instalačky staršího softu, protože je čimdál větší problém něco najít. Většině lidem je to asi jedno, ale pokud si někdo hraje s retro počítačema, tak musel poznat že je to čimdál větší problém sehnat něco co jsem používal před 20 lety.
Nemluvě o věcech co prostě už dneska neprojdou přes ­"century­" a odstraňuje se to naprosto cíleně a nemluvim jenom o warezu i když ten tam samozřejmě patří taky.
Odpovědět0  0
Spousta lidí už si ani nepamatuje co to je optickej disk, ale já jsem naopak v poslední době kupoval dokonce 3 blu­-ray mechaniky. Potom co jsem několikrát za posledních 15 let přišel o data už beru zálohování vážně a ne vždycky přijdete o data kvůli tomu že vám kleknul disk, někdy si to prostě omylem smažete nebo přepíšete a ani druhá záloha vás nezahrání když jste hlava děravá a myslíte si že máte třetí zálohu a tenhle disk můžete už zformátovat a než se začnete smát ­- stává se to! DVDčka byly totálně nespolehlivý média, na to opravdu zálohovat nedoporučuju, hlavně ty dvouvrstvý, to většinou nešlo přečíst půl roku od vypálení, ale nedávno jsem se hecnul a koupil jsem si BD mechaniku že to otestuju protože prostě mě to zajímalo, chtěl jsem si zkusit vypálid nějakej blu­-ray disk dřív než se to přestane prodávat a jsem v šoku! BD disky jsou spolehlivý a rychlost čtení z nich je dost vysoká oproti DVD, navíc se prodávaj ty archivační M­-Disky. Zkusil jsem taky mechanickou odolnost disků ­- tam kde DVD doslova vybouchne, tam CD a BD jenom ohnete a nikdy se to nezlomí, jenom to ohnete, je to opravdu extrémně odolný oproti DVD a i disk kterej jsem dost ohejbal a pak rovnal zpátky byl bez problému čitelnej a to jsou ty obyčejný verbatimky.
Takže ano, na BD se asi celkem vyplatí dát ještě jednu extra zálohu typu ­"vypal a zapomeň.­" Ale víte kolikrát mě taková záloha na nějakym DVD­/CD zachránila? Lidi si dělaj z optickejch disků srandu, ale nechápou k čemu to vlastně je.
Flash paměti jsou extrémně nespolehlivý, flash disky odcházej kdy se jim zachce, jsou tam furt problémy s kontaktem v USB konektoru a podobně, do HDD si praštíte a je KO, takže co s tim má člověk dělat? Má si koupit 10 disků a mít je v raidu? To je dost šílenství. Určitě to berte vážně a nezavrhujte optický média předčasně, protože BD je opravdu kvalitní technologie oproti DVD, ale uvidíme časem, že to má mechanickou odolnost ještě neznamená že to půjde přečíst za 10 let.
Rozhodně nedoporučuju kupovat žádný ty dvou a více vrstvý disky, už u DVD to nefungovalo a věřim že u BD to bude podobně a co jsem koukal do hodnocení na e­-shopech tak to tak asi fakt bude. Držte se klasickýho 25GB blu­-ray disku, ten je spolehlivej a palte nejmenší rychlostí a budete čumět. Zatim z prvních 25 disků co jsem kupoval ani jeden vadnej a žádnej problém, to je skoro až zázrak. Když jsem kdysi testoval 8,5GB DVDčka, tak asi tak 3 z 10 nešly vypálit vůbec a další 3 selhaly během vypalování a možná 1 disk z 10 byl čitelnej i za rok, to byla technologie naprosto k ničemu.
25GB na jednovrstvym disku je dostatečná kapacita pro běžný zálohy typu fotky, případně i nějaký instalačky her z GOGu ­(bez DRM­) a podobně.
Člověk se plackám směje jenom do doby než ho taková záloha zachrání, myslete hlavně na to že jak HDD tak flash paměť vám může znehodnotit virus nebo blbej uživatel a že některý flešky maj možnost zámku nic neznamená, protože je to jenom softwarovej zámek.
Odpovědět0  0
To je tim že vydavatelé her a dalšícho obsahu prostě BD odignorovali a pokud neni obsah, tak si to lidi hromadně kupovat nezačnou a ceny nepujdou dolu, teď už je na to totálně pozdě a lidi se k optice nevrátěj, měli okamžitě v roce 2008 začít všichni vydavatelé her vydávat na BD i na PC a svět médií by dneska vypadal úplně jinak.
Odpovědět0  0
Je škoda že kromě vydavatelů filmů naprosto všichni ignorujou už víc než 15 let blu­-ray technologii, teď už je pozdě na to se vracet k optice, ale náš přístup ke konzumnímu obsahu mohl dneska vypadat uplně jinak kdyby to vydavatelé neignorovali a i ty mechaniky by šly dolů. Mohli jsme mít audio BD například s celou diskografií kapely a podobně, to by bylo fakt boží takový možnosti, navíc je to mnohem mechanicky odolnější a spolehlivější než CD a rozhodně než DVD, protože to byla fakt mizerná technologie.
A co se vinylů týče, ze svýho okolí vim že to lidi kupujou kvůli tý válce hlasitostí a nekvalitním nahrávkám na současnejch CD, což je hodně smutný. Na vinylu tolik normalizovat hlasitost nejde protože by se ta stopa probourala do vedlejší drážky, takže vinyl má větší záruku že to bude mít lepší dynamiku. Je to fakt smutnej vývoj a jsem z toho těžce zklamanej a už ani nevěřim že válka hlasitostí někdy skončí. Ono to paradoxně třeba na tom spotitfy kolikrát zní líp než originál CD se zprasenou dynamikou.
Odpovědět2  3
A já se už lekl že jsem dostal ban za to, že jsem si spletl na jakym jsem serveru. ?
Odpovědět0  0
Youtube už je marnej, zbydou tam jenom videa s pejskama a kočičkama a politika, teda ta správná politika. Teď se chystá třeba totální ban na veškerý zbraňový kanály, už tam prostě nic nezůstane a neni kam odejít.
Odpovědět2  1
Snad se jim další generace povede líp, ono i u těch současnejch grafik se to dost zlepšuje s ovladačema, tak kdoví, třeba moje další grafika bude Intel, zároveň do tý doby většina novejch her snad přidá podporu AMD FSR nebo XeSS takže nebudu potřebovat DLSS a nvidii.
Odpovědět0  0
v Evropě kromě několika laboratoří na výrobu prototypů nikdo neumí vyrobit ve většim množství čipy s moderníma výrobníma procesama v řádu jednotek nm, bohužel
Odpovědět0  0
Technologie asi super, ale lepší by bylo zrušit cenzuru filmů.
Odpovědět4  0
ale správnou, schválenou ministerstvem propagandy
Odpovědět1  2
A k čemu mi to je když to nikdo neprodává?
Odpovědět0  0
Sedmdesátková grafika by měla státa tak max 12 tisíc, za dvacku ať si to strčej někam. Sice jsou ceny výrazně lepší než za doby kryptokrize, ale normální ty ceny furt nejsou. Něco vy stylu RTX 4060 by stálo tak 5­-7 tisíc v normální době, 4070 do těch 12, 4080 tak těch 20.
Odpovědět2  1
to abych se pojistil proti požáru
Odpovědět1  1
Kdyby aspoň konečně vyřešili to nepřesný ovládání postavy, ani ten alternativní styl ovládání co tenkrát přidali to nevyřešil, furt je problém se s geraltem trefit do dveří nebo se pohybovat poblíž nějakýho útesu a nespadnout tam. Měli by přidat možnost aby se pohyboval jako ve FPS hrách že když dam A tak pujde bokem doleva a ne že se otočí velkym obloukem ­(během kterýho někam spadne­) a poběží doleva čelem vpřed.
Odpovědět1  0
Ty furt vubec nechápeč o čem mluvim. Tady jde o princip a zbytečnou ztrátu času, plejtvání kapacitou celosvětovýho internetu a v neposlední řadě ­(ať má Gréta radost­) taky o zbytečnou spotřebu a emise kvůli něčemu co ani nechceš. Tak dam příklad abys to pochopil i ty a lidi co volej Babiše:

Máš auto, výrobce ti přes noc vymění kola za hranatý s tim že si můžeš požádat o výměnu zpátky, ale bude to trvat další 2 dny. Budeš taky nadšenej z takový inovace? Asi těžko. A tyhle nevyžádaný ­"vylepšení­" her a tvoje logika jsou uplně to samý. Stejně jako Microsoft by neměl mít právo ti měnit OS pod rukama, tak vydavatel by neměl právo ti automaticky updatovat hru tak že z toho udělá jinou hru. Něco jinýho je to samozřejmě u nějakejch free to play onlinovek, ale toho Witchera jsem si tenkrát fakt koupil za plnou cenu. Jsem platicí zákazník, já je vlastně živim, muj názor by je měl zajímat. Lidi co kupujou hry po 5 letech za 3 stovky v akci je neživěj, já jo.
Odpovědět1  8
Instalace novejch driverů zvedla celkově FPS, ale shuttering to nevyřešilo, furt to laguje když třeba běžim skrz město. Když to tam všechno na low, tak to pořád běží mnohem hůř než původní hra na ultra, prostě neni důvod ten next gen update instalovat. Původní hra běží nativně ve 4K i bez DLSS, ty nároky ­"next gen­" verze you fakt tak 3­-5x vyšší, to je prostě hnus.
Odpovědět1  2
"Pokud má člověk méně výkonný HW, tak si prostě podle toho nastaví v menu hry grafiku podle potřeby tak, aby mu to dobře běželo a nebude samozřejmě ray tracing ani zapínat. ­"

Po tom updatu to nejede solidně na ničem, optimalizace je naprosto příšerná. Lagy a záseky nejsou způsobený slabou grafikou. A jak už jsem někde psal, spousta lidí má pořád komp z doby kdy ta hra vyšla a po tomhle updatu to nerozjedou prostě vubec.
Mam 3 roky starej komp s Ryzenem 3800X a RTX 2070 super, Cyberpunk mi jede uplně krásně i ve 4K+DLSS, ale tenhle updatnutej Witcher 3 je nehratelnej a oni ti to hoděj jako autoupdate. Nemluvě o tom že po zapnutí DLSS je hra rozmazaná a ani zapnutí vyostřování to nevyřeší. V Cyberpunku je to naprosto ostrý, případně to doladíš tim vyostřovánim. Ten patch nikdo nechtěl a nepotřeboval. Koukni se na testy na youtubu, ty vole dyť to pořádně nejede ani na tý RTX 4090, furt jsou tam vidět ty lagy a propady FPS. Tohle prostě neměli vypustit a už vubec ne jako autoupdate. Měli rovnou teda udělat pořádnej remaster a normálně ho prodávat, nic bych proti tomu neměl. Nechci žádný nevyžádaný dárky zadarmo.
Kdyby to tý hry jenom přidali podporu DLSS a dalších technologií, ale základ zůstal stejnej ­(se stejnejma HW nárokama a stejnym FPS­) tak bych byl asi nadšenej, ale takhle? Tohle se fakt nepovedlo.
Pokud to podporuješ, tak jsi korporátní ovce co sežere všechno co ti naservírujou a Jonny Silverhand si pro tebe přijde.
Odpovědět2  3
Jo, můžeš se vrátit, už jsem si to taky vygooglil jak to udělat, ale většina lidí na to sama nikdy nepřijde a prostě se smířej s tim že se ta hra ­"nějak změnila.­" Koukat na 50 GB update a pak 33 GB roll back je fakt zábava. Ale myslim že po týhle zkušenosti asi budu autoupdaty u starších her opravdu zakazovat, aspoň u klientů kde to jde. A nemůžeš teď klasickou verzi nainstalovat přímo, musíš nainstalovat next gen a pak dát roll back. Takže ať tak nebo tak, ta next gen verze by měla bejt ve storu jako samostatná hra a nikomu to necpat. Komu je 15 a chce si hrát, ten ať si to klidně nainstaluje sám, ale to by pak zjistili že to skoro nikoho nezajímá kromě streamerů co chtěj otestovat stoje RTX 4090 a dělat machry. :­-D Mě na tom nejvíc štve že CD Projekt mohl ten čas a prachy investovat do něčeho užitečnýho, ten update fakt nikdo nepotřeboval a nechtěl, hra na ultra vypadala dost dobře i po 7 letech. Mohli třeba přidat jenom lepší textury a zpřístupnit víc natavení grafiky, to by bohatě stačilo, ale marketing CD Projektu potřeboval vykázat nějakou práci tak udělal update kterej nikdo nechtěl. Navíc tim že to bylo zadarmo tak to ani nemohli udělat pořádně, tak ať prostě udělaj plnohodnotnej remaster když už a normálně ať ho zase prodávaj, vubec nic bych proti tomu neměl. Současnej CD Projekt a GOG neni ten CD Projekt z roku 2015, něco se jim stalo, už jenom to že tam v tom updatu přidali ty netflixovský šourkozbroje o nich hodně řiká, nějak jsou teď napojený na netflix a to je špatně.
Odpovědět1  3
Ten update neměl nikdy vzniknout, když už to chtěj vylepšovat, tak měli dát lepší textury a případně dát bohatší možnosti nastavení grafiky nad rámec původních hodnot a dál bych to nechal bejt. Ta hra je po tom updatu naprosto nehratelná a spousta lidí hlásí že i zabugovaná a updatnuli to lidem automaticky. To budou fakt lidi co hrajou na nějaký GTX1070 čumět po updatu že maj 15 FPS na low. Nějaký RTX efekty jsou mi na 2 věci když na to nemá výkon ani RTX4090 v týhle hře.
Odpovědět2  2
Lidi co dali mínus evidentně podporujou chování že vám korporát po letech sebere produkt kterej jste si koupili a dá vám místo něj něco co nechcete. To je fakt skvělý, proto všchno dneska stojí za prd, protože to lidi ještě podporujou.
Odpovědět1  7
Ten ­"next gen­" update je epic fail a CD Project se zachoval fakt svinsky že to lidem updatnul automaticky, protože spousta lidí to prostě nerozjede. Kdybych neviděl porovnávací screeny, tak si ani nevšimnu že to je nějaká vylepšená verze ale FPS je tak 1­/3 a navíc hra má šílený lagy třeba při běhu nebo při jízdě na koni, tohle se fakt nepovedlo a aktivace DLSS tady kdoví jak nepomáhá, v Cyberpunku to funguje luxusně a běží ve 4K+DLSS pěkně, Zaklínač po tom updatu je skoro nehratelnej a přitom to líp fakt nevypadá. Jako kdyby to bylo volitelně že si člověk vyloženě musí sám nainstalovat tu next gen verzi tak nad tim mávnu rukou, ale to že to lidem updatnuli automaticky je fakt svinstvo, to by se prostě dít nemělo. Zkusim nainstalovat tu verzi co nemá v názvu complete edition ani goty a doufam že to bude ta původní verze bez toho updatu, jinak mě fakt naštvou. Vemte si že je plno lidí co maj třeba komp z doby kdy ta hra vyšla a po tom update jim to jede na 10 FPS, já mam RTX 2070 Super a běží to fakt mizerně.
Odpovědět2  7
Jenomže lidi jako ty zase zapomínaj na to jakou moc a kapitál navíc má taková globální mega korporace, oni se nemusej chovat kapitalisticky a spousta z nich trh pokřivuje i když je to třeba stojí prachy, jenom aby si prosadili ty svoje vlhký sny o budoucnosti, viz Microsoft, Apple a další. Kapitalizmus dávno umřel. Ty firmy dělaj produkty který každej nenávidí, ale zároveň je musí používat protože alternativa většinou se stejnou funkcionalitou neni, to už neni kapitalizmus.
Odpovědět1  1
25 tisíc za nějakou 12GB zmršeninu nedam.
Odpovědět0  0
Tak to si nikdo nekoupí, nvidia dělá znova stejnou chybu.
Odpovědět0  0
Už jsem se bál že letos nebude žádnej článek o zázračnejch bateriích. :­-)
Odpovědět1  0
Bohužel je to tak, zažívam to nejbolestivějc asi v práci na CNC strojích, čim novější, tim pomalejší reakce že to člověka při práci fakt zdržuje a přitom ten nejnovější má moderní 4jádro a Windows 10, PC sám o sobě startuje bleskurychle, ale ten novej software od stroje je katastrofa, nejenom že je to pomalý, ale je to i šíleně zabugovaný a nemá to ani plnou funkčnost starýho softu protože se rozhodli že to bude univerzální pro různý druhy strojů, což z principu prostě dobře udělat nejde, 5osý CNC neni to samý jako nějaká olepovačka hran nebo tak něco. Je to čimdál horší s tim softwarem, to samý informační systém co v práci používáme, dřív nám stačil excel, když tam dam něco vyhledat tak to najde za zlomek vteřiny, teď v tý dotykový pakárně se vzdálenym serverem ­(ten počítač je jenom terminál­) když dam vyhledat nějakej výrobek pod číslem komise, tak to kolikrát na minutu zamrzne protože vývojáři těhle softů vubec nepočítaj s tim že tam někdo bude mít desítky až stovky tisíc řádků v zadání, prostě komedie, jaktože i excel 2007 tohle zvládá a moderní kravina ne?
Odpovědět1  0
Jo, ale to je rozdíl 30 let, ne půl roku. Když se podíváš do historie tak 10 let zpátky, tak zjistíš že se v procesorech nijak velkej vývoj neudál a kdyby ceny teď poslední dobou nepadly dolu, tak by to bylo i dražší než tenkrát.
Odpovědět0  0
To je jak Ryzeny, člověk to podvoltuje aby to šlo uchladit a pak zjistí že to má stejnej nebo i lehce vyšší výkon.
Odpovědět3  2
AMD má dobrej HW, ale po 5­-7 letech už grafika nemá nový ovladače, takže prodejnost po letech je dost problematická. U nvidie jsou podporovaný i mnohem starší karty.
Odpovědět2  5
A proč ten starej šrot do teď vyráběli? Proč tu 2060 plnně něnahradila 3060? Možná by pak člověk nemusel kupovat 4 roky starou 2060 kdyby nvidia vyráběla 3060 i pro někoho jinýho než pro crypto farmáře.
Odpovědět3  1
A co čekaj když grafiky pro 4K stojej 40 tisíc a kdo hraje ve FHD, ten to má někde protože mu výkon stačí už tak 5 let.
Odpovědět7  0
RTX3000 hlavně už moc nejsou skladem
Odpovědět0  0
tak tim to asi nebude, vypadá to že to asi nesouvisí s klientem
Odpovědět0  0
A máš steam nebo gog verzi?
Odpovědět0  0
ale možná že je to klientem, zkusil jsem to hrát na jinym PC bez klienta ­(protože mam gog verzi bez drm­) a jelo to celkem dlouho bez pádu a nebo možná to jelo protože to byla čistá instalace windows i hry
Odpovědět0  0
umělá inteligence neexistuje
Odpovědět0  1
To je jednoduchý, na trhu už zas nic neni, předchozí generace už nejsou skladem, nebo stojej stejně jak ta 4080, tak každej čeká na AMD
Odpovědět1  1
já bych na to třeba i měl, ale odmítam tyhle ceny podporovat, nemůžu dát s klidnym svědomím 60 litrů za grafiku, nejsem blázen
Odpovědět5  0
mam 2070 super a taky mi to padá tak každejch 20 minut
Odpovědět1  1
já kupoval 2070 super za 16 tisíc, ty dnešní ceny za to prostě nedam, tohle nehodlam podporovat, každá nová generace stojí 2x víc než předchozí
Odpovědět7  2
žádný intel grafiky v obchodech nebudou, prodejci to bojkotujou
Odpovědět1  0
A pujde to koupit nebo to dopadne jako ty jejich slavný Arc grafiky který nikde nejdou koupit ani měsíce of představení?
Odpovědět0  0
Ve 4K to zase tak skvěle nejede, je potřeba pečlivě nastavit detaily aby to jelo na těch cca 70+ FPS co jsem zvyklej. DLSS 2.0 bych dost ocenil, v Cyberpunku to funguje skvěle že to skoro nejde rozeznat od nativního rozlišení, takže CD projekt to určitě umí, otázka je jestli to jde implementovat do toho starýho enginu. Kdyby to převedli do novějšího enginu s podporou DX12, tak by to bylo super, ale to už by asi chtělo víc než nějakej update.
Odpovědět1  0
Dát tam konektory určený pro vysoký proudy se ­"odborníkům­" z diskuzí co neznaj ohmův zákon zdá málo cool a málo nvidia řešení a hlavně by to fungovalo a to nechtěj. Buď šroubovací konektory ­(a riskovat že si tam BFU něco vyzkratuje­) a nebo nějaký ty XTčka nebo deany, ale zase mě lidi uráželi že maj proměnlivou kvalitu, ale lepší výrobní tolerance a zmetky jsou u všech výrobků a určitě bych se spolehl radši na XT90 než na zmetkovitost těch běžnejch stupidních počítačovejch konektorů.
Řikal jsem že to bude hořet hned jak jsem poprvé viděl ten nvidia 16pin konektor a lidi mě zase uráželi, lidi co nevěděj ani co je ohmův zákon. K tomu konektoru vede kabel jak k elektromobilu a míří přímo do bočnice a bylo jasný že vzhledem k velikosti tý grafiky to každej bude lámat po zavření PC. Kdyby ten blbej konektor aspoň dali třeba na 5 cm kabel co by koukal z grafiky tak by to hodně pomohlo.
Odpovědět0  0
Kdo mě před pár tejdny urážel že jsem blbej když tvrdim že to je designem konektoru by se mohl laskavě omluvit. Je jasný že to neni žádnou redukcí ale tim že ten konektor je pitomej a přenést ty Ampéry to dokáže s odřenejma ušima v ideálních podmínkách.
Odpovědět0  0
No to je taky kapitola sama pro sebe, ale údajně u AMD se těm TDP celkem dá věřit. Teď by mě ještě zajímalo jesti se dá věřit hodnotě aktuálního příkonu CPU co to ukazuje třeba v aidě nebo přes afterburner při hraní.
Odpovědět0  0
PS: pokud máš pravdu v tom že tam může už dneska víc topit všechno ostatní kromě samotnejch tranzistorů, tak to by celkem hodně vysvětlovalo
Odpovědět0  0
"sarlatani radi pouzivaji pro podporu svych tvrzeni odborne terminy a kupi je do ​­(pro znaleho​­) zcela nesmyslnych vet, aby dodali svym vymyslum zdani serioznosti a​­(z​­) vedeckosti­"

Víš proč se věci dávaj do uvozovek, kromě případů kdy je to citace? Protože tim dáváš na jevo že záměrně zjednodušuješ například. To s tou jinou fyzikou v malym měřítku se taky jenom tak řiká aby se zdůraznilo že se tam dějou divný věci, jak bylo řečeno například s tim fotonem, běžnej člověk co na střední ani neměl fyziku si těžko představí že kravitace zahne proud světla a proto se tyhle věci záměrně zveličujou nebo dávaj do uvozovek aby se zdůraznila ta nečekanost a podivnost toho jak se věci v tomhle měřítku chovaj.
Ono je ve výsledku celkem jedno proč ty dnešní procesory maj tak extrémní teploty, fakt je že to je fakt a že by se to snažio sáměrně držet cpu na 95°C je totální nesmysl, to sis vycucal z prstu. Naopak, daj se najít grafy vlivu teploty na boost frekvence a nejlepších frekvencí dosáhneš při teplotě pod nějakech 75°C což znamená že i přes veškerej markating a komentáře nešarlatánů, tomu CPU fakt neni jedno že jede na takovejch teplotách.
Odpovědět0  0
Tak ono teď RT efekty ve hrách nezapínáme prostě protože na to nemáme výkon, když ten výkon bude, tak to lidi budou využívat, protože ono to přecejenom vypadá o dost líp s RT.
Odpovědět0  0
Aha, díky, konečně jsem z toho trochu moudřejší. Takže v zásadě je to jak jsem si myslel, akorát zdá se že to teda neplatí pro AMD FSR, protože to funguje na starý R9 380 ­(i FSR 2.1­) a pochybuju že ta má nějaký tensor cores. :­-)
Odpovědět0  0
AMD má po HW stránce super karty, ale vždycky to zabíjej ovladače, kdyby měli ještě klasický catalisty, tak nemam problém, ale od doby co přešli na crimson drivery v roce cca 2016 je to fakt katastrofa, kolikrát to musíš 2x přeinstalovat aby to začalo fungovat, prostě klasický AMD, ty obří dotykový dlaždice v ovladačích ke grafice jsou taky fakt paráda. Já už AMD kartu prostě nechci, nvidia vždycka funguje a nemusim řešit kraviny.
Odpovědět0  0
Jinak vypadá to že minimálně AMD FSR ­(což je v podstatě to samý jako DLSS­) funguje i na kartách co raytracing nepodporujou, jestli to tak je i s DLSS, to jistě říct nedokážu. Já právě myslel že DLSS potřebuje k těm výpočtům a upscalingu ty RTX jádra. Každopádně AMD FSR je použitelná věc až od verze 2.0 která se může celkem rovnat kvalitě DLSS od nvidie, včera přidali patchem podporu FSR 2.0 do Cyberpunku a dává to skoro stejný výsledky jako DLSS a jde to zapnout i na starý R9 380, takže to asi fakt rtx kartu nepotřebuje.
Odpovědět0  0
Zase nikdo nepochopil co jsem napsal.
Odpovědět0  0
už mě to nebaví, google máš, tak nevotravuj a něco si o tom problému vyhledej, nebo si kup Ryzena a uvidíš sám o čem mluvim
Odpovědět0  0
Jak jsem řikal, na úrovni nanometrů platí trochu jiná fyzika než jakou vidíme kolem sebe v normálnim životě.
Tak si to vysvětlení proč to tak je najdi, nějaký logický vysvětlení tam je a navíc jak jsem řikal ­- prostě si to otestuj. Ty starý procesory uchladíš i nasliněnym prstem, zrovna teď jsem repasoval PC s i5 4670K ­(s delidem, dal jsem tekutej kov místo pasty­) a se starym arcticem freezer 7 to ve 100% zátěži sotva překročí 65°C, ve hrách je tam běžně třeba 45°C. Někdo furt něco mele o tom že dneska a tenkrát to ty teploty ukazovalo jinak, tak doporučuju si na to sáhnout když tomu ten člověk fakt nevěří že má moderní CPU třeba 85+ °C a starší CPU že má fakt pod 70, doporučuju si v zátěži sáhnout z drýhý strany základní desky v místě socketu a člověk hned ví na čem je, ty teploty odpovídaj realitě, samozřejmě ta povrchová teplota z druhý strany základní desky bude trochu nižší než teplota jader, to je jasný, ale je prostě cejtit u moderních CPU to teplo nejde efektivně odvést. Nepomůže ani lapování chladiče a CPU protože problém prostě neni kontakt mezi IHS a chladičem.

tady to třeba řešil, jestli rozumíš trochu anglicky https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=D­-­-sSNKiVXg
Odpovědět0  0
Intel už dávno pastu nepoužvívá, to ses zasekl někdy v roce 2015, ten problém s extrémníma teplotama je teď právě u Ryzenů a pastou to fakt neni.
Odpovědět1  0
Asi jsem se vyjádřil trochu nepřesně, nejde jenom o absolutní velikost toho čipu, jde hlavně o hustotu tranzistorů na milimetr čtvereční.
Taky jde o velikost samotnejch tranzistorů, dneska je tranzistor tak prťavej že je problém to teplo odvést z tý minaturní plochy už od toho jednoho rezistoru a tim že je čimdál těžší tim neutronem probít tu bariéru kvůli malý velikosti, tak se musí používat čimdál vyšší napětí ­(historie jde zdá se zase zpátky­) a to zase zvyšuje zahřívání.
Sám jsi právě hodil docela užitečný hodnoty který nám hodně napovídaj kde je problém:

Petnium E5700 ­- plocha 82 mm2 při 45nm procesu
Ryzen 5700G ­- plocha 180 mm2 při 7nm výrobnim procesu

Při těch nanometrovejch velikostech platí trochu jiná fyzika než běžně vidíme kolem sebe, že třeba foton neni tak uplně umunní vůči gravitaci jsi nejspíš slyšel, tak prej údajně ten neutron má svoje tření který se zvyšuje když prochází čimdál menší ­"dírou­" a to zase zvyšuje zahřívání a všechno je to začarovanej kruh ­- vyšší teplota = menší efektivita kvůli supravodivosti = ještě vyšší teplota a tak dále. Je to dneska už fakt zamotaný, doporučuju si fakt najít nějaký to video od někoho kdo to umí pořádně vysvětlit, protože to já neumim. Opravdu platí že čim menší je výrobní proces, tim je větší problém to teplo od těch tranzistorů přenést do chladiče. A pokud nedokážeš teplo dost rychle odvést a rozvést do plochy toho chladiče, tak je ti větší plocha chladiče nebo supr čupr grafenovej lak k ničemu protože je to pak jenom mrtvá váha a ne chladič. I když se ti to na první zamyšlení může zdát jako blbost, tak nezbejvá než si to otestovat, tenhle problém se projevuje u Ryzenů s TDP 105W nebo víc, u těch slabších to takovej problém neni.
Vem si třeba ten Ryzen 3800X a otestuj si na něm různý chladiče ve 100% zátěži ­(ne ve hře jako to dělaj AMDčkáři aby ukázali jak jim to ­"netopí­"). Zjistíš že od nějakýho výkonu chladiče už tam prakticky neni rozdíl a na lepší teploty se nedostaneš ani s vodníkem. Mezi průměrnym a top chladičem je tam rozdíl v řádu nižších jednotek stupňů.
Všimni si že s příchodem menších výrobních procesů zanikla kategorie gigantickejch chladičů přes půl základní desky jako byly v dobách socketu 775 a vysvětlení je nejspíš právě to že ty to teplo do takový plochy prostě nedokážeš rozvést takže by to byla zase jenom další mrtvá váha.

Všimni si že u grafik tenhle problém až tak moc neni a i přes brutální TDP je provozní teplota celkem dobrá, protože ta absolutní velikost toho čipu je extrémní ­(třeba 600 mm2­), takže ty tam můžeš dát třeba 10 heatpipe trubic když chce a to teplo odvést rychlejc, to u CPU nejde protože se to tam fyzicky nevejde. Ale pokud to chápu správně, tak u CPU kvůli latencím je nutný aby ty komponenty a samotný tranzistory byly co nejblíž. Proč to u grafik takovej problém neni, to nevim a samozřejmě chtěj z křemíku vytěžit co nejvíc, tak nebudou dělat čip větší než je nutný.



Odpovědět0  1
Ono jde zapnout DLSS na kartách co nejsou RTX? To jsem netušil. Vim že FSR od AMD by fungovat mělo, ale zdá se mi že to vypadá hůř než DLSS.
Odpovědět0  0
Tak 1080Ti má hrubej výkon jako moje 2070 nebo tak nějak, akorát chybí podpora RTX, s tou grafikou ještě v klidu vydržíš jestli hraješ jenom ve full hd.
Odpovědět0  0
Já kupoval v roce 2009 GF9800GTX za 5500 Kč, to byly časy. :­-­) Ale zase platy jsou od tý doby tak dvojnásobný. Ale i tak, tenkrát jsem našeřil na celkem nabušenej počítač z kapesnýho a jedný brigády v létě.
Odpovědět0  0
až tady někdo pochopí co jsem napsal, tak mě vzbuďte
Odpovědět0  0
Vysvětloval jsem to tady už asi 8x. Tak znova ve zktratce ­- čim menší je výrobní proces, tim menší je většinou aktivní plocha čipu která topí a odvádět teplo z menší plochy je mnohem, mnohem složitější než z větší plochy. Samozřejmě že chladič vyzařuje pořád stejně, ale problém je že to teplo se do toho chladiče nestíhá dost rychle přenášet a tak jeho výkon zůstane z větší části nevyužitej a po zahřátí je to jenom mrtvá ohřátá váha. Schválně si zkus třeba na nějakej moderní Ryzen dát ten boxovanej chladič co k tomu dávaj a pak si tam dej nějakou obří noctuu a uvidíš že rozdíl v teplotách bude překvapivě minimálně a to je přesně ten poblém. Takže vylepšovat současný chladiče nějakym grafenem, jako pěkný v reklamě, v praxi k ničemu.
Na youtubu bylo někde video v angličtině který to krásně vysvětlovalo, s křemíkem se blížíme limitu výtěžnosti o moc menší proces už vyrobit nejde protože elektron by už neprošel skrz bránu a tranzistor by už nemohl fungovat jako tranzistor a tyhle problémy s odvodem tepla z moc malý plochy jsou smrtelný křeče současný křemíkový technologie. Do nějakejch 5 let musíme přejít buď na jinej materiál, nebo kvantový počítače, nebo jinej typ tranzistorů který fungujou na jinym principu, jinak jsme skončili. Proto už jde vývoj čipů tak pomalu a výkon roste minimálně, za to ale šíleně roste spotřeba a teploty.

Určitě aspoň nějaký zlepšení by přineslo vyměnit IHS za nějakej tepelně vodivější materiál, jenomže nic co má výrazně vyšší tepelnou vodivost a je to běžně dostupný bohužel nemáme, grafen nebude fungovat jako monoblok s větší sílou jestli to chápu dobře, takže kromě mědi už tu zbejvá jedině stříbro, což má nepatrně vyšší tepelnou vodivost ale cenově se to asi těžko vyplatí a je to moc měký, prostě tenhle problém v nejbližší době jentak nevyřešej, určitě by se řešení našlo aby to aspoň trochu pomohlo, ale pak nebude procesor stát 10 tisíc ale 20.
Odpovědět1  1
Ale s Pentiem E5700, to v dnešní době už nemá výpovědní hodnotu, dneska se to teplo nedostane dost rychle do samotný věže toho chladiče a jak rychle teda dokáže samotná pasivní část chladiče něco vyzářit začíná bejt s moderníma CPU uplně jedno protože to teplo se tam prostě dost rychle nedostane a hromadí se pod IHS protože u moderních čipů je nutný odvádět to teplo s čimdál menší plochy a jestli odvádíte 90W z 2cm2 nebo s 0,5cm2, tak to je fakt mega rozdíl, v prvnim případě můžete zvětšovat chladič do alelůja a těžit z lepšího odvodu tepla do okolního prostředí ­(vzduch­), ve druhym případě je to všechno uplně jedno, topit to bude pořád, jako třeba vyšší Ryzeny s TDP nad 105+W Ono je i docela jednoduchý se o tom přesvědčit s nějakym staršim procesorem, když na to nasadíte dnešní moderní chladič, tak to kolikrát má i v zátěži 40 stupňů, případně 50 na jednotlivejch jádrech pokud už to má senzory, když dáte stejnej chladič na moderní CPU se stejnym TDP, tak budete mít třeba 90°C, nějakej rychlejší přenost tepla ze žeber je tady uplně irelevantní, v tom totiž problém neni.
Odpovědět1  1
To je starý jak metuzalém, testovali to s Pentium E5700 kde se ještě neprojevuje ten teplotní bottleneck vlivem moc malýho výrobního procesu o kterym jsem tady už někd mluvil, něvěřim že na modernim CPU to udělá nějakej měřitelnej rozdíl u dnešních CPU ani když dáš větrák na 3000 otáček tak ti to teplotu nesníží v zátěži protože to teplo se prostě do toho chladiče nepřenáší dost rychle kvůli tomu teplotnímu bottlenecku mezi jádrem a IHS. Procesor s TDP 65W z roku 2009 je uplně něco jinýho než procesor s TDP 65W z roku 2022.
Odpovědět0  0
Ono je to ještě složitější, jak jsem psal, ta aktivní plocha která topí se zmenšuje a odvést 90W tepla z menší plochy je dost rozdíl oproti tomu odvádět to z velký plochy, takže i když se TDP zase tak moc nemění ­(teď beru tu základní hodnotu TDP, ne to maximum­) tak teplota ­(a teď myslim fakt teplotu, ne teplo­) toho CPU stoupá a pokud to takhle pujde dál a nepřijde nějaká revoluce v efektivitě CPU, tak jsem za další 2­-3 generace skončili. Jinak provozovat CPU na o 20­-50°C nižší teplotě než při který taje pájka pod IHS, to opravdu normální a košér neni, marketing nám dneska řiká že je uplně normální provozovat CPU na 100°C, ne, neni to normální.
Odpovědět0  0
Přesně tak, jestli je to SATA nebo nějaký supr čupr SSD na rychlost načítání hry nemá skoro žádnej vliv, limutuje to výkon CPU a RAM, ne rychlost disku.
Odpovědět1  0
to mě taky někdy fascinuje ty různý nalepovací loga a další kraviny na chladiči kterej už sám o sobě má malou plochu a je to v podstatě jenom kus plechu kterej vubec jako chladič nemůže fungovat
Odpovědět0  0
Nějaký takový vysvětlení jsem čekal. Takže použití u CPU chladičů je uplně o ničem když dneska je největší problém teplotní bottleneck mezi jádrama a základnou chladiče, tam by bylo potřeba udělat IHS z nějakýho líp tepelně vodivýho materiálu a to asi neni z čeho když to musí bejt masivní monoblok, stříbro má o trochu vyšší vodivost ale nevyplatí se to vzhledem k ceně a další materiál s lepší vodivostí už je jenom diamant. :­-)
Odpovědět0  0
Jak to může mít 10x vyšší tepelnou vodivost než materiál ze kterýho se ten grafen vyrábí? Ale je pravda že se pak ta struktura může podobat diamantu a to je nejlepší přírodní vodič, ale prej pro umělej diamant to neplatí. Ale dobře, jestli to ten grafen fakt má tolik, tak je to asi nějaká chyba ve fyzikálnim matrixu. Jestli je to tak tak by z toho už dávno měli dělat IHS na procesorech, protože je tam extrémní teplotní bottleneck tim že ta aktivní plocha která topí je u těch CPU moc malá a ani měď to nezvládá dost rychle rozvést na tu větší plochu. U současnejch CPU vlivem rostoucích TDP začíná bejt ten problém s chlazením kritickej a omezuje nás v dalšim růstu výkonu, pokud nějakej grafen kterej se dá uměle vyrobit má takovou tepelnou vodivost, tak by toho měli využívat ve většim měřítku.
Odpovědět0  1
Ale to jsi mě nepochopil, já řikam že aby sis mohl zapnotu DLSS, tak potřebuješ RTX kartu, takže sice nějaký RTX efekty nevyužiješ, ale potřebuješ kartu která RTX podporuje kvůli DLSS­/FSR.
Odpovědět0  0
Nehrajou ve 4K asi protože nemaj na čem, protože trochu lepší grafika stojí 25 tisíc. Já mam 4K monitor od roku 2017 a je to největší revoluce v kvalitě obrazu jakou jsem kdy zažil, navíc u úhlopříček nad 27­" je to nutnost a 27­" dneska považuju za základní velikost monitoru, je uplně normální mít dneska 32­" na stole před sebou a na tom už se na FHD fakt nedá koukat a 2560x1440 taky neni zrovna pokrok na takový úhlopříčce. Ve 4K se navíc dost minimalizuje aliasing, což je dost důležitý v době kdy žádná hra nepodporuje antialiasing, sice ty různý druhy fejkovýho AA jako TAA, SMAA a podobně prošly celkem velkym vývojem, ale furt je to jenom postprocessing, kterej navíc funguje o to líp o kolik máš vyšší základní rozlišení, takže když máš 4K a ještě si zapneš SMAA nebo jinou formu pseudoantialiasingu, tak to dává mnohem lepší výsledky než když si to ty informace cucá z prstu z menšího rozlišení. Samozřejmě při zapnutí DLSS tahle výhoda zase padá protože to je právě to cucání informací z prstu z ničeho.
Odpovědět0  1
podle mejch smyslů mizí taková ta opožděnost někde mezi 80 až 100 fps, ale s DLSS 2 jsem žádnej zásadní problém necejtil, ale je fakt že to chce mít nativně třeba těch 50, protože z 10 fps to moc nevykoumá
Odpovědět0  0
u mojí 2070 super je to taky tak, snížim power limit celkem o dost a výkon klesne minimálně ale na teplotách je to dost vidět
Odpovědět0  0
nízkej input lag je ale právě to o co jde když chceš hodně fps, plynulost zas takovej problém neni
Odpovědět0  0
i ta karta pro ­"lidi­" bude tak za 30 tisíc, kde jsou ty časy kdy byla highend grafika za 10
Odpovědět0  1
Fakt to zvyšuje input lag? To by byl dost problém, protože opožděnou myš fakt nesnášim, svýho času jsem nechápal jak můžou lidi hrát s vsyncem, jsem měl pocit že reakce ovládání je tak čtvrt vteřiny.
Odpovědět0  0
na nativní 4K stačí stěží ta 4090
Odpovědět0  0
RT výkon je důležitej pro DLSS a jeho alternativu od AMD a bez toho si novější hry ve 4K nezahraješ, takže to důležitý fakt je.
Odpovědět0  3
Grafenový chladič a vynikající tepelná vodivost? Kam na to jejich marketing proboha chodí, dyť to má vodivost tak 7x horší než měď.
Odpovědět0  0
Myslim že dneska je nejdůležitější efektivita, většina lidí nepotřebuje výkon RTX 4090 ale mít výkon dejme tomu RTX 3080­-3090 při menší spotřebě a teplotách by i tak byl dost pokrok, zvlášť pro lidi co maj třeba GTX1070 nebo tak něco a už by fakt chtěli upgradovat, karty od nvidie se stávaj totálně nedostupný pro běžný smrtelníky. Když jsem před lety kupoval svojí 2070 super za 16 tisíc, tak jsem si řikal jestli jsem se nezbláznil kupovat tak drahou grafiku, uplynulo pár let a stejná třída stojí tak o 10 tisíc víc
Odpovědět6  0