Policie v USA má utrum, Microsoft i Amazon jí ruší systém rozpoznávání tváří
12.6.2020, Milan Šurkala, aktualita
Protesty proti policejní brutalitě se přenáší už i do velkých korporací. Ty protestují např. tím, že policejním složkám odepřely přístup k softwaru pro rozpoznávání tváří. Po IBM tak učinil i Amazon a Microsoft.
Společnost IBM před pár dny oznámila, že končí s nabízením svého softwaru pro rozpoznávání tváří. Je to reakcí na policejní brutalitu v USA, která skončila smrtí George Floyda a která vyvolala celonárodní protesty. IBM však zdaleka není jedinou společností, která se uchýlila k podobnému kroku. Amazon řekl, že svůj systém Rekognition nebude policii nabízet po dobu jednoho roku. Společnost požaduje, aby vláda zajistila lepší regulace softwaru pro rozpoznávání tváří a jejího etického užití u policejních složek. Rekognition bude nicméně stále dostupný pro jiné oblasti, jako je např. hledání pohřešovaných dětí. Bude se nadále používat i v boji proti obchodování s lidmi.
Podobný krok učinil Microsoft, který rovněž nabízí podobný systém, a také jej přestává nabízet policejním složkám, zatímco ostatním nebudou rušeny přístupy do systému. V tomto případě tu sice není časové omezení jako u Amazonu, ale v zásadě požaduje stejnou věc, tedy zákony, které budou lépe dohlížet na možnosti využití technologie a které budou mít oporu v zákonech o lidských právech.
Tyto systémy mají ale vleklé potíže i samy o sobě. Mnoho výzkumů prokázalo, že zatímco u lidí světlé barvy pleti fungují dosti spolehlivě, u lidí s tmavší barvou mají větší procento neúspěchů a mají i mnohem větší potíže se správným rozeznáním pohlaví. To je způsobeno i tím, že trénovací množina těchto systémů obsahuje menší množství obrazů takových lidí.