Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Porty bez propojovacího konektoru

1.8.2000, Petr Klabazňa, zpráva
Porty bez propojovacího konektoru
Aneb jak přispět k jejich rozšíření.
K významu a nebo i užití portů na počítače asi není třeba cokoli dodat. Jen to, že byly, jsou a budou. Svého času se objevil na základní desce jeden konektor navíc pro případné využití v IR komunikaci (nyní s časovým odstupem si můžeme říci, že nám to připomíná situace s USB porty v počítačích - nejdříve konektor - s následnou časovou prodlevou - a nakonec nějaké ty aplikace). Pro využití IR/infra portu je nutné tento konektor vyvézt vně skříně počítače. Pokud využijeme zadní část skříně PC je nutné mít ještě další přídavný modul s čidly (podobně jako např. u bezdrátové infra myšky.

Lépe by ovšem bylo čidlu někde na čelním panelu PC (přesné místo zatím není nikterak stanoveno - snad někdy v budoucnu). Což takhle využít nějaké standardní části stávajícího počítače - např. šachtu pro mechaniky (5.25" a nebo i 3.5"). Obě takováto řešení nabízí významný počítačový výrobce EpoX. V sekci příslušenství najdeme i IRPORT-1 (5.25") a IRPORT-2 (3.5").

irport


Základní technické parametry jsou shodné (až na fyzický rozměr):
Verze IrDA: 1.0 pro sériový Infrared
Rychlost: 2.4K až 115.2 [Kb/s]
Rozsah vzdálenosti: 0 až 1 [m]
Úhlový rozsah: +/- 15 stupňů
Chybovost: < 10-8 Bit
Napájení: + 5 V
Kompatibilita: SAHPR ASK, HP-SIR

Pětivoltové napájení se bere přímo z konektoru, ten je zapojen v pořadí: napájení (1)/nezapojeno (2)/IR/RX (3)/GND (4)/IR/TX (5). Při provozu je nutné dodržet pracovní rozsah vzdálenosti do 1 m a také úhel do 15-ti stupňů.

K použití je také nutno dodat, že je potřebná volná pozice pro 3.5" a nebo 5.25", což může být v některých případech problém ("velmi" vybavená PC a nebo "jednoúčelovky"). Pokud pomineme tyto "nedostatky" potom se dále asi nesetkáme s problémy propojení konektory, které jsou typické pro mechanická spojení. Zde je největší bariérou následná změna typu konektoru při přechodu na vyšší/rychlejší standard. Tohle u infra portů není naštěstí důležité …

Pro masovější využití se mi takovéto řešení jeví zbytečně "univerzální". Navíc potřeba volná 5.25" a nebo 3.5" pozice není v mnoha případech realizovatelná. Mnohem vhodnějším řešením by bylo "uzákonit" umístění IR někde na čelním panelu - např. v místě samolepky značky počítače. A sice takovým způsobem, aby infra čidlo designově zapadlo do loga. Na druhou stranu je dobré říci, že infraport asi nebude využívat každý a pro takovéto řešení by musela skříň PC být "na dohled nebo snad na dostřel ? :-)".


Zdroj EpoX