je taký, že moja sestra, zarytý fanúšik intelu, si minulý týždeň na stretnutia s klientmi (interiérový dizajn) kupila toto:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Neviem dost dobre nájsť podobne vybavený notebook založený na intl s cenovkou ľahko pod 20 tisíc Kč s DPH...
Odpovědět0 0
A co je na tom notebooku tak speciálního, že nedokážete najít alternativu u Intelu. Vždyť ten samej dělají i s i5 8265U buď bez, anebo s nVidií MX250.
Tím nechci říci, že si vybrala špatně, ale vážně tam nevidím nic, co by konkurence za stejné peníze nenabízela.
Odpovědět0 0
Pre Intel nastala zaujímavá situácia, navýšiť výrobu pre nich nemá zmysel napriek nedostatku ich procesorov, investície do starej technológie sú ekonomický nezmysel, AMD nemá dostatočné kapacity aby ich vytlačili z trhu a tak Intel strávi vianoce pri pohľade na svoje prázdne sklady...
Odpovědět1 0
To uměle škrtí výrobu 14nm? Nebo jak?
Odpovědět2 1
Je to možné, aby udržali ceny vysoko aspoň v retailu. Im sa neoplatí predávať Kaskádu za 1000, keď predávali to isté za 2000. Podľa mňa sa sústredia na Xeony, lebo po záplatách treba ďalšie a ďalšie.
Odpovědět5 0
Intel těch linek zas tolik nemá. Několik (tuším půlku) rozhrabali, že je přechod na 10 nm a on není.. Výsledek: zbylé 14 nm jsou zoufale přetížené a nestíhají. Plus k tomu nutnost alespoň nějak srovnat krok s AMD a tvorba stále větších a větších křemíků. Obrovských 28c/56t (ve skutečnosti 30/60, ale něco je tam vadné vždy) získáte z wafferu možná 40. A potřebujete 2. Takže z celého wafferu možná uděláte 20 procesorů, z toho řekněme 5 prvotřídních a zbytek zvládá jen nižší takt, nebo méně ram (částečně vadný řadič) nebo něco.. Plus low end čipsety vrátili na 22, ale high endové také zabírají místo na 14nm linkách. A do toho další efekt, způsobený defakto AMD.. Jelikož se "solidní procesor" konečně hnul z 4c/8t, tak najednou nakupují i lidé, co měli x generací staré stroje. Dříve neměli důvod, dokud to fungovalo, s "novou generací" se výkon hnul tak o 5%, takže i "4 generace staré dělo" bylo stále velmi slušným počítačem.
Odpovědět8 0
V nejakym foru jsem cetl informaci, ze Intel mel udajne mit postavene 3 linky na 10nm, zustala mu jedna. Jestli to byli predelavky a nebo nove, to uz si nepamatuji. Kazdopadne asi nejracionalnejsi vysvetleni je, ze Intel pri stejne kapacite vyroby jako v minulosti, vyrabi dneska min vzhledem k vetsi velikosi chipu a mensi vyteznosti procesu z duvodu tlaku AMD a mozna i tech jejich chyb v designu CPU.
Odpovědět2 0
Rozhodně přestavbou, nic nového nebudovali. A já kdesi jinde šetl, že 14nm linek měli 6. Takže jestli 3 rozhrabali a po zbývajících začali chtít rozměrově větší čipy, plus ještě čipsety, tak je nedostatek výroby vcelku logický.
Odpovědět2 0
Hele, kdo vi.. Nicmene i pokud by predelavali stavajici 14 na 10 a dodateene zjistili, ze ty 10nm maji na prd, tak je to divny taky. Ze by si dopredu nebyli schopni odhadnout, jestli na tom budou moci vyrabet nebo ne a s jakymi vyslednymi parametry..mne osobne nedava moc smysl. Takhle se preci firma nemuze chovat.
Odpovědět1 0
10 nm zvládá jen o 1 GHz nižší takt než vyladěný 14 nm, to je celý problém
Odpovědět0 0
Jejich aktualni 10nm je pry uz druha verze, byt neni oznacovana jako "+". Ta bude nejpsis az treti a to nevime, jestli tam nejsou nejake dalsi revize i tak.
Problem neni jen vysledna "vyska" frekvenci, ale termalni vlastnosti v zatezi, ktere nuti ten chip jit na nizsi frekvence i tam. Zatim to nelze rict na 100%, protoze tech vydanych notebooku je malo, spis jen do poctu. Nicmene vyapda to, ze podle zatim znamych testu, ma ten proces horsi vlastnosti, i pokud se ty chipy zatizi plne v MT, zvlast pokud se jedna o 15W. A to se bavime o jejich TOP nabidce.
https://static.techspot.com/articles-info/1944/images/14.pnghttps://static.techspot.com/articles-info/1944/images/16.pnghttps://static.techspot.com/articles-info/1944/images/8.pngCoz na to, ze by tenhle proces mel prines pravy opak, je docela pruser. Mozna ze 10+ uz bude lepsi. Kdo vi..
Odpovědět0 0
já myslím že to jaká je max. frekvence čipu je úplně jedno
podívej se na Ryzen 3000, má o 1GHz nižší frekvence a v pohodě přejde přes Intel Coffey Lake
vše je o architektuře
navíc s pokročilejším procesem z pravidla přichází větší hustota tranzistorů a vyšší IPC, teoreticky by čipy postavené na 10nm, měly být výkonnější
problém tedy bude nejspíš v samotné architektuře, ale to se těžko dozvíme, Intel nám všechny své karty nikdy neodkryje aby jsme viděli co se děje během vývoje a proč jde pokrok tak pomalu
Odpovědět0 0
Co vás vede k tomu lhaní?
1. lež je to, že 28c/56t křemík je ve skutečnosti 30/60. To rozhodně není. Viz
https://images.anandtech.com/doci/11550/skl-sp_hcc_die_shot.jpg Ta dvě místa, kde chybí jádra, jsou řadiče paměti. Viz
https://en.wikichip.org/wiki/intel/microarchitectures/cascade_lake
2. lež je to, že Intel předělává nějaké 14nm linky na 10nm. To se neděje, nedělá a nemá to ani žádný smysl. Staví se buď úplně od píky (aktuálně na plnou 10nm produkci jede jen Izraelská fabrika, kde nikdy 14nm proces nebyl), nebo se předělávají ještě starší procesy, pro které už nemají takové využití. Ale i dneska Intel vyrábí i na horších, než 22nm procesech, protože ne vše, co vyrábí, potřebuje moderní procesy:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_manufacturing_sites
Odpovědět1 1
Sice mas pravdu ze to je 28 a ne 30, ale ten dieshot v tom prvnim odkuzu je jenom 18 core...
Odpovědět0 0
Nojo, chybička se vloudila, tak dlouho jsem hledal obrázek, kde je to vidět, až jsem vybral blbý.
Odpovědět0 0
A čo s tými úplatkami od Intelu? Manage bude sušiť hubu? Treba ďalšie Bentley a domy v Hamptons :)
Odpovědět3 0