Privátní Tesla nachází finanční pomoc v Suadské Arábii
14.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Elon Musk vyvolal se svým záměrem udělat z automobilky Tesla zpět privátní společnost velké pozdvižení. Mnoho lidí nevěří, že na to získá peníze. Podle jeho vlastních slov mu v tom ale pomůže fond ze Saúdské Arábie.
Před týdnem Elon Musk oznámil, že by chtěl automobilku Tesla stáhnout z burzy zpět do privátních rukou. Ve svém tweetu rovněž prohlásil, že stávajícím akcionářům by nabídl $420 za akcii (tehdy byla cena okolo $350, a to už po velmi výrazném zvýšení po vyhlášení finančních výsledků za poslední čtvrtletí). To by znamenalo, že potřebuje získat okolo 72 miliard dolarů. Veřejnost se ale hodně dohadovala, kde chce vzít tolik peněz a našel se už i spekulant, který si vsadil na pokles hodnoty akcií, a poněvadž toto oznámení hodnotu akcií naopak zvýšilo, na Elona Muska podal žalobu. Dle jeho slov lhal a financování nemá zajištěno. Elon Musk v příspěvku na blogu Tesly ze včerejška nicméně vysvětlil, že o peníze se postará fond ze Saúdské Arábie. Přesto lze číst mezi řádky nejistotu.
Už počátkem roku 2017 Arabové jednali s Teslou o přechodu na privátní společnost, nicméně po dlouhou dobu se v jednáních nikam dál nepohnuli, přestože následovalo ještě několik setkání. V poslední době fond nakoupil okolo 5 % veřejně obchodovatelných akcií a zažádal o další schůzku, která se konala 31. července. Zde mělo být řečeno, že fond je o investicích rozhodnut a z jeho strany záměr o privátní Teslu nadále trvá.
A zde nastává okamžik nejistoty. Elon Musk tedy považoval dohodu za jasně naplánovanou, a proto si 7. srpna dovolil napsat, že financování přechodu na soukromou společnost je zajištěno. Faktem však je, že nic nenasvědčuje tomu, že by byla existovala přímo dohoda (a ne jen vyřčený záměr) a už vůbec ne, že by měla papírovou podobu. Jeho tweet "financování zajištěno" tak není úplně jistý, neboť je zde vůle k tomu jej zajistit, ale ne finální dohoda.
Příspěvek na blogu totiž pokračuje tím, že po oznámení záměru dostat Teslu do soukromých rukou se fond dále bavil s Teslou např. o tom, jak vůbec danou věc provést, jaké jsou očekávané procentní podíly a jaké jsou vůbec legislativní požadavky. Každopádně nyní se pracuje právě na těchto detailech (v těchto diskuzích jsou zahrnuty i velké finanční instituce jako Silver Lake nebo banka Goldman Sachs), aby mohla být podána finální verze návrhu na přechod Tesly do soukromých rukou. Stávající investoři by nicméně stále mohli podporovat společnost právě přes nově vytvořený fond. Musk si myslí, že zhruba dvě třetiny nynějších akcionářů zůstane (nebude chtít prodat svou akcii za ohlášených $420), takže nebude potřeba oněch 70 miliard dolarů, ale jen třetinu z tohoto množství.
Elon Musk také vysvětlil, proč bylo zvoleno oznámení pomocí tweetu. Svůj první návrh předal představenstvu, kde se prvotní diskuze neúčastnil ani on ani jeho bratr Kimbal. Na následném meetingu pak vysvětloval, proč si myslí, že jde o nejlepší dlouhodobou strategii Tesly. Zde bylo odsouhlaseno, že by měl s návrhem kontaktovat největší akcionáře společnosti. Dle Muska by to ale nebylo fér vůči těm menším, a proto byla nakonec zvolena podoba veřejného tweetu pro všechny.
Zdroj: tesla.com, bloomberg.com