Počítač za vysvědčení: článek o výběru PC
13.6.2008, redakce SHW, článek
Počítačové komponenty jsou dnes díky silné koruně a konkurenčnímu boji velkých firem příjemně levné. Dnes si můžeme pořídit i výkonnou herní sestavu za peníze, jež by před několika málo lety tak tak stačily na kancelářský počítač. Jaké jsou naše možnosti?
Kapitoly článku:
- Počítač za vysvědčení: článek o výběru PC
- Výběr notebooku
- Kde nakupovat?
Výběr notebooku
Předpokládejme, že naše volba padla na PC - notebook. Zde se pak již musíme rozhodovat dle ceny, kterou jsme ochotni zaplatit a také zda chceme dát přednost modelům se slabší výbavou, ale od výrobců, kterým se obecně důvěřuje z hlediska kvality (IBM/Lenovo, Hewlett-Packard, Dell, atp.), nebo se spíše zaměříme na maximální výkon a pořídíme si některý model od Acer, MSI, Toshiba. Tímto výčtem ale samozřejmě nechci ani v nejmenším škatulkovat, protože situace na trhu není ani přinejmenším tak černobílá. V podstatě každý výrobce notebooků až na výjimky nabízí produktové řady zaměřené jak na běžné zákazníky, tak na ty movitější. A také nikde není řečeno, že pořízením notebooku od jistého ověřeného výrobce zcela předejdeme potížím. Porouchat se může cokoliv a kdykoliv.
Lenovo ThinkPad R61
A poté je zde další zásadní otázka - výběr velikosti notebooku. Zde nutně neplatí to, co známe z oblasti spotřební elektroniky jako televizí nebo z LCD monitorů - větší velikost nepřináší vyšší cenu, ale spíše naopak. Velikosti notebooků se odvozují od velikosti jejich displejů v palcích a nejběžnější velikost a nejlevnější notebooky najdeme v kategorii 15,4". Pokud chceme menší velikost, třeba 14", 13" či rovnou 11", připravme se na to, že v této oblasti se prodává zpravidla luxusnější zboží a modelové řady, které jsou chloubou firem. Tyto modely také nejsou zaměřeny primárně na výkon, ale právě na malé rozměry a dobré zpracování s použitím lepších materiálů.
Pak zde máme naopak například 17" nebo rovnou 20" notebooky, které naopak těží ze své velikosti, díky níž dokáží nabídnout výkonnější hardware a lepší podání multimédií. Pokud bychom tedy měli paušalizovat, pak notebooky pod 15" = 'luxus', velmi dobrá přenosnost a bohužel nízký výkon. Větší notebooky zase dokáží nabídnout vysoký výkon a multimediální schopnosti. A výběr klasických 15,4" modelů je tak široký, že zde najdeme všechno.
Acer Extensa 5610
Nesmíme také samozřejmě zapomenout na fenomén poslední doby - tzv. netbooky jako Asus Eee PC, které se snaží bořit mýtus o tom, že malá úhlopříčka znamená vysokou cenu. Momentálně ale nabídka v této oblasti není tak zajímavá, aby ji mělo cenu rozebírat.
Asus Eee PC 900
Jaké jsou tedy reálné možnosti? Ty samozřejmě závisí především na ceně. Klasické 15,4" modely se s cenou nedávno dostaly pod 10 000,- Kč s DPH, ale pod touto hladinou nalezneme zatím jen velmi málo modelů a ty jsou na štíru se svými výkony, kvalitou displeje a také zpracování pochopitelně nebude dokonalé, protože prioritou výrobce je zde samozřejmě poskytnout co nejmenší cenu.
Pokud si ale zvolíme hranici 15 000,- Kč s DPH, pak je již výběr velmi široký a zahrnuje v sobě jak modely s výkonem dostatečným pro hraní nepříliš náročných her (notebooky MSI s grafickou kartou ATI Radeon HD 2400), tak lepší produktové řady osvědčených výrobců (Lenovo ThinkPad R61 či HP Pavilion).
S dalším posunutím cenové laťky nad 20 000,- Kč s DPH již můžeme dosáhnout i na vyloženě herní notebooky typu MSI GX700, kde se uplatňují již samostatné grafické karty a ne integrovaná grafická jádra, jejichž problémem je vedle nízkého výkonu také špatná podpora herních titulů.
Multimediální HP Pavilion dv6710ec
Notebooky si tedy můžeme rozdělit na několik málo základních kategorií podle ceny a způsobu použití:
- 15,4" modely pro nenáročné uživatele - zde se uplatní především notebooky s cenou 10 - 15 tisíc Kč. K dispozici jsou starší procesory Intel Celeron M, lépe však Intel Core 2 Solo či Duo / Pentium Dual-Core. Společnost AMD pak nabízí své procesory Sempron 64 pro nenáročné nebo Athlon 64 X2 a Turion 64 X2. Pro kancelářskou práci, surfování na Internetu a podobné účely pak bohatě stačí integrované grafické jádro Intel GMA 950 či X3100 a v případě procesorů AMD čip ATI Xpress 1270. Třetí důležitou komponentou je paměť. Vzhledem k velmi příjemným cenám není s operační pamětí problém, což si naštěstí uvědomili také výrobci, kteří počali celkem standardně dodávat alespoň 1 GB RAM. Pod tuto kapacitu se nevyplatí jít ani u těch nejlevnějších modelů a naštěstí je možné si díky volnému slotu obyčejně paměť velmi jednoduše rozšířit.
- 15,4" a větší modely pro hry a multimédia - zde bude záležet především na výběru podle grafické karty. Samozřejmě ihned zapomeneme na slabá integrovaná jádra i nižší řady mobilních grafických karet a poohlédneme se minimálně po modelech ATI Radeon HD 2600 či NVIDIA GeForce 8600M. Postupně se již také objevují i notebooky označované jako desktop replacement, což můžeme přeložit jako náhrada za desktopový počítač. Takové "notebooky" již mohou kombinovat výkon dvou grafických karet a nabídnout velmi dobrý výkon i pro moderní hry.
- 14" a menší modely pro dobrou přenosnost - takové notebooky se obecně nezaměřují na dobrý výkon a dá se říci, že čím menší, tím jsou dražší, luxusnější, ale také méně výkonné. Ale i zde se objevují i levnější modely a dá se říci, že do 20 000,- Kč můžeme pohodlně nakoupit.
Příslušenství pro notebooky
Příslušenství, které využijí notebooky, se v podstatě příliš neliší od toho, které můžeme připojit k normálním stolním počítačům, čemuž můžeme vděčit vpravdě univerzálnímu rozhraní USB, popřípadě bezdrátovým technologiím (aktuální Bluetooth). Můžeme si tedy stejně snadno notebook rozšířit o myš, klávesnici, díky obrazovým výstupům o další monitor, o tiskárnu, atp. Notebooky však mají také speciální příslušenství, které je vhodné pouze pro ně.
Ergonomická podložka Logitech Alto Connect
Mezi takové příslušenství patří například různé chladicí podložky, jejichž praktický účel je sice diskutabilní, ale některé z nich také nabídnou nastavení notebooku do ergonomické polohy nebo rozšíření o další porty. Zde se ukazují také firemní dokovací stanice, které obyčejně konektivitu notebooků podstatně rozšíří, a dokáží tak usnadnit práci. Zde ale záleží na nabídce výrobce a především na tom, zda daný notebook připojení na dokovací stanici umožňuje. Pak se ještě musíme zmínit o brašnách a batozích nutných pro zajištění dobré ochrany přístroje při přenášení a speciálních kartách (především TV karty) do slotů PCMCIA nebo modernějších ExpressCard.