Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přeměna paměti SDRAM v RAMBUS

23.2.2000, Petr Klabazňa, zpráva
Přeměna paměti SDRAM v RAMBUS
ASUS DIMM Riser - naděje příštích ...
Vývoj v oblasti pamětí probíhal pěkně vyrovnaně a až na občasné "malé" změny (30 pinů nahradilo 72 pinů, FP byly odsunuty moduly EDO, atd...) se nic extra závratného nedělo. A to až do doby, kdy přišla do té doby ne zcela známá firma RAMBUS se svými moduly s označením RDRAM. Zpočátku si asi málokdo uvědomoval změnu počátečního písmene S (SDRAM) za R (RDRAM). Ale, jak se říká "pokrok nezastavíš" a tak paměti RAMBUS (takovéto označení se velice rychle vžilo právě pro RDRAM) měly být dalším krokem, jak přispět k dokonalejší komunikaci mezi procesorem a pamětí. Především pak v rychlosti a spolehlivosti. Nová technologie s sebou přinesla i nové čipsety a ty pak zpětně kromě podstatných vylepšení i různá omezení (my si zde povšimneme oblasti paměťových modulů).
riser


Proti RAMBUS pamětem hovoří dnes snad jen jejich cena. Ta se pohybuje okolo $900.00 pro 128 MB modul RDRAM (jen pro srovnání 128 MB SDRAM modul se pohybuje okolo pěti tisíc korun - a navíc v minulém týdnu došlo k dosti podstatnému snížení cen SDRAM až o 20 % !). Ale je opravdu nezbytné osadit základní desky postavené na intelovském čipsetu i820 výhradně RAMBUS moduly ?

Nový DIMM Riser od firmy ASUS je právě takovou "redukcí", která dovede osadit staršími DIMMy základní desku s čipsetem i820 a zároveň využít nové rysy jako je port AGP4x a UDMA/66 bez nutnosti mít paměťové moduly RDRAM. Vzhledem k rychlosti RDRAM by mohla být slabším článkem jen rychlost pamětí PC133 SDRAM.

Specifikace pro RDRAM:
- vysoká rychlost 800, 711 a 600 MHz RDRAM
- konektor se 184 hranami a roztečí 1mm
- max. velikost modulu PCB: 133.5 mm x 31.75 mm x 1.37mm (5.25” x 1.25” x 0.05”)
- každá RDRAM má 16 banků, celkově 256, 192, 128, 96 nebo 64 banků pro 128 MB, 96 MB, 64 MB, 48 MB nebo 32 MB moduly
- pozlacené hrany kontaktů konektoru
- podpora SPD (Serial Presence Detect)
- pracovní napětí 2.5 voltu (±5%)
- nízká spotřeba a automatické občerstvení
- oddělené řádky a sloupce pro rychlejší vybavení

Pro použití ASUS DIMM Riseru je nutno dbát na tu skutečnost, že po vložení do základní desky ční redukce poměrně vysoko na okolní díly a ne ve všech skříních bude pro ni "místo". Spojení konektorů je dále fixováno mechanicky - pro vyšší bezpečnost. Pro praktické zkoušky byly zvoleny dvě konfigurace, které se lišily použitými paměťovými moduly. Porovnání bylo provedeno mezi 128 MB PC133 Siemens SDRAM modulem a 128 MB PC800 RDRAM. Základem byl intelovský procesor "Coppermine" 800Mhz PIII v desce ASUS P3C-E I820. Bližší popis a výsledky (grafy) rychlostí těchto dvou sestav jsou na GamersDepot.

Při běhu nebyly zjištěny žádné okolnosti, které by způsobily jakoukoli nestabilitu systému, a to ani po delším provozu. Kromě speciálních testů (3dMark 2000) byly sestavy podrobeny "náročným" herním aplikacím: Quake 2 i Quake 3.

Z uvedených grafů dostaneme prostou analýzou, že naměřený rozdíl se pohybuje okolo 10-ti až 15-ti snímků/s. Pro hodnoty základu kolem sta snímků za sekundu je to procentuelně podobná cifra. Na druhé straně pokud uvážíme cenový rozdíl mezi SDRAM a RDRAM moduly potom je ASUS DIMM Riser výhodným řešením, jak mít v dnešní době základní desku s čipsetem i820 (a neodmyslitelně také její "parametry") a na druhé straně zbytečně neutratit za RDRAM. Mezi klady bychom zařadili možnost upgradu základní desky s i820 a dále snadnou instalaci. Naproti tomu stojí dosti velká nevýhoda v omezeném použití jen se základními deskami ASUS a dále také dodatečné náklady na pořízeni (49$).

Nicméně vzato čistě prakticky, ASUS DIMM Riser je řešením v pravém slova smyslu. Cena samotné redukce, která je 49$, není takovým finančním zatížením jako by bylo pořízení RAMBUS pamětí. Za poměrně vysokou cenou ASUS DIMM Riseru se ale skrývá něco více než jen kousek samotného tištěného spoje osazeného paměťovými konektory... Ostatně jak je patrno z přiložené fotografie skrývá se zde čip z označením Intel 82805AA. Proto je redukce také tak vysoká. Pod tímto "tuctovým" značením 82805AA se skrývá obvod MTH (Memory Translator Hub), ale o tom snad někdy příště. Asi nebude žádným tajemstvím, že pokud tento obvod najdeme umístěn přímo na základní desce bude i ona podporovat SDRAM paměťové moduly ... Který z větších výrobců základních desek přijde s jinou technologií, než speciální redukcí ?


Zdroj GamersDepot