Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Prach - největší nepřítel lidstva

8.10.1999, Petr Klabazňa, zpráva
Prach - největší nepřítel lidstva
Další pokračování o situaci na trhu HW (3).
Nejen nedostatek dílů, ale i narušení technologie může vést k nenahraditelným škodám ve výrobě polovodičových prvků, zvláště pak čipů pro počítačový průmysl. V předešlém dílu jsme již dříve informovali o problémech taiwanských výrobců. Nyní mi dovolte malé upřesnění, které se týká právě zmiňovaných čipů. O co jde. Jako polotovar pro výrobu čipů se používají křemíkové destičky, které procházejí speciálním technologickým postupem. Tyto destičky pak putují k jednotlivým výrobcům a ti je pak oživí na konkrétní typ... Ale to již bychom zašli příliš do podrobností. Dále je nutné mít na paměti, že takovýchto továren není na světě příliš mnoho.

A právě jedna z těchto málo početných utrpěla menší problém. Při zemětřesení sice zůstala na místě nicméně došlo k poškození celistvosti budovy, což sekundárně mělo za následek vniknutí prachu do vnitřních prostor. Jistě si každý dovede představit tuto katastrofu, kdy při výrobě se sleduje i čistota vzduchu a teď najednou tohle. Pravděpodobně náprava této situace nebude otázkou jednoho odpoledne...

Také v oblasti výroby pevných disků dochází k menším změnám. Začíná být nedostatek těchto komodit, především v malých kapacitách (pro kancelářské počítače). Sotva se stíhají pokrývat předem domluvené kontrakty výrobců PC - do výrobních linek. Rozumnými kapacitami jsou myšleny hodnoty někde kolem 4 GB. V současné době jeden z největších výrobců nedisponuje téměř žádnými pevnými disky do kapacity 20 GB (poslední výkřik na trhu s velkou cache pamětí). Ano jde o Seagate a jeho řadu s otáčkami 7200 rpm. Takovéto disky jsou ovšem poměrně drahé a tudíž nepoužitelné do levných sestav. O něco lepší situace je u Westernu. K mání jsou již 13-ti GB disky, ale i tak se tyto nedají montovat do levných sestav (cena Westernů je navíc o něco vyšší při stejné kapacitě než u Seagate). Obdobná situace panuje také u Quantumu.

Patrně se ještě dočkáme levných počítačových sestav osazených pevnými disky jiných výrobců. Přímo se nabízí Samsung, Fujitsu nebo i JTC. Nebo na druhé straně zvolit kvalitu, a v takovémto případě pak disky IBM nebo HP a nehledět na cenu (těžko rozhodnout). Tato situace se týká disků IDE (chcete-li E-IDE), pro připojení na SCSI není situace tak kritická. Mimo jiné i proto, že SCSI disky se nemontují hned tak do každého počítače.

Tento stav samozřejmě není nejen odezvou na nedávné události, nicméně je otázkou jak se bude dále vyvíjet, zvláště pak cenově. Situace v poptávce po zboží připomíná spíše předvánoční trh, než dnešní datum. Nechejme se překvapit .. ostatně nic jiného nám nezbývá.

Zdroj Email