Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Potvrzeno: Google Lunar X Prize končí bez vítěze

24.1.2018, Jan Vítek, aktualita
Potvrzeno: Google Lunar X Prize končí bez vítěze
Google se soutěží Lunar X Prize přecenil schopnosti malých týmů a po letech posunování konečného termínu pro dosažení Měsíce je třeba konstatovat, že tato soutěž končí, aniž by se někdo vůbec pokusil splnit její cíle. 
Danou soutěž sice měla na starosti především XPRIZE Foundation, ale Google se s ní už před několika roky spojil ve snaze povzbudit malé a dosud spíše nezkušené týmy z různých zemí, aby vyslali na Měsíc přistávací moduly s malými rovery schopnými pohybu i přenášení obrazových dat ve vysokém rozlišení. Za to mohly získat část z celkové sumy 30 milionů dolarů, přičemž pro žádného z finalistů to nebyl konečný cíl. Proto se dá říci, že Google Lunar X Prize možná končí, ale práce týmů nikoliv. 
Nikdo pochopitelně nepředpokládal, že si k tomu jednotlivé týmy vyvinou i příslušné nosiče, jež by dokázaly dosáhnout měsíce. O to také žádný z nich neusiloval, ale právě to se stalo pro řadu z nich velkým problémem, a sice zajistit si místo na raketě nebo dokonce celou raketu pro své účely. Jak k tomu chtěly týmy HAKUTO, Moon Express, SpaceIL a další přistoupit, o tom si můžete přečíst v odkazovaném článku. 
 
 
Nyní již je jasné, že Lunar X Prize skončí bez vítěze a to bohužel tím způsobem, že se ani nikdo nepokusí její cíle ve stanovené lhůtě do konce letošního března splnit. Potvrdila to samotná XPRIZE Foundation. Tato soutěž přitom byla spuštěna již v roce 2007 s původním termínem do 13. září 2012, který byl několikrát posunut a z původních několika desítek týmů zůstalo ve hře nakonec pět. 
 
Jejich úkolem bylo přistát na Měsíci a s vlastním vozítkem ujet alespoň 500 metrů a odeslat zpět HD video a fotografie. Za to mohl první tým získat 20 milionů dolarů jako hlavní cenu a zbylých 10 bylo rozděleno mezi další ceny a odměny za speciální úkoly. Team Indus byl ke splnění tohoto cíle nejblíže, ale nakonec si nedokázal sehnat dost prostředků na zajištění místa na raketě organizace ISRO (Indian Space Research Organization).
 
Nicméně nadace pořádající soutěž tímto nechce skončit. Jednou z možností je nalezení dalšího sponzora, který by poskytl výherní jackpot a vedle toho je tu možnost pokračovat v soutěži bez příslibu výhry. Tak či tak, nešlo by již o Google Lunar X Prize, ale žádný ze soutěžících týmů do toho stejně nešel s hlavním cílem získat peníze z onoho balíku 30 milionů dolarů a některé z nich ostatně při své snaze už utratily větší částky. Lunar X Prize tak byla jen jedna prestižní zastávka na dlouhé cestě ke komerčnímu využití Měsíce či dalších těles naší soustavy. 
 
A je tu ještě něco. Google Lunar X Prize sice nemá takový konec, jaký bychom jí přáli, ale jak XPRIZE Foundation podotkla, v průběhu let umožnila vytvořit stovky pracovních příležitostí a také první soukromé vesmírné společnosti v Indii, Malajsii, Izraeli a Maďarsku.