Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Prezentace Windows XP na konferenci Technet

8.10.2001, Štěpán Mrázek, článek
Prezentace Windows XP na konferenci Technet
Přestože se z časopise Svět Hardware většinou problematikou software nezabýváme, tak nový operační systém Windows XP od firmy Microsoft je dostatečně zajímavé téma, abychom mu věnovali jeden článek. No a kdyby pro nic jiného tak pro svoje hardware nároky si zaslouží článek v našem časopise.
„Věci by se měly dělat tak jednoduše, jak je to jen možné – ale ne jednodušeji“ (Albert Einstein)

Pod tímto mottem se nesla presentace nového operačního systému Windows XP od firmy Microsoft na konferenci Technet. Pokud Vás zajímá význam oné zkratky XP pak vězte, že se jedná o anglické slůvko eXPerience znamenající zkušenost. Pravdou také je, že jsem od člověka z Linuxové komunity slyšel, že ve skutečnosti by to mělo znamenat eXPeriment :o).

Tedy zcela první věcí kterou si všimnete při letmém pohledu na nové Windows je jejich vzhled. Nevím jak to popsat bez obrázků, které bohužel nemám k dispozici, ale vypadají úplně tak nějak jinak. Další věc je podezřele malé množství ikonek na ploše. Jak jsem se dozvěděl na Technetu je cílem firmy Microsoft, odbourat ikonky z plochy, neboť je uživatelé stejně nepoužívají.

Pozn. po té co jsem před pár dny uklidil plochu svého domácího počítače tak jich (ikonek na ploše) tam zbylo přesně 15. No asi nejsem typický Windows user :o)

Tři verze jednoho systému



Operační systém Windows XP existuje ve třech verzích. První z nich je určena pro domácí použití (Home Edition) a neobsahuje některé funkce z další edice (o tom, ale později). Další zajímavostí je skutečnost, že tato verze nebude prodávána formou multilicencí. Druhá edice je nazvaná Proffesional a je určena pro nasazení v kanceláři a je rozšířena o mnoho funkcí (namátkou vzdálený přístup, práce s více jazyky, vzdálená plocha, podpora víceprocesorových systémů, šifrování systému souborů, řízení přístupu k souborům a aplikacích, vzdálená instalace, etc.). Poslední verzí je Windows XP 64-Bit Edition, myslím si, že zde není potřeba dalšího komentáře.

Pozn. firma Microsoft začíná podle vzoru společnosti nVidia vydávat více verzí jednoho produktu. Nutno však dodat, že na pět verzí čipu TNT2 zatím „ikspéčka“ nemají, snad v další verzi :o).

Hardware požadavky systému



Požadavky na počítač jsou asi jednou z nejdůležitějších informací, které by měl přinášet časopis zaměřený na problematiku hardware. Nejdůležitější jsou požadavky na operační paměť, ty zůstávají stejné jako u Windows 2000. Už se moc těším jak „rychle“ pojedou Windows XP s doporučenou velikostí RAM.

Ikona Odkaz na databázi
Minimální požadavky
Doporučené požadavky
Frekvence procesoru233 MHz300 MHz
Operační paměť64 MB128 MB
Pevný disk1,5 GBIkona Odkaz na databázi
Monitor a grafická kartaMin. 800 x 600Ikona Odkaz na databázi
Instalační zařízeníCD-ROM či DVDIkona Odkaz na databázi
Vstupní zařízeníMyš a klávesniceIkona Odkaz na databázi
Tab. 1 – Hardware požadavky operačního systému Windows XP

Pozn. během presentace předváděli pracovníci firmy Microsoft velice efektní spořič obrazovky. Musím uznat, že jsem tak krásný spořič ještě neviděl. Na druhou stranu ovšem informace, že tento spořič pro svůj chod vyžaduje 16MB grafické paměti vyvolala v sálu bouři smíchu. No a když jsem se zmiňoval o minimální velikosti RAM, tak maximální velikost jsou rovné 4 GB.

Windows XP Ready



Jestli chcete, aby Váš počítač mohl zapadnout do této kategorie pak musí splňovat následující požadavky.

Pozn. před vlastní instalací spusťte režim kontroly inovace (Check Upgrade Only Mode). Z adresáře i386 na instalačním médiu spusťte soubor winnt32.exe s parametrem –checkupgradeonly.

Vzdálená plocha



Díky této funkci se můžete pomocí protokolu RDP (Remote Desktop Protokol) připojit z jednoho počítače na jiný a pracovat s aplikacemi a daty připojeného počítače.

Pozn. musím podotknout, že tato funkce se mi líbí opravdu maximálně. Dovedu si velice dobře představit její využití při práci z domova. Tedy přesněji dovedl bych si ji představit, nebýt cen připojení za dial-up.

Vzdálená pomoc



Tato funkce Vám přináší možnost žádat o pomoc technicky zdatného kolegu či administrátora. Požádat o pomoc je možné buď za použití emailu nebo Windows Messengeru, po akceptování něčí pomoci máte dvě možnosti. První z nich je provádět zásahy do systému dle pokynů rádce a druhá pak předat rádci kompletní správu systému (zde je nutnost další verifikace z Vaší strany a možnost okamžitého ukončení správy systému stisknutím tlačítka ESC).

Pozn. zrovna o této funkci jsem se bavil s jedním bývalým spolužákem, který pracuje jako správce sítě (vysvětloval jsem mu jak s novými Windows uspoří čas). Prohlásil, že tuto funkci rozhodně nechce, neboť když někomu ve firmě spadne počítač tak má alespoň důvod vstát ze židle a jít trochu se projít :o).

Off-line složky



Podpora off-line složek a souborů byla zabudována již v systému Windows 2000, díky této funkci jsou soubory dostupné i po odpojení od serveru. Nová verze operačního systému jde dál a doplňuje tuto funkci o šifrování a zvyšuje tak bezpečnost.

Update systému



Uživatelé operačního systému Windows znají velice dobře funkci Windows Update. Tato funkce zůstala samozřejmě zachována a navíc je doplněna o další dvě funkce: Dynamic Update a Automatic Update. Automatický update systému Vám zpřístupňuje automatickou kontrolu nových oprav systému, dynamický update Vám pak během instalace umožňuje provést kritické opravy systému.

Obnova systému



Funkce Systém Restore je další funkcí známou z operačního systému, tentokrát se jedná o Windows ME. Možnost obnovení systému v zálohované konfiguraci se hodí zejména v situaci, kdy chcete provádět zásahy do systému s neznámým výsledkem. Test nové hry, instalace různých aplikací, etc.

Podpora aplikací pro starší OS



Problém funkčnosti (přesněji nefunkčnosti) aplikací pod nejnovějším operačním systémem je jistě znám každému kdo v minulosti upgradoval operační systém na novější. Windows XP a funkce Compatibility Mode umožňují nastavit pro konkrétní aplikaci simulaci staršího operačního systému (Win 98, Win 2000).

Vylepšení práce v síti



Práce z síti doznala také určitých (pozitivních) změn. Hlavními změnami je možnost nastavení alternativních IP adres pro případ, že není k dispozici DHCP server, či možnost automatické konfigurace bezdrátových adaptérů, což umožňuje přecházet z jedné sítě do druhů bez nutnosti konfigurace. Windows XP mohou fungovat jako bridge mezi různými technologiemi (např. Wireless Lan a Ethernet), nebo jako osobní firewall chránící počítač před proniknutím ze sítě internet.

Podpora multimédií



Podpora práce s multimediálními soubory je zde rozšířena o program Movie Maker (jednoduchá video střižna), novou verzi internetového prohlížeče (Internet Explorer 6.0), program Windows Media Player nyní umožňuje kopírovat hudbu i do formátu MP3, přímo v programu Průzkumník je nyní možné zapisovat CD-R či CD-RW, etc.

Závěrem



Vylepšení je ve Windows XP opravdu velké množství a jejich popis je nad možnosti jednoho (byť dlouhého) článku. V tomto článku jsem shrnul seznam novinek a vylepšení tak jak mi utkvěli v hlavě po shlédnutí presentace na Technetu.

Závěrem si nemohu odpustit jeden osobní postřeh a podotýkám že je značně subjektivní a tudíž s ním nemusíte souhlasit. Srovnání Windows XP s Windows 2000 mi značně připomíná rozdíl mezi Windows ME a Windows 98SE. Windows „míčka“ si získaly pověst jako trošku naleštěné Win98SE s několika novými funkcemi. Doufám, že tento osud nečeká také Windows XP.

Další věc, která se mi příliš nelíbí je dle mého názoru poměrně brzké uvedení nového operačního systému. Jestliže firma před rokem investovala značné finanční prostředky do licencí systému Windows 2000, který nyní spolehlivě funguje, pak se mi zdá další investice do upgradu zcela zbytečná.

Zdroj: konference Technet v Brně