Polsko zatklo šéfa polského Huawei kvůli podezření ze špionáže
11.1.2019, Milan Šurkala, aktualita
Huawei nemá skoro nikdo v lásce, alespoň pokud jde o představitele nejrůznějších států. Rostou obavy z toho, že tento čínský výrobce svými technologiemi špehuje ostatní pro čínskou vládu. Polsko tak zatklo dva muže podezřelé z posílání dat do Číny.
Čínská společnost Huawei je stále podezřelá z toho, že je napojená na čínskou vládu a svými technologiemi zajišťuje této mocnosti přístup do celého světa pro účely špionáže. Její technologie jsou tak zakázány nebo omezeny v USA, Kanadě, Japonsku, Austrálii, Novém Zélandu a Indii. Hodně se podobné zákazy přetřásají i ve Velké Británii, Francii, Itálii nebo Německu, kde nedávno došli k tomu, že proti špionáži ze strany Huawei nemají žádné důkazy. Huawei totiž pomáhá při budování 5G komunikačních sítí a mohlo by se tak dostat v podstatě do většiny komunikačních kanálů. Před technologiemi Huawei varoval i český NÚKIB, ale opět bez důkazů. To sousední Polsko už rovnou zatýkalo. Za mřížemi se kvůli podezření ze špionáže ocitl šéf polské pobočky Huawei (Weijing W.) a polský zaměstnanec společnosti Orange Polska (Piotr D.).
Pokud jde o zástupce Huawei, ten do roku 2011 pracoval pro čínský konzulát v Gdaňsku. Polský zaměstnanec Orange pak byl v minulosti členem polských bezpečnostních služeb (ABW), než byl vyhozen za podezření z korupce. Během své působnosti se tak dostal k mnoha informacím ohledně komunikačních systémů včetně těch vládních. Domy obou mužů byly prohledány a totéž platí i pro kanceláře obou společností, tedy Huawei i Orange.
Pokud by byli muži uznáni vinnými, hrozí jim vězení až v délce 10 let. Společnost Huawei zatím k záležitosti nevydala oficiální stanovisko. Není to nicméně zdaleka první představitel společnosti, který byl zatčen. Před měsícem se takto zatýkalo v Kanadě (ti zatkli CFO Meng Wanzhou), tam šlo ale o prodej amerických technologií společností Huawei do Íránu, což zakazují sankce uvalené Spojenými státy.