Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přehled intelovské terminologie - update

24.11.1999, Vít Zatloukal, zpráva
Přehled intelovské terminologie - update
Pentium III, Coppermine, FC-PGA.
Taky máte zmatek v názvech nových procesorů a jim příslušných patic z produkce Intelu ? Tady je jejich stručný přehled pro vaši orientaci.

Slot 1 - patice základní desky určená pro procesory Pentium II a Celeron. Podporuje FSP jak 66MHz, tak 100MHz a omezené množství sekundární L2 cache.

Slot 2 - patice základní desky určená pro Pentium II Xeon a další výkonnější čipy (např. Tanner) podporující 100MHz sběrnici a až 2MB sekundární L2 cache.

Slot M - Patice základní desky pro procesor Merced.

Slot A - není sice produktem Intelu, ale když už jsme u těch slotů - patice základní desky určená pro procesory AMD K7, které by se měly objevit v první polovině roku 1999. Slot A je konstrukčně shodný se Slotem 1, ale jejich elektronické zapojení je rozdílné.

Socket 370 - patice základní desky pro procesory Celeron PPGA - podobná Socket 7, ale nekompatibilní.

FC-PGA - fyzicky stejná patice jako Socket 370, avšak nekompatibilní.

Celeron - značka 32-bitových Slot 1 procesorů nedávno uvedených na trh. Prozatím je k dispozici 266MHz verze, 300MHz verze přichází v těchto dnech. Zde najdete o Celeronu trochu více.

Covington - označení pro jádro procesoru Celeron 266-300MHz.

Mendocino jsou procesory vycházející z Celeronu, oproti němuž mají přidáno 128KB L2 cache na čipu (on-die), která pracuje na stejné rychlosti jako procesor).

Pentium II - asi netřeba vysvětlovat, ale pro úplnost - značka 32-bitových procesorů pro Slot 1. Dnes jsou dostupné na frekvencích 233 až 450MHz, přičemž procesory 233-333 používají 66MHz sběrnici, zatímco 350 a vyšší používají 100MHz sběrnici.

První Pentia II používala jádro Klamath, které bylo vyvinuto pro Pentium Pro procesory. Vyrábí se 0,35 mikronovou technologií a využívá 512KB externí L2 cache, která je v případě Pentium II umístěna v jeho obalu (na desce plošných spojů vedle čipu).

Nástupcem je jádro Deschutes, které je vlastně jen zmenšením Klamathu (používá 0,25 mikronovou technologii) a nepřináší s sebou žádné nové vlastnosti. Používá se v Pentiích II 333, 350 a 400MHz opět v kombinaci s 512KB externí L2 cache.

Pentium III - procesor s jádrem Katmai, které má implementovánu novou instrukční sadu (70 instrukcí) SSE (Streaming SIMD Extensions, původně Katmai New Instructions), což přináší zvýšení výkonu zejména ve 3D oblasti.

Coppermine - zatím posledním jádro používané v Pentiích III bude Coppermine. Jedná se o jádro Katmai vyráběné 0,18 mikronovou technologií, díky které dosahuje vyšší frekvence. Procesory Pentium III se 133MHz sběrnicí jsou označeny písmenem B. Další změnou v Coppermine je integrovaná L2 cache o velikosti 256KB pracující na frekvenci shodné s procesorem - jsou označeny písmenem E. Pentia III se 133MHz sběrnicí a 256KB L2 cache jsou označeny EB.

Pentium II Xeon je procesor určený pro servery a výkonné pracovní stanice. Používá jádro Deschutes, ale má větší (až 2 MB) L2 cache, která pracuje na plné frekvenci (na rozdíl od Pentium II, kde pracuje L2 cache pouze na poloviční frekvenci). Dalším výrazným rozdílem oproti Pentium II, je možnost umístit na základní desku až čtyři procesory Xeon.

Pentium III Xeon - Procesor vycházející z Pentium II Xeon doplněný o SSE (Katmai) instrukce.

Tanner bude jakási 32-bitová odnož Mercedu, přičemž by se měl stát následníkem Pentium II Xeon, což je procesor pro Slot 2. Bude mít také instrukční sadu Katmai a očekává se, že jeho nejnižší frekvence bude 450MHz nebo 500MHz.

Cascades bude mít nejnižší frekvenci 600MHz a 256kB L2 cache pracující na rychlosti procesoru. Vycházet bude z Tanneru, ale bude mít menší L2 cache, avšak bude používat rychlejší 133MHz sběrnici.

Merced - Označení pro první intelovský 64-bitový procesor. Vložit ho bude možno do patice Slot M. Uveden by měl být někdy v létě roku 2000.