Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přehled parametrů a cen IDE pevných disků na českém trhu

3.10.2001, Štěpán Mrázek, článek
Přehled parametrů a cen IDE pevných disků na českém trhu
V České republice je možné vybírat z poměrně značného počtu pevných disků. Tento článek Vám přináší přehled technických parametrů a cen 60 IDE pevných disků - a samozřejmě i jejich srovnání z hlediska poměru cena/kapacita.
Kapitoly článku:
  1. Přehled parametrů a cen IDE pevných disků na českém trhu
  2. Technické parametry
  3. Cenové srovnání
Úvodem bych rád upozornil, že článek není recenzí; je - nebo měl by být - přehledem pevných disků, které lze nalézt v nabídce významnějších českých distributorů. A ještě maličká poznámka - přehled je určen i pro technicky méně zdatné čtenáře, proto jsou-li Vám termíny jako cache, rychlost otáčení ploten, hustota záznamu, atd. notoricky známé, přeskočte rovnou na další stránku, kde již najdete vlastní přehled technických parametrů.

Kapacita (čím více, tím lépe)

Kapacita je hlavním údajem u každého pevného disku. Udává množství dat, které je schopen pevný disk pojmout. Výrobci pevných disků udávají kapacitu v GB (gigabajtech), ovšem dle jejich údajů je 1 GB roven 1 000 000 000 B. To je samozřejmě nepřesné (a pro ně výhodné, protože disk vypadá jako větší), neboť jeden kilobajt je roven 1024 bajtů, stejně tak jeden megabajt je roven 1024 kilobajtů, atd.

Rychlost otáčení ploten (čím více, tím lépe)

Je hodnota, která udává kolikrát za minutu se otáčejí plotny pevného disku. Při vyšších otáčkách je možné číst data rychleji, ovšem pouze v případě kontinuálního čtení. Jestliže hlavičky disku přeskakují mezi jednotlivými částmi disku, pak rychlost otáčení nemá podstatný vliv na rychlost čtení dat.

Vyhledávací doba (Seek Time) (čím méně, tím lépe)

Je doba potřebná k přemístění (čtecích/zápisových) hlaviček mezi stopami. Udává se v milisekundách a závisí na vzdálenosti stop, mezi kterými se hlavičky přemisťují. V případě dvou vedlejších stop to je kolem 2 ms, přemisťují-li se hlavičky od okraje disku k jeho středu, vzroste až na 30 ms

Průměrná vyhledávací doba (Average Seek Time) (čím méně, tím lépe)

Udává čas potřebný k přemístění hlaviček přes náhodný počet stop. Je to v podstatě statistická veličina a pohybuje se v rozsahu 8 ms až 14 ms. Průměrná vyhledávací doba bývá často výrobcem uváděna jako nejdůležitější (je uváděna i v našem přehledu), ne-li jediná charakteristika výkonu pevného disku, ovšem zcela úplnou charakteristikou není.

Hustota záznamu (čím více, tím lépe)

Hustota záznamu je jednou z nejdůležitějších hodnot pevného disku, neboť udává množství dat, které je schopen pojmout jeden čtvereční palec záznamového média pevného disku. Na této hodnotě záleží - mimo jiné - rychlost přenosu dat, které dosahuje konkrétní pevný disk. Se stoupající hodnotou hustoty však zároveň do jisté míry stoupá pravděpodobnost chyby z důvody vady na médiu.

Pozn. V dnešní době se tato hodnota uvádí nejčastěji v Gb (gigabit) na čtvereční palec.

Vyrovnávací paměť - cache (čím více, tím lépe)

Vyrovnávací paměť slouží - jak vyplývá již z názvu - pro dočasné uložení dat načtených z média. Čím větší cache, tím roste pravděpodobnost že požadovaná data jsou v ní obsažena a tím zároveň roste rychlost přístupu k datům.