PowerStrip - ladíme grafickou kartu
15.8.2005, Zdeněk Kabát, návod
Dnes si představíme užitečnou utilitu s označením PowerStrip, jež obsahuje mnoho skvělých vlastností, které se týkají hlavně ukládání profilů výkonu, barev či monitoru. Dovoluje ale i měnit frekvence grafické karty přímo uprostřed hry!
Kapitoly článku:
- PowerStrip - ladíme grafickou kartu
- Profily výkonu - přetaktování a tweaking API
- Profily barev - obraz k obrazu svému
- Profily obrazovky - největší síla PowerStripu
- Profily aplikací a klávesové zkratky
- Diagnostika, úklid paměti, ikony atd.
Profily výkonu - přetaktování a tweaking API
Jako první možnost, která se vám po rozbalení menu ze systémové lišty nabízí, jsou Profily výkonu, což v sobě zahrnuje přetaktování grafických karet a úpravy nastavení rozhraní DirectX a OpenGL. PowerStrip snad jako jediný program nabízí možnost nezávislého přetaktování několika grafických karet zároveň, což ale asi málokdo využije. Mnohem praktičtější je tato utilita v tom, že podporuje přetaktování vždy na hardwarové úrovni a překonává tak veškerá omezení ze strany ovladačů. To se většinou týká i ostatních voleb, které jsou implementovány co "nejhlouběji" do systému.
Nastavení taktování grafické karty
První část okna Profily výkonu se zaobírá přetaktování a obsahuje dva posuvníky - pro jádro a pro paměti. Defaultně je jejich maximum nastaveno na 133% originální frekvence, ale tento limit lze snadno zvýšit dvojklikem na symboly pod grafem. Kromě toho se v některých případech nabízí možnost synchronního přetaktování jádra a pamětí (dnes prakticky nepoužitelné) a vylepšeného taktování pamětí.
Po navolení nových frekvencí je vždy nutné takty potvrdit tlačítkem "Použít", následně se otevře okno s 20-vteřinovým odpočtem pro případ selhání. Pokud ho v limitu nepotvrdíte, frekvence se resetují zpět.
Nastavení ovladače
V tomto menu můžete nalistovat poměrně velké množství nastavení pro ovladače, ať už se jedná o OpenGL nebo DirectX. Nejedná se tedy o nízkoúrovňový přístup, ale o změnu parametrů standardně dostupných v ovládacím panelu.
(upraveno do jednoho sloupce)
V těchto možnostech by se nemusel každý vyznat, proto zde uvádím stručný výpis jejich významu:
- Enable vertical sync (OpenGL) - zapne vertikální synchronizaci obrazu
- Disable 32-bit Z buffer (OpenGL) - vypne 32-bitovou hloubku bufferu pro ukládání Z souřadnice (ulehčí pamětem)
- Use triple buffering (OpenGL) - vynutí si zapnutí triple bufferingu
- Force full-scene antialiasing (OpenGL) - vynutí si FSAA, ale nespecifikuje počet vzorků (2x/4x/6x/8x)
- Enable TruForm (OpenGL) - zapne TruForm (jen ATi) pro hry, jež jej podporují
- Force anisotropic filtering (OpenGL) - vynutí si zapnutí anizotropního filtrování, opět bez udání jeho úrovně
- Disable vertical sync (Direct3D) - pro změnu vertikální synchronizaci vypíná
- Force full-scene antialiasing (Direct3D) - viz výše
- Enable temporal antialiasing - zapne Temporal AA u grafik ATi, což znamená, že sudé a liché snímky jsou vykreslovány rozdílné samply (teoreticky dvakrát lepší FSAA při zachování framerate)
- Enable fast Z buffer optimization (Direct3D) - zapíná fast Z clear, tedy rychlé vyčištění Z bufferu (jen ATi), nechte zapnuté
- Disable texture compression (Direct3D) - vypne komprese textur, určitě nezaškrtávat
- Enable TruForm (Direct3D) - viz výše
- Disable hierarchical Z optimization (Direct3D) - vypíná funkci hierarchické Z (jen ATi), nechte zapnuté
- Force anisotropic filtering (Direct3D) - viz výše
Protože tato nastavení jsou k dispozici v ovládacím panelu, nebylo by na nich nic zvláštního. Ovšem výhodou je, že je zde můžete snadno ukládat do profilů a vyvolávat dvěma kliknutím myší nebo klávesovou zkratkou. Také je možné profil přiřadit ke konkrétní o hře, o čemž si povíme o kousek dále.
Další nastavení a profily
Uprostřed pravé části okna máte k dispozici několik zatržítek vztahujících se k profilům výkon. Můžete tak zakázat úpravy frekvencí nebo úpravy ovladačů, ale také zapnout řízení spotřeby u taktování, což znamená, že se při přechodu do úsporného režimu karta podtaktuje na původní hodnoty. Někdy ale může toto nastavení ve spojení s S3 nebo S4 stavy způsobovat zamrznutí systému.
Ve spodní části okna pak naleznete položku profily, která je pro PowerStrip tak charakteristická. Každé nastavení můžete uložit pod svým jménem ("Uložit jako") a případně k němu okamžitě přiřadit klávesovou zkratku (kliknutí na klávesu vedle rolovacího menu). Profilů si můžete vytvořit libovolné množství... nebo alespoň mně se nepodařilo dosáhnout nějakého limitu.