Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Praktické zkušenosti s myškou Logitech Cordless MouseMan Optical

31.12.2001, Jakub Kozák, článek
Praktické zkušenosti s myškou Logitech Cordless MouseMan Optical
Asi tak před měsícem jsem si koupil bezdrátovou optickou myšku od firmy Logitech a tímto článkem bych se s Vámi chtěl podělit o několik praktických zkušeností.
Myšku jsem koupil za zhruba 2200,- korun, což je na myš sice docela mnoho, ale myslím, že to není špatná investice. Myška je optická a tudíž nevyžaduje vůbec žádnou údržbu. Absence kabelu je taky velmi příjemná změna oproti normálu a musím se přiznat, že jsem se první dny pohyboval jako s kabelem (v omezeném prostoru apod.) no prostě zvyk. "Logitechku" jsem dostal v relativně velké krabici, včetně CD s programem MouseWare (viz další popis) a návodem (dokonce i v češtině). V krabici byl kromě myši i přijímač, dvě tužkové baterie a redukce z USB na PS2, protože myš je provedená pouze ve verzi pro rozhraní USB, kterým stále ještě nedisponují úplně všechny počítače.

Po vybalení z krabice jsem do myši vložil přiložené tužkové baterie a přijímač jsem připojil k portu USB. Windows okamžitě detekovaly zařízení a po bezproblémové instalaci jsem myšku "spojil" (tzn. stisknul jsem tlačítko na vysílači a potom tlačítko, které je na myši zespodu). Toto spojení je nutno provést pouze jednou, příště už si myška spojení pamatuje.

Myš má velmi šikovný design a skvěle padne do ruky. Zde by nějaká výtka mohla směřovat především k tomu, že levák si ji prostě nechytne, je to myš výhradně pro praváky. Byl jsem velmi překvapen přesností, kterou se kurzor pohyboval na obrazovce a se kterou reagoval na pohyby myší. Je to dáno hlavně rozlišením optického senzoru myši - ten totiž dosahuje 800 dpi na rozdíl od rozlišení "běžných" optických myší, které mají "pouhých" 400 dpi. Myš bezchybně fungovala na jakémkoli povrchu - na stole z bukového dřeva, na koberci, na noze, na posteli, na ruce - prostě všude.


Obr. 1 - Logitech Cordless MouseMan Optical

Samotný dosah jsem nijak prakticky neměřil, ale počítač bez problémů ovládám i ve vzdálenosti zhruba 5 metrů, i když je mezi myší a přijímačem zhruba 80 cm zeď. Nyní si již bez problémů i z postele pustím WinAMP a pokud přehrávám filmy přes TV Out, tak počítač ovládám z obývacího pokoje, což je velmi komfortní. Ačkoli se v manuálu doporučuje mít přijímač minimálně 20 cm od monitoru nebo jiných elektrických zařízení, mám přijímač umístěn na monitoru (jinam to bohužel nešlo) a i přesto jsem nezaznamenal žádné problémy s příjmem nebo pohybem myši.

Instalace programu MouseWare (který však není nutno instalovat), proběhla také bez problémů. Myš má celkem 4 tlačítka - dvě standardní, prostřední (rolovací kolečko se dá totiž mačkat) a také tlačítko pro palec na boku myši. Pomocí MouseWare můžete tlačítkům přiřadit rozmanité funkce jenom mě trochu mrzí, že si nemůžete nastavit skutečně to, co chcete (např. aby se stisknutím bočního tlačítka spustil určitý program), ale pouze operace, které jsou v ovládacím programu předem nadefinovány.

Pomocí MouseWare se také můžete přesvědčit o aktuálním stavu baterií. Jejich životnost je odhadována na tři měsíce. Myška si totiž svítí na povrch pod sebou červenou diodou, která však na plno svítí pouze při pohybu. Pokud je myš v klidu, dioda svítí slaběji, po nějaké době nečinnosti začne poblikávat a frekvence blikání se mění v závislosti na délce klidového stavu myšky. Co považuji taky za trošku nevhodné je, že dioda prostě nikdy nezhasne, takže např. po celou noc myška poblikává. Není to sice vidět, ale životnosti baterií by určitě pomohlo, kdyby se dioda po určitém čase vypnula i když zase nevím, zda by optická čočka v naprosté tmě zjistila, že se myš hýbe a vzbudila počítač.

Co říci závěrem? Logitech Cordless MouseMan Optical je výborná myš se spoustou skvělých vlastností, které převládají nad minimem výtek, které by však mohl vyřešit nový software. Překážkou však asi bude cena - málokterý běžný uživatel si může dovolit "pěstovat" na svém stole myš, která stojí 2500,- když může mít co půl roku novou za nějakých 500,- nebo optickou, ale s "kablíkem" za 1000,-. Je to jen otázka pohodlnosti a taky peněz, ale investici do takovéto myšky mohu jen doporučit, protože za své peníze dostanete kvalitu, ergonomii, pohodlí a také spolehlivost. Ještě jeden problém se kterým jsem se setkal - občas, když na pracovním stole děláte něco, kvůli čemu odklízíte klávesnici apod. sem tam se stane, že se myška ztratí ;-))).