Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Plextor PlexWriter 24/10/40 oplývá technologiemi

26.7.2001, Vít Zatloukal, článek
Plextor PlexWriter 24/10/40 oplývá technologiemi
Pekelně rychlá vypalovačka vybavená Sonyho technologií BurnProof nezkazí žádné CéDéčko...
Firma Plextor rozšiřuje svou řadu CD-RW mechanik o superrychlou PlexWriter 24/10/40A (zprávička probleskla v „Jednou větou“). Název mechaniky hovoří za vše, umí číst CD disky 40x rychlostí, zapisovat na CD-R až 24x rychlostí a CD-RW média až 10x rychlostí. Pro úplnost dodejme, že má IDE rozhraní s podporou Ultra ATA/33 a 4MB buffer.

Pro zajištění kvalitního vypálení i při takto vysokých rychlostech je nový PlexWriter vybaven několika novými technologiemi, a to BurnProof, Zone CLV a PowerRec II. Pravda, o technologii BurnProof vyvinuté firmou Sanyo už dnes můžeme hovořit jako o staré známé v různých obdobách se objevující u dalších výrobců pod jinými jmény (JustLink, SafeBurn – to kvůli licenčním podmínkám). Ve stručnosti jde o to, že těsně před podtečením bufferu mechaniky (typicky při poklesu pod 10% zaplnění bufferu) se vypalování korektně přeruší a po opětovném naplnění bufferu opět korektně naváže. Vznikne tak sice kratičká mezera, ale s tou si dokáže většina mechanik (s výjimkou archaických) poradit.

Zone CLV
Většina (nechci říct starších) mechanik udržuje při vypalování konstantní obvodovou rychlost (CLV = Constant Linear Velocity). Znamená to, že mechanika upravuje rychlost otáčení disku tak, aby povrch média pod laserem ubíhal stále stejnou rychlostí v závislosti od vystavení vozíku s laserem (tak pracují i starší CD-ROM mechaniky, zhruba do 12-rychlostních). Čím zapisuje laser dál od středu média, tím jsou otáčky pomalejší. To zajišťuje stejné vypalovací podmínky ve všech částech disku. Naproti tomu CD-ROM mechaniky používají CAV (Constant Angle Velocity) – konstantní úhlovou rychlost, při které disk rotuje stále stejnou rychlostí, ale v závislosti na vzdálenosti laseru od středu média se mění obvodová rychlost (mechanika např. začne číst 16x rychlostí a v ideálním případě skončí na 40x na okraji média). Jenže pro 24x rychlost už CLV použít nejde, protože zpočátku by disk musel rotovat vyšší rychlostí, než je únosné. Plextor tento problém řeší tzv. Zone CLV. Princip je poměrně jednoduchý. Médium je pomyslně rozděleno na několik (typicky tři) částí a každá část je vypalována jinou rychlostí, ale v dané části konstantní. 24x zápis tedy vypadá takto. Povrch disku je rozdělen do tří sekcí (0-6 minut, 6-16 minut, 16 minut a dále). V první sekci (do šesti minut délky) probíhá vypalování 16x rychlostí, ve druhé sekci 20x rychlostí a v poslední sekci 24x rychlostí. Z toho mj. logicky plyne, že Zone CLV se používá až od rychlostí 16x nahoru. Při vypalování 16x rychlostí nebo nižší pracuje mechanika klasicky v CLV. O hladký přechod mezi rychlostmi se stará již zmiňovaná BurnProof technologie, protože při této akci je nutné vypalování na chvíli přerušit. O tom, jakou rychlostí se bude vypalovat a zda dojde k přepnutí na vyšší rychlost při Zone CLV rozhoduje PowerRec II technologie.

PowerRec II
Tato technologie obecně zajišťuje kvalitní vypálení média tak, aby je bylo možné přečíst na většině CD mechanik. PowerRec je zkratkou pro „Plextor Optimised Writing Error REduction Control“. PowerRec II se táhne celým vypalovacím procesem, od jeho počátku, kdy načte údaje z média a provede OPC (Optical Power Calibration) optimalizaci, až po ověřování, zda je možno přepnout na vyšší rychlost. Celý proces vypalování 24x rychlostí pak probíhá asi takto. Mechanika načte informace o médiu a provede OPC kalibraci. Pálení začne na 16x rychlosti. Po šesti vypálených minutách je vypalování přerušeno a proveden test, zda je možno přejít na vyšší rychlost. Pokud ano, rychlost se zvýší na 20x a zvýší se také výkon laseru. V opačném případě zůstane rychlost na 16x. Po šestnácti minutách délky CD se tento proces opakuje – po testu dojde buď ke zvýšení rychlosti (na 24x nebo 20x, pokud poprvé ke zvýšení rychlosti nedošlo) a opět zvýšení výkonu laseru. Pokud tento druhý test neprojde zůstane rychlost na stejné úrovni (20x nebo 16x, pokud neprošel ani první test). Máte-li rádi vývojové diagramy, můžete se podívat na grafické znázornění celého procesu přímo na stránkách Plextoru.

Podtrženo, sečteno
PlexWriter 24/10/40 se řadí k nejrychlejším mechanikám na trhu. O tom, že mechaniky Plextor jsou velmi kvalitní asi nikdo nepochybuje a Plextor toto mínění potvrzuje dvouletou zárukou, kterou na PlexWriter 24/10/40 v Evropě poskytuje.


Zdroj: Plextor